İyi hazırlanmış bir el bagajı için 7 öneri

nihanbayram

Özellikle kısa süreli bir yolculuğa çıkacağınız zaman büyük, ağır bavullar yerine küçük bir el bagajı hatta belki bir sırt çantası bile yeterli olabilir. Peki, el bagajınızı nasıl daha doğru ve kullanışlı hazırlayabilirsiniz biliyor musunuz?

Ağırlık sınırına dikkat

Ağırlık sınırına dikkat

İster el ister normal bagaj olsun bavul hazırlarken ilk dikkat etmeniz gereken konu ağırlık sınırı. Havayoluna ve uçtuğunuz rotaya göre değişiklik gösterse de havayollarının el bagajı için ağırlık sınırı genellikle 6 kilogramdır. Bu ağırlığı aşmanız ise fazladan ücret ödemenize hatta bagajınızın kabin bölümüne kabul edilmemesine neden olabilir. En iyisi evden çıkmadan el bagajınızı tartın ve sınırı aşmadığınızdan emin olun.

Uçak Bileti

Sıvı malzemeler

Sıvı malzemeler

Çeşitli içecekler ve su da dâhil 100 mililitreden fazla sıvılar kabinde taşınamaz. Bu nedenle havalimanına gelmeden önce mutlaka bu sıvıları el bagajınızdan çıkarttığınızdan emin olmalısınız. Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız bu ilaçların reçetelerini de yanınızda getirmenizde yarar var.

Şarjınız bitmesin

Şarjınız bitmesin

Özellikle günümüzde check-in işleminden hava durumu kontrolüne birçok işlemi cebimizdeki akıllı telefonlarla yapıyoruz. Bu cihazlardan kopmamak için cep telefonu şarjınızı da el bagajınıza yerleştirebilirsiniz. Böylece uzun süren bir aktarmaya denk gelirseniz havalimanında telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Eşyaları doğru katlayın

Eşyaları doğru katlayın

El bagajınız ne kadar küçük olursa olsun genellikle yeterince eşya alabilecek boyuttadır. Tabii doğru katlarsanız. Eşyalarınızı rulo yaparak veya sararak daha az yer kaplayacak şekilde yerleştirmek el bagajınızda fazladan yer açacaktır.

Tekerlekli bir bavul seçin

Tekerlekli bir bavul seçin

El bagajını doğru hazırlamak kadar doğru bir bavul seçmek de önemli. Özellikle sürekli seyahat eden biriyseniz mutlaka tekerlekli ve hafif bir bavul seçmeye çalışın. Böylece yollarda fazla zorlanmadan bavulunuzu taşıyabilirsiniz.

Hava koşullarına hazırlıklı olun

Hava koşullarına hazırlıklı olun

Bavulun ağır ve rahat olması kadar sağlam bir malzemeden yapılmış olması da önemlidir. Yağmur veya kar yağdığında kolayca ıslanan ve su geçiren bir bavul yerine çok daha dayanıklı bir alternatif çoğu zaman hayat kurtarıcı olabilir.

Cepleri doğru kullanın

Cepleri doğru kullanın

Bavulun içinde yer alan ceplere yolda zarar görebilecek malzemeleri doldurabilir, böylece yolculuk sırasında bavulun sarsılmasıyla oluşabilecek hasarların önüne geçebilirsiniz. Bu cepler yeterli değilse, küçük çantalar alarak bunları el bagajınızın içine yerleştirebilir ve bu sayede kendi bagaj ceplerinizi üretebilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
423 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar