İstanbul Anadolu Yakası’nın en eski pazarlarından biri olan Kadıköy Salı Pazarı; kalabalık tezgâhları, her yaşa hitap eden ürünleri ve uygun fiyatlarıyla bölge halkı için çok önemli bir yere sahip.

Aynı doku ve özgün yapıyı uzun zamandan bu yana muhafaza eden pazar, alışveriş meraklılarına çok şey vadediyor. “İstanbul’da gezilecek yerler” listesinde kendine her daim yer bulan Kadıköy Salı Pazarı’nı senin için mercek altına aldık.

Kadıköy salı pazarı sebze

İçindekiler

Kadıköy Salı Pazarı hakkında genel bilgiler

İstanbul’un en popüler semtlerinden biri olan Kadıköy’e geldiğinde bölgenin sembollerinden olan Kadıköy Salı Pazarı’nı es geçmemelisin. İstanbul’un sene boyunca ilgi gören sosyete pazarlarından biri olarak kabul gören Kadıköy Salı Pazarı, köklü geçmişi nedeniyle Tarihi Salı Pazarı” ismiyle de biliniyor.

Bilindiği gibi bugün özelinde geleneksel yapısını ve canlılığını korumayı başaran çarşı ya da pazarların sayısı gittikçe azalıyor. Alışveriş kültürünün bütünüyle değişmesi, pek çok mağazanın bir arada olduğu büyük AVM’lerin yaygınlaşması ve online alışverişin ön plana çıkması, tarihi pazarların ayakta kalmasını zorlaştırıyor. Kadıköy’ün meşhur Salı Pazarı, tüm bu köklü değişime rağmen ayakta kalmaya devam eden pazarlardan biri.

En sevilen semt pazarlarından biri olan Tarihi Salı Pazarı, her yaş grubundan insanın ziyaret ettiği bir destinasyon durumunda. Giyimden kırtasiyeye, meyve sebzeden tekstile pek çok sektörün kendine yer bulduğu bu büyük pazar, haftanın iki günü müdavimlerini ağırlıyor. Kent kültürünün önemli bir parçası sayılan Kadıköy Salı Pazarı, 100 yılı aşkın bir tarihe sahip. Sadece Kadıköy değil Anadolu Yakası’ndaki çevre ilçelerden de ziyaretçi çeken pazarın, bir dönem mesire alanı olarak da kullanıldığı biliniyor. Çeşitli sorunlardan dolayı birkaç defa yer değişikliği yapmak zorunda kalan Kadıköy Salı Pazarı, İstanbul için tam anlamıyla kült bir mekân olarak tanımlanıyor.

Kadıköy Salı Pazarı Nerede?

Kadıköy semtinin çok sevilen pazarı, yukarıda da altını çizdiğim üzere tarih boyunca farklı alanlarda kuruldu. Normal koşullarda Tarihi Kadıköy Salı Pazarı’nın asıl yeri Kuşdili olarak bilinen bölgeydi. Ancak o dönem, pazara olan yoğun ilgiden ötürü bölgede müthiş bir trafik problemi oluşuyordu. Bu problemin çözülmesi adına; Belediye Meclis kararı gereğince Kadıköy Salı Pazarı, yer değişikliğine gitmek durumunda kaldı.

Pazar yeri için Hasanpaşa uygun bulunsa da burası talebi karşılamakta zorlanıyordu. Hasanpaşa’da belli düzenlemeleri gerçekleştirmek için Kadıköy Salı Pazarı geçici olarak Merdivenköy’e taşındı. 2015 yılında, Hasanpaşa Uzunçayır’daki düzenlemelerin neticelenmesiyle beraber tarihi Pazar, eski yerine geri dönmüş oldu.

Kadıköy Salı Pazarı’nın konumuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsin.

Kadıköy Salı Pazarı Ne Zaman Açık?

Pek çok kişi, Tarihi Kadıköy Pazarı’nın sadece salı günleri açık olduğunu düşünüyor. Oysa Kadıköy Salı Pazarı, çok uzun zamandan bu yana haftanın 2 günü ziyarete açılıyor. Salı günleri haricinde cuma günleri de İstanbul Anadolu Yakası’nın bu kült pazarına gelip alışveriş yapabilirsin. Pazara salı günü gelenler, ağırlıklı olarak temel gıda malzemeleri ya da meyve ve sebze gibi ürünlerle karşılaşıyor. Cuma günleri ise pazarın teması daha çok kıyafet, kumaş, halı, perde, ayakkabı ve çanta üzerinde yoğunlaşıyor.

Kadıköy Salı Pazarı’nda Neler Satılır?

Kadıköy salı pazarı antika

Eski kalabalığını ve coşkusunu kolay kolay yitirmeyen Kadıköy Salı Pazarı’nda yarım asırdır pazarcılık yapan esnaflarla karşılaşman mümkün. Gerçek pazar kültürünün egemen olduğu bu özel mekânda en taze sebze meyvelerden kahvaltılık malzemelere, tekstil ürünlerinden ikinci el eşyaya pek çok seçenekle karşılaşman olası. Kadıköy Salı Pazarı genel olarak cuma günleri daha büyük bir kalabalığa sahip oluyor. Çünkü cuma günleri tekstil anlamında diğer semt pazarlarında kolay kolay göremeyeceğin bir çeşitlilik söz konusu.

Cuma günleri kurulan pazar, bölge halkı tarafından “Sosyete Pazarı” olarak da biliniyor. Oldukça kaliteli ürünlerin son derece uygun fiyatlarla satılması, Kadıköy Salı Pazarı’nı cazip hale getiren bir diğer unsur. Coşkulu ve eğlenceli bir atmosfere sahip olmasından dolayı burada alışveriş yapmasan bile en azından sevdiklerinle çarşıdaki havayı soluyabilirsin. Kadıköy halkının uğrak mekânı olan Salı Pazarı’nda karşına her an için ilginç antikalar, orijinal parçalar, işine yarayabilecek ikinci el eşyalar çıkabiliyor.

Kadıköy Salı Pazarı’na Nasıl Gidilir?

Salı pazarı Kadıköy Meyve

İstanbul şehrinin en köklü pazarlarından biri olan Kadıköy Salı Pazarı, “Kadıköy Hasanpaşa Pazar Yeri Zemin Altı Otopark ve Meydan Düzenleme Projesi” özelinde yenilenen alanda bulunuyor. Pazarın müdavimleri genel olarak Kuşdili’nde kurulduğu dönemlerde ulaşımının çok daha rahat olduğunu belirtiyor. Fakat günümüzde de Hasanpaşa’daki tarihi pazara ulaşmak için birçok opsiyon mevcut. Kadıköy’ün merkezi bir konumda bulunması sayesinde çevre ilçelerden pazara gelmek isteyen kişiler, ciddi bir zaman kaybı yaşamıyor. Pazara gitmek için değerlendirebileceğin popüler ulaşım alternatiflerini aşağıda sıraladım.

  • Metrobüs’ün durakları arasında yer alan Uzunçayır’da inmen durumunda pratik biçimde pazara ulaşabilirsin.
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen 129T, 130Ş, 15BK, 16A, 251 gibi otobüs hatlarını değerlendirebilirsin.
  • Marmaray’a bindikten sonra Göztepe yönüne doğru hareket etmelisin. Göztepe durağında indikten sonra yaklaşık 15 dakikalık biri yürüyüşle tarihi pazara ulaşabilirsin.
  • Son olarak, D-61 ve C-50 numaralarına sahip şehir içi dolmuşlarından yararlanıp sevilen pazardaki yerini alabilirsin.

osmankapusuz
Osman Kapusuz
24 Yazı
İstanbul Kent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Öğrencilik hayatında ilk olarak yabancı bir moda dergisinde stajyer editör olarak çalışmaya başladı. İlerleyen zamanlarda küresel bir marka danışmanlık şirketinde dijital strateji stajyeri olarak çalışma hayatına devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Osman tenise, tiyatroya, seyahat etmeye, kitaplara ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar