• Anasayfa
  • Bilgi
  • İstanbul Havalimanı'na ulaşım nasıl sağlanır?

İstanbul Havalimanı'na ulaşım nasıl sağlanır?

tugbahacibayramoglu

Tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasiteli dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul Havalimanı’na nasıl gidileceğini merak edenler için ayrıntılı bir rehber hazırladık. Şimdi gelin, İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma ya da özel araçlarla ulaşımın nasıl sağlanacağına bakalım. İşte 'istanbul Havalimanı'na nasıl giderim' sorusunun yanıtı.

İçindekiler

Havalimanı Nerede?

İstanbul Havalimanı Avrupa Yakasında Arnavutköy ilçesinin sınırları içerisinde. Terkos Gölüne yakın olan havalimanı Tayakadın yolu üzerinde yer alıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanın Marmara'ya daha yakınken 3. Havalimanı Karadeniz kıyısına daha yakın.

İstanbul Havalimanı Harita

İstanbul Havalimanı'na Özel Araç İle Ulaşım

Yeni havalimanına en kısa sürede gidebilmenin yolu akıllı telefonlarda bulunan navigasyon uygulamaları :) Şaka bir yana bazı navigasyon uygulamalarında "Yeni Havalimanı" "3. Havalimanı" gibi terimlerle arama yapıldığında alakasız yerler çıkabiliyor. Bu yüzden her uygulamanın doğru nokta olarak tanıyacağı havalimanının açık adresini girerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

"İmrahor Mahallesi Ulubatlı Hasan Caddesi No:255 34283 Arnavutköy İstanbul"

Özel araçla 3. havalimanına gelmek isteyen yolcular için çeşitli noktalardan havalimanına olan uzaklıklar ise şu şekilde:

Avrupa Yakası:

Avcılar - İstanbul Havalimanı - 53 km

Gayrettepe - İstanbul Havalimanı - 38 km

Taksim - İstanbul Havalimanı - 40 km

Levent - İstanbul Havalimanı - 36 km

Maslak - İstanbul Havalimanı - 35 km

Anadolu Yakası:

Kavacık - İstanbul Havalimanı - 42 km

Üsküdar - İstanbul Havalimanı - 47 km

Kadıköy - İstanbul Havalimanı - 52 km

Pendik - İstanbul Havalimanı - 73 km

İstanbul Havalimanı Otopark

Özel araç ile havalimanına ulaşan yolcular için otopark ücretli. 1 saatlik ücreti 2020 yılı fiyatlarına göre 21 TL. Ancak daha uzun süreli kalacaklar 4, 7, 15 veya 30 günlük abonelik yaptırılabilir. Abonelik işlemlerini otoparka girdikten sonra 1 saat içerisindeki otomatik ödeme makinalarından yaptırmanız gerekiyor.  

İstanbul Havalimanı'na Toplu Taşıma İle Ulaşım

Otobüs ile Ulaşım

Yeni havalimanına İETT ve HAVAİST otobüslerini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. İETT neredeyse günün her saatinde belli noktalardan seferler düzenliyor ve İstanbulkart ile 2 biletlik çekim yapıyor.

Havaist’in Acıbadem, Aksaray, Ataköy, Halkalı Arenapark, Avcılar, Ayvansaray, Bahçeşehir, Bakırköy, Başakşehir, Beşiktaş, Beylükdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Çimentepe, Cumhuriyet Mahallesi, Demirciler Sitesi (Mall Off), Halkalı İstasyon, Haramidere, Hasdal, Ispartakule, Kadıköy, Kanuni Sultan Süleyman Şehir Hastanesi, Kavacık, Konut Birlik, Yenibosna, Otogar, Pendik İstasyon, Sabiha Gökçen, Şirinevler, Taksim, Tavşantepe Metro, Tepeüstü, Tepecik, TÜYAP, Ulubatlı, Yenikapı, Yenisahra, Zincirlikuyu (Metrobüs) noktalarından ücretli seferleri oluyor. Ücretlerin seferlerin kilometre uzunluğuna göre değişiyor. Sefer saatleri ve ayrıntılar için Havaist adresini tıklayabilirsiniz. Hatların hareket saatlerine ait detayları da aşağıdaki görsellerde bulabilirsiniz:

H-1 Mahmutbey (Metro)  - Yeni Havalimanı Hareket Saatleri

H-2 Mecidiyeköy(Metrobüs)  - Yeni Havalimanı Hareket Saatleri

H-3 Halkalı Gümrük istasyon - Yeni Havalimanı Hareket Saatleri

H-6 Yunus Emre Mahallesi (Arnavutköy)  - İstanbul Havalimanı Hareket Saatleri

H-7 Alibeyköy Cep Otogarı - İstanbul Havalimanı Hareket Saatleri

H-8 Hacıosman Metro - İstanbul Havalimanı Otobüs Saatleri

Metro ile Ulaşım

3. Havalimanına ulaşımı rahatlatması beklenen Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metrosu 22 Ocak'ta hizmeti girdi.Hizmete giren metro sayesinde İstanbul Havalimanı ile Kağıthane arası 24 dakikaya, Göktürk ile havalimanı arası ise yalnızca 12 dakikaya indi.

Metro ile ilgili ek bilgilere de değinen Karaismailoğlu, bu hatta Türkiye'nin saatte 120 kilometre hızla giden en hızlı araçlarının çalışacağını söyledi.

Gayrettepe İstanbul Havalimanı metro durakları neler?

İstanbul Havalimanı metro durakları şöyle: Gayrettepe, Kağıthane, Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, İstanbul Havalimanı 2, İstanbul Havalimanı 1 ve İstanbul Havalimanı 3.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar