Kadıköy Salı Pazarı hakkında bilgiler

ipekincir

İstanbul Anadolu Yakası’nın en eski pazarlarından biri olan Kadıköy Salı pazarı kalabalık tezgâhları, her yaşa hitap eden ürünleri ve uygun fiyatlarıyla rağbet görüyor. Aynı doku ve özgün yapıyı uzun zamandan bu yana muhafaza eden pazar, alışveriş meraklılarına çok şey vadediyor. Hadi gel Kadıköy'ün ünlü pazarını birlikte keşfedelim.

Kadıköy Salı Pazarı hakkında

salı pazarı giriş kısmı

En sevilen semt pazarlarından biri olan Kadıköy Salı pazarı, her yaş grubundan insanın ziyaret ettiği bir destinasyon durumunda. Burada giyimden kırtasiyeye, meyve sebzeden ev eşyasına kadar pek çok kategoride ürün satılıyor. Kent kültürünün önemli bir parçası sayılan Kadıköy Salı pazarı, 100 yılı aşkın bir tarihe sahip. Sadece Kadıköy değil Anadolu Yakası’ndaki çevre ilçelerden de ziyaretçi çeken pazarın, bir dönem mesire alanı olarak da kullanıldığı biliniyor. Çeşitli sorunlardan dolayı birkaç defa yer değişikliği yapmak zorunda kalan Kadıköy Salı pazarı, İstanbul için tam anlamıyla kült bir mekân olarak tanımlanıyor.

Kadıköy Salı Pazarı nerede?

salı pazarında satılan ürünler

Tarihi Kadıköy Salı pazarının asıl yeri Kuşdili olarak bilinen bölgeydi. Ancak o dönem, pazara olan yoğun ilgiden ötürü bölgede müthiş bir trafik problemi oluşuyordu. Bu problemin çözülmesi adına Kadıköy Salı pazarının yeri değişti. Pazar yeri için Hasanpaşa uygun bulunsa da burası talebi karşılamakta zorlanıyordu. Hasanpaşa’da belli düzenlemeleri gerçekleştirmek için Kadıköy Salı pazarı geçici olarak Merdivenköy’e taşındı. 2015 yılında Hasanpaşa Uzunçayır’daki düzenlemelerin neticelenmesiyle beraber pazar eski yerine geri dönmüş oldu.

Konum Linki

Kadıköy Salı Pazarına nasıl gidilir?

İstanbul şehrinin en köklü pazarlarından biri olan Kadıköy Salı Pazarı, “Kadıköy Hasanpaşa Pazar Yeri Zemin Altı Otopark ve Meydan Düzenleme Projesi” özelinde yenilenen alanda bulunuyor. Pazarın müdavimleri genel olarak Kuşdili’nde kurulduğu dönemlerde ulaşımının çok daha rahat olduğunu belirtiyor. Fakat günümüzde de Hasanpaşa’daki tarihi pazara ulaşmak için birçok opsiyon mevcut. Kadıköy’ün merkezi bir konumda bulunması sayesinde çevre ilçelerden pazara gelmek isteyen kişiler, ciddi bir zaman kaybı yaşamıyor.

  • Metrobüs’ün durakları arasında yer alan Uzunçayır’da inmen durumunda pratik biçimde pazara ulaşabilirsin.
  • 129T, 130Ş, 15BK, 16A, 251 gibi otobüs hatlarını değerlendirebilirsin.
  • Marmaray ile Göztepe yönüne doğru gidebilirsin. Göztepe durağında indikten sonra yaklaşık 15 dakikalık yürüyüşle pazara ulaşabilirsin.
  • D-61 ve C-50 numaralarına sahip şehir içi dolmuşlarını kullanabilirsin.

Yazar Notu: Arabayla geleceksen katlı otoparkı tercih edebilirsin. İlk 15 dakikası ücretsiz olan otopark 4-8 saat arası 100 TL.

Kadıköy Salı Pazarı hangi günler kuruluyor?

salı pazarı iç görünümü

Pek çok kişi pazarın sadece salı günleri açık olduğunu düşünüyor fakat pazar haftanın üç günü kuruluyor. Pazara salı günü gelenler, ağırlıklı olarak temel gıda malzemeleri ya da meyve ve sebze gibi ürünlerle karşılaşıyor. Cuma günleri ise pazarın teması daha çok kıyafet, kumaş, halı, perde, ayakkabı ve çanta üzerinde yoğunlaşıyor. Pazar günleri ise alt katta antika eşyalar satılıyor.

Açık olduğu günler

  • Her hafta salı, cuma ve pazar günleri

İpucu: ENUYGUN ile İstanbul'u keşfet! Seyahatinin ilk adımı olan İstanbul uçak bileti almak için linke tıkla.

Uçak Bileti

Kadıköy Salı Pazarından ne alabilirsin?

Kadıköy salı pazarı antika

Eski kalabalığını ve coşkusunu kolay kolay yitirmeyen Kadıköy Salı pazarında yarım asırdır pazarcılık yapan esnaflarla karşılaşman mümkün. Gerçek pazar kültürünün egemen olduğu bu özel mekânda en taze sebze meyvelerden kahvaltılık malzemelere, tekstil ürünlerinden ikinci el eşyaya pek çok seçenekle karşılaşman olası. Kadıköy Salı Pazarı genel olarak cuma günleri daha büyük bir kalabalığa sahip oluyor. Çünkü cuma günleri tekstil anlamında diğer semt pazarlarında kolay kolay göremeyeceğin bir çeşitlilik söz konusu.

Cuma günleri kurulan pazar, bölge halkı tarafından “Sosyete Pazarı” olarak da biliniyor. Oldukça kaliteli ürünlerin son derece uygun fiyatlarla satılması, Kadıköy Salı Pazarı’nı cazip hale getiren bir diğer unsur. Coşkulu ve eğlenceli bir atmosfere sahip olmasından dolayı burada alışveriş yapmasan bile en azından sevdiklerinle çarşıdaki havayı soluyabilirsin. Kadıköy halkının uğrak mekânı olan Salı Pazarı’nda karşına her an için ilginç antikalar, orijinal parçalar, işine yarayabilecek ikinci el eşyalar çıkabiliyor.

Kadıköy'deyken bu ilçeyi keşfetmeden dönmemek istersen Kadıköy'de gezilecek yerler bu linkte.


ipekincir
İpek İncir
393 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN