İstanbul Havalimanı ulaşım rehberi

ipekincir

Tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasiteli dünyanın en büyük havalimanlarından biri konumuna gelen İstanbul Havalimanı ile ilgili çok merak edilen konulardan biri de ulaşım oluyor. İstanbul Havalimanı’na nasıl gidileceği bilgisi yeni açılan hatlar ve seferlerle şekilleniyor. Şehir içi ve şehir dışı otobüs, metro ve servis bilgilerini bu yazıda en güncel hali ile sizlerle paylaşıyoruz.

İstanbul Havalimanı nerede?

istanbul-havalimani-nerede

İstanbul Havalimanı Avrupa Yakası’nın Arnavutköy ilçesinin sınırları içinde yer alıyor. Terkos Gölü’ne yakın olan havalimanı Tayakadın yolu üzerinde konumlanıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı Marmara'ya daha yakınken İstanbul Havalimanı Karadeniz kıyısına daha yakın bir konumda bulunuyor.

Konum Linki

İstanbul Havalimanı’na İETT ile nasıl gidilir?

istanbul-havalimani-na-iett-ile-nasil-gidilir

İstanbul Havalimanı’na İETT’nin H-1, H-2, H-3, H-6 ve H-8 numaralı hatlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. İETT neredeyse günün her saatinde belli noktalardan seferler düzenliyor ve İstanbulkart ile 2 biletlik çekim yapıyor. 

H-1 Mahmutbey Metro - İstanbul Havalimanı: Mahmutbey Metro - Karacaoğlan İÖO. - İnönü Cad. - Halkalı Cad. - Pirireis - 15 Temmuz Mah. - Sanayi Mah. - İkitelli Köprü - İstanbul Havalimanı - Havalimanı Taksi Kooperatifi - VIP Terminal  - Mülki İdare - Emniyet

H-2 Mecidiyeköy - İstanbul Havalimanı: Mecidiyeköy Metrobüs - Çağlayan Yolu - Nurtepe Viyadük - Karayolları 1. Bölge Müd. - Hasdal - Kemer Yolu - Orman Yolu - Kıyı Emniyeti - İstanbul Havalimanı -  Havalimanı Taksi Kooperatifi - VIP Terminal  - Mülki İdare - Emniyet

H-3 Halkalı Marmaray - İstanbul Havalimanı: Gümrük - Halkalı Marmaray - Gültepe Mah. - Göl Konutları - Bezirganbahçe TOKİ - TOKİ Konutları - İstasyon Mah. Muh. - Sakarya Sokak - Avrupa Konutları 3 - Halkalı Polis Merkezi - Halkalı Park - Koca Ali Sokak - Güneşpark Evleri - Halkalı Yolu - İkitelli Cad. - Atatürk Mah. - İkitelli Garajı – İmsan - MASKO 2 - MASKO 1 - Demirciler Sitesi - İstanbul Havalimanı - Havalimanı Taksi Kooperatifi - VIP Terminal  - Mülki İdare - Emniyet

H-6 Yunus Emre Mah. - İstanbul Havalimanı: Yunus Emre Mahallesi - Tuz Deposu - Mimar Sinan Bulvarı - Halk Ekmek Fabrikası - Hükümet Konağı - Hacı Mehmet Cingil Ortaokulu - Hayırlıoğlu Camii - Mescid-i Selam - Mescid-i Selam Camii – Habibler Mah.– Habipler – Tepeüstü – Esen Bahçe – Arnvutköy Yolu – Sıncanlar – Fenertepe Yolu – Fener Tepe – Kayabaşı Yolu – Orman İşletmesi – Balcılar – Çamlık – Yol Bakım – Boğazköy Yolu – A.Köy Devlet Hast. – Fatih Caddesi – Gaziosmanpaşa Cad. – Necip Fazıl Caddesi – Arnavutköy – Redif Sokak – Osmangazi Caddesi – C.Reşit Rey İÖO – Kozlar – Hazreti Ömer Camii – Kiptaş Konutları – Arnavutköy Belediyesi – Taşoluk Yeşil Cami – Taşoluk Yolu – Hasan Tahsin Cad. – Y.Selim Mah. – Çardaktepe – Nargül Sokak – Osmanlı Konakları – Sancaktepe – Taşoluk Belediyesi – Çangalçeşme Yolu – Çamlık Mah. – Terkos Yolu – Çamlıktepe – Mesire Yeri – İstanbul Havalimanı - Havalimanı Taksi Kooperatifi - VIP Terminal - Mülki İdare - Emniyet

H-8 Hacıosman/Sarıyer - İstanbul Havalimanı: Hacıosman – H.Osman Bayırı Cd – Sarıyer – Yusuf Ziya Stadı – Hüseyin Kalkavan Lisesi – Köşebaşı – Maden Kocataş – Maden Mahallesi – Maden Üstü – Acarlar – Nalbant Çeşme – Gürgensu Sitesi – Nalbanttepe – Zekeriyaköy Trafo – Bahçeköy Yolu - Zekeriyaköy Yolu – Demirciköy Yolu – Ormanada – Kuzey Konakları – Y.Vadi Fidanlığı – Yeşil Vadi – Uskumru Köy Yolu – Şehitlik – Aslan Fidanlığı – Kilyos Mezarlığı - İstanbul Havalimanı - Havalimanı Taksi Kooperatifi - VIP Terminal - Mülki idare - Emniyet

İstanbul Havalimanı’na HavaİST ile nasıl gidilir?

havaist

Havaist’in Acıbadem, Aksaray, Ataköy, Halkalı Arenapark, Avcılar, Ayvansaray, Bahçeşehir, Bakırköy, Başakşehir, Beşiktaş, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Çimentepe, Cumhuriyet Mahallesi, Demirciler Sitesi (Mall Off), Halkalı İstasyon, Haramidere, Hasdal, Ispartakule, Kadıköy, Kanuni Sultan Süleyman Şehir Hastanesi, Kavacık, Konut Birlik, Yenibosna, Otogar, Pendik İstasyon, Sabiha Gökçen, Şirinevler, Taksim, Tavşantepe Metro, Tepeüstü, Tepecik, TÜYAP, Ulubatlı, Yenikapı, Yenisahra, Zincirlikuyu (Metrobüs) noktalarından ücretli seferleri oluyor. 

İstanbul Havalimanı'na özel araç ile nasıl gidilir?

iistanbul-havalimani-na-ozel-arac-ile-nasil-gidilir

Özel araçla gelmek isteyen yolcular için çeşitli noktalardan havalimanına olan uzaklıkları aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca araç kiralama seçeneği ile de havalimanı ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. 

Avrupa Yakası

 • Avcılar - İstanbul Havalimanı - 53 km

 • Gayrettepe - İstanbul Havalimanı - 38 km

 • Taksim - İstanbul Havalimanı - 40 km

 • Levent - İstanbul Havalimanı - 36 km

 • Maslak - İstanbul Havalimanı - 35 km

Anadolu Yakası

 • Kavacık - İstanbul Havalimanı - 42 km

 • Üsküdar - İstanbul Havalimanı - 47 km

 • Kadıköy - İstanbul Havalimanı - 52 km

 • Pendik - İstanbul Havalimanı - 73 km

İstanbul Havalimanı otopark ücretleri

istanbul-havalimani-otopark-ucretleri

2023 yılında İstanbul Havalimanı otopark ücretleri farklı büyüklükteki araçlar için değişiklik gösteriyor. 

Katlı otopark otomobil ücretleri 

 • 0-1 saat 45 TL

 • 1-3 saat 41 TL

 • 3-6 saat 62 TL 

Açık otopark otomobil ücretleri 

 • 1-3 saat 41 TL

 • 3-6 saat 62 TL

 • Büyük araç sınıfındaki otobüsler için 1-3 saat 60 TL, 3-6 saat TL. 

Daha uzun süreli otopark kullanmak isteyenler 4, 7, 15 veya 30 günlük abonelik de yaptırılabilir. Abonelik işlemlerini otoparka girdikten sonra 1 saat içerisindeki otomatik ödeme makinalarından yaptırmanız gerekiyor

Kapalı otopark aylık abonman ücreti

 • Otomobil 960 TL

 • Motosiklet 482 TL

Açık otopark aylık abonman ücreti

 • Otomobil 717 TL

 • Minibüs 815 TL

 • Otobüs 910 TL

İstanbul Havalimanı ile birlikte tüm havalimanları için otopark ücretleri bilgisini havalimanı otopark ücretleri yazımızda bulabilirsiniz. 

İstanbul Havalimanı’na metro ile nasıl gidilir?

istanbul-havalimani-na-metro-ile-nasil-gidilir-

İstanbul Havalimanı’na metro ile ulaşım H-1 ve M11 hattı ile sağlanıyor. M11 Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metrosunun güzergah arasında toplam 7 durak bulunuyor. H-1 Mahmutbey Metro-İstanbul Havalimanı arasında ise 10 durak mevcut. Böylece İstanbul Havalimanı ile Kağıthane arası 24 dakikaya, Göktürk ile de 12 dakika gibi bir yolculuk süresi bulunuyor.

M11 Gayrettepe-İstanbul Havalimanı ​metro durakları

 1. Kağıthane

 2. Üniversite-Hasdal​​​

 3. Kemerburgaz

 4. Göktürk

 5. İhsaniye

 6. İstanbul Havalimanı

 7. Kargo Terminali

H-1 Mahmutbey Metro-İstanbul Havalimanı ​metro durakları

 1. Mahmutbey Metro

 2. Mahmutbey İski

 3. Karacaoğlan İlkokulu

 4. İnönü Caddesi

 5. Halkalı Caddesi

 6. Pirireis

 7. 15 Temmuz Mahallesi

 8. Sanayi Mahallesi

 9. İkitelli Köprüsü

 10. İstanbul Havalimanı

 11. Havalimani Taksi Kooperatifi

 12. İstanbul Havalimanı Garaj

İstanbul Havalimanı ​metro aktarmaları

 1. Mecidiyeköy'den M7 Mahmutbey metrosuna binebilir, Kağıthane istasyonundan İstanbul Havalimanı metrosuna aktarma yapabilirsiniz.

 2. Mahmutbey'den M7 Mecidiyeköy metrosuna binebilir, Kağıthane istasyonundan İstanbul Havalimanı metrosuna aktarma yapabilirsiniz.

 3. Edirnekapı tramvayının KİPTAŞ/Venezia durağında inerek M7 Mecidiyeköy metrosuna binebilir, Kağıthane istasyonundan İstanbul Havalimanı metrosuna aktarma yapabilirsiniz.

 4. Metrobüs ile Mecidiyeköy durağında inerek M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosuna binebilir, Kağıthane istasyonundan İstanbul Havalimanı metrosuna aktarma yapabilirsiniz.

 5. Eyüp Alibeyköy tramvayının Alibeyköy metro durağında inerek M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosuna binebilir, Kağıthane istasyonundan İstanbul Havalimanı metrosuna aktarma yapabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı metro ücreti

1-3 istasyon: Tam 15.00 TL- öğrenci 7,32 TL - öğretmen 10,74 TL

4-5 istasyon: Tam 17,11 TL - öğrenci 8,41 TL - öğretmen 12,30 TL

6-8 istasyon: Tam 19,35 TL - öğrenci 9,45 TL - öğretmen 13,80 TL

İstanbul Havalimanı’na İstanbul dışından ulaşım ulaşım sağlanır?

İstanbul Havalimanı’na farklı şehirlerden de ulaşım mümkün. Bursa, Edirne, Tekirdağ, Sakarya ve Kocaeli’den İstanbul Havalimanı’na İstanbul Seyahat ve Burulaş firmaları ile direkt ulaşabilirsiniz.

İstanbul Seyahat ile ulaşım ücreti 

 • Çorlu 220 TL

 • Çerkezköy 190 TL

 • Tekirdağ 230 TL

 • Lüleburgaz 270 TL

 • Babaeski 300 TL 

 • Edirne 320 TL 

 • Kırklareli 320 TL

 • Gebze 170 TL

 • İzmit 210 TL

 • Sakarya 250 TL

Burulaş ile ulaşım ücreti

 • Bursa 260 TL (0-12 yaş ve engelli ulaşım ücreti 180 TL)

H-1 Mahmutbey (Metro)  - Yeni Havalimanı Hareket Saatleri

havalimani1

H-2 Mecidiyeköy(Metrobüs)  - Yeni Havalimanı Hareket Saatleri

havalimani2

H-3 Halkalı Gümrük istasyon - İstanbul Yeni Havalimanı Hareket Saatleri

havalimani3

H-6 Yunus Emre Mahallesi (Arnavutköy)  - İstanbul Havalimanı Hareket Saatleri

havalimani444

H-7 Alibeyköy Cep Otogarı - İstanbul Havalimanı Hareket Saatleri

havalimani5

H-8 Hacıosman Metro - İstanbul Havalimanı Otobüs Saatleri

havalimanı6


ipekincir
İpek İncir
294 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar