Jet lag'den kurtulma yolları

nihanbayram

Özelikle uzun mesafeli ve okyanus ötesi uçuşlarda sık rastlanan jet lag, uçulan bölgedeki zaman dilimine uyum sağlayamama olarak tanımlanan ve halsizlik, uykusuzluk gibi etkilerle kendisini gösteren jet lag'in olumsuz etkilerine maruz kalmadan atlamak için neler yapabilirsiniz?

Hafif beslenin

Hafif beslenin

Mümkün olduğunca sebze ağıtlıklı ve hafif beslenmek jat lag'e yakalanmamak için yapabilecekleriniz arasında ilk sıralarda bulunuyor. Özellikle uçuştan önce ve uçuş sırasında salata gibi hafif yiyecekleri tercih etmeniz bu konuda yardımcı olabilir.

Egzersiz yapın

Egzersiz yapın

Uçuşunuzdan birkaç saat önce hafif egzersizler yapmak da jat lag etkisini azaltmak için kullanılabilir. Egzersiz ayrıca uzun mesafeli uçuşlarda uykuya daha rahat geçmenizi de kolaylaştıracaktır.

Saati önceden ayarlayın

Saati önceden ayarlayın

Saatinizi önceden gideceğiniz yerin yerel saatine göre ayarlamak ve bir iki gün öncesinden bu saate uygun yaşamaya başlamak da jat lag etkisini azaltan yöntremlerden birisi olarak öne çıkıyor.

Alkol almayın

Alkol almayın

Uçuştan önce alkol almamak da metabolizmanızın farklı bir zaman dilimine alışmasını kolaylaştırıyor. Özellikle yolculuk sırasında alınan alkol jet lag riskini arttırabiliyor.

Bol su için

Bol su için

Su içmek birçok rahatsızlığa iyi gelen mucizevi bir önlem. Üstelik jat lag'e yakalanma riskini de azaltmasıyla biliniyor. Özellikle uçış sırasında içeceğiniz su bu konuda fazlasıyla etkili olabilir.

Yola dinlenerek çıkın

Yola dinlenerek çıkın

Mümkünse yola çıkmadan bir gün önce uykunuzu almak ve dinlenmiş bir şekilde yola çıkmak da jat lag etkilerini azaltan en önemli faktörlerden biri olarak gösteriliyor.

nihanbayram
Nihan Bayram
528 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar