• Anasayfa
  • Bilgi
  • İzmirim Kart bakiye yükleme ve merak edilen soruların cevapları

İzmirim Kart bakiye yükleme ve merak edilen soruların cevapları

bengisarihan

İzmir’de otobüs, metro, vapur ve daha çok sayıda toplu taşıma aracına binmek için kullanılan bir akıllı kart olan İzmirim Kart, toplu taşıma araçlarının yanı sıra şehir içinde farklı alanlarda da kullanılabiliyor. Bilinen eski ismi Kentkart olan İzmirim Kart, Tam ve Kişiselleştirilmiş İndirimli Kart olmak üzere iki farklı çeşide sahip. Peki İzmirim Kart nasıl alınır, nasıl bakiye yüklenir ve nerelerde kullanır? İşte kart hakkında tüm merak ettiklerin.

İzmirim Kart’a nasıl bakiye yüklenir?

Eğer İzmirim Kart’a bakiye yüklemek istiyorsan bu işlemi otobüs durakları, metro, iskele ve banliyö istasyonlarında bulunan dolum makinelerinde gerçekleştirebiliyorsun. Yine aynı dolum makinelerine kartını yerleştirmen durumunda içerisinde yeterli bakiyen olup olmadığını görebiliyorsun.

izmirim kart

Ayrıca online olarak bakiye doldurma ve sorgulama işlemi yapmak da mümkün. Bunun için online.izmirimkart.com.tr/giris adresine girdikten sonra karşına yukarıdaki gibi bir ekran çıkacak. İzmirim Kart (Akıllı Kart) üzerindeki numarayı girdikten sonra ödeme adımına ilerleyip, işlemini tamamlayabilirsin. Küçük bir hatırlatma; online olarak yapılan kart yüklemelerinin karta ancak 1 saat içinde otomatik olarak yansır. Dolayısıyla eğer acelen varsa bunu göz önünde bulundurmalısın.

Son olarak bu tarz online ödemelerde saat konusunda sorun yaşamak için yeni gelen “Tükenmez Kart Uygulaması” ile karta otomatik ödeme talimatı verebiliyor ve yetersiz bakiye sorunundan kurtulmuş oluyorsun. Bunun için de aynı şekilde online.izmirimkart.com.tr adresine girmen gerekiyor. Bu aşamada izlemen gereken adımlar ise aşağıdaki gibi:

-Üyelik formunu doldurup, İzmirim Kart tarafından sana gönderilen SMS’teki doğrulama kodunu sisteme girerek üyelik işlemini tamamla ve sisteme giriş yap.

-Daha sonra sitede yer alan “Kart Ekle” menüsüne tıkla ve İzmirim Kartını sisteme kaydettikten sonra “Talimat Ekle” butonuna bas.

-Kredi kartı bilgilerini Masterpass’e kaydey ya da kayıtlı kartını eşleştir. Bankadan gelen SMS doğrulama kodunu da girerek kaydını tamamla.

-Son olarak otomatik yükleme talimatını oluştur. İzmirim Kartının bakiyesi bitmeden senin belirleyeceğin tutarda otomatik yüklensin.

izmir kart

Uçak Bileti

İzmirim Kart nerelerde kullanılır?

İzmirim Kart’ın kullanım alanlarının başımda şehir içi toplu taşıma araçları geliyor. Bu toplu taşıma araçları ise şu şekilde; otobüs (ESHOT, İZULAŞ ve İZTAŞIT), tramvay, metro, vapur (İZDENİZ), banliyö (İZBAN) ve teleferik.

Tüm bu toplu taşıma araçlarına ek olarak İzmir Doğal Yaşam Parkı, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, bisiklet kiralama imkanı sunan Bisim, akıllı tuvaletler ve İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından işletilen otopark işletmeciliğinde de İzmirim Kartı kullanabiliyorsun.

İzmirim Kart çeşitleri nelerdir?

Tam Kart: Herhangi bir indirimin uygulanmadığı ve isme özel olmayan kart çeşidi Tam Kart olarak kullanılıyor. Bu kartı almak için başvuru yapılması gerekmiyor. Kartı banliyö ve metro istasyonlarında bulunan veznelerin yanı sıra İzmirim Kart dolumu yapan çeşitli büfe ve marketlerden temin edebiliyorsun.

Kişiselleştirilmiş İndirimli Kart: Öğrenci, öğretmen, 60 yaş ve 65 yaş üzeri kişilere özel olan bu kartlarda belirli indirim oranları uygulanıyor. Bu kartı alacak kişilerin durumunu belirten belgeler ile Eshot Genel Müdürlüğü Elektronik Kartlar Şube Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması gerekiyor. Eğer bu kartlardan birine sahipsen uygulanan indirimlere ek olarak 120 dakikalık aktarma sınırlaması olmadan aktarmalardan ücretsiz faydalanabiliyorsun.

Bilet 35: Bu kart türü de tıpkı Tam Kart gibi büfe, market ve istasyon veznelerinden alınabiliyor. Bu kartı 2, 3, 5 ve 10 olmak üzere kullan-at olarak kullanabiliyorsun.

Diğer indirimli kartlar: İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan personel, 0-5 yaş arası çocuğu olup sosyal yardım alan aileler, kamu çalışanı, er ve erbaşların kullanabildiği indirimli kartlar türleri arasında yer alıyor.

İzmirim Kart nasıl alınır?

izmirim kart

Tam Kart ve Bilet 35 kartlarını büfe, gazete bayileri, market, İzmirim Kart dolum cihazları, İzmirim Kart satış kulübeleri ve metro, banliyö gibi istasyon gişelerinden satın alabiliyorsun.

Eğer Kişiselleştirilmiş İndirimli Kart almak istiyorsan ise gerekli belgeler ile birlikte Konak Kart Başvuru Merkezi, Üçyol Kart Başvuru Merkezi (Metro Betonyol Çıkışı), Fahrettin Altay Kart Başvuru Merkezi (Fahrettin Altay Aktarma Merkezi) Bostanlı Kart Başvuru Merkezi (Bostanlı Aktarma İstasyonu) ya da Bornova Kart Başvuru Merkezi (Bornova Metro İstasyonu)’ne başvurunu oluşturman gerekiyor. Her bir kart türü için farklı belgeler isteniyor.

İzmirim Kart başvurusu yapmadan önce hangi karta başvuracaksan İzmirim Kart resmi internet sitesini ziyaret edebilir ve kart türüne göre istenen belgeleri detaylı olarak inceleyebilirsin. Kişiselleştirilmiş Kart başvurusunda bulunurken öncelikle izmirimkart.com.tr adresi üzerinden ön başvuru formu doldurman, ardından 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ile internetten kartla güvenli ödeme ya da Vakıflar bankasının herhangi bir şubesinden İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş. hesabına 20 TL ücret yatırman gerekiyor. Bu işlemi yaparken herhangi bir masraf ve havale ücreti ödemiyorsun. Daha sonrasında ise İzmirim Kart’ın resmi internet sitesi üzerinden takip ettiğin kart başvuru durumun sonuçlandığında son 6 içerisinde çektirdiğin 1 adet biyometrik fotoğrafın ile kart başvuru merkezine giderek kartını elden teslim alabiliyorsun.

İzmirim Kart başvuru merkezleri ve çalışma saatleri

İzmirim Kart başvuru merkezleri ve çalışma saatleri şu şekilde;

- Konak Kart Başvuru Merkezi - Adres: Cumhuriyet Bulvarı No:36/B Zemin Kat Kapani İş Hanı Konak / İZMİR

-Üçyol Kart Başvuru Merkezi (Metro Betonyol Çıkışı) – Adres: Üçyol Metro İstasyonu Betonyol Çıkışı Bahçelievler Mahallesi, İnönü Caddesi, No:167/1 adresli P/2 Nolu dükkan

- Fahrettin Altay Kart Başvuru Merkezi (Fahrettin Altay Aktarma Merkezi) – Adres: Üçkuyular İstinye Hareket Merkezi Bahçelerarası mah. Deniz Feneri Sk. No:2 Balçova/İzmir

- Bornova Kart Başvuru Merkezi (Bornova Metro Aktarma) – Adres: Bornova Aktarma Merkezi Kazım Dirik Mahallesi Üniversite Cad.  4A No:2 Bornova/İzmir

- Bostanlı Kart Başvuru Merkezi (Bostanlı -İzdeniz Aktarma İstasyonu) – Adres: Bostanlı Otobüs Hareket Merkezi Hasan Ali Yücel Bulvarı Bostanlı Mahallesi No:41 Karşıyaka/İzmir

Başvuru Merkezleri Çalışma saatleri Pazartesi-Cuma 08:00-12:00 ve 13:00-17:45

2022 İzmirim Kart ücretleri ne kadar?

Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart Bedeli 20 TL, Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart Zayi Bedeli 40 TL ve Hamiline İzmirim Kart Bedeli 15 TL gibi bir ücretlendirmeye sahip.

Artık İzmirim Kart ile şehri keşfetmeye başlamak için hazırsın. İzmir'e ulaşmak için en kolay ulaşım alternatfilerinden biri olan hava yolu ulaşımını tercih ediyorsan hemen bir İzmir uçak bileti alarak, seyahatin için ilk adımı atabilirsin.

İzmirim Kart aldım peki nereyi gezmeliyim diyorsan, sorunun cevabı tüm detaylarıyla İzmir'de gezilecek yerler içeriğimizde. Şehirdeyken yapılacakların hepsiyse İzmir'de yapılacak en güzel 48 aktivite içeriğimizde seni bekliyor. 


bengisarihan
Bengi Sarihan
59 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN