İstanbul Havalimanı'na ulaşım nasıl sağlanır?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasiteli dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul Havalimanı’na nasıl gidileceğini merak edenler için ayrıntılı bir rehber hazırladık. Şimdi gelin, İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma ya da özel araçlarla ulaşımın nasıl sağlanacağına bakalım. İşte 'istanbul Havalimanı'na nasıl giderim' sorusunun yanıtı.

Havalimanı Nerede?

İstanbul Havalimanı Avrupa Yakasında Arnavutköy ilçesinin sınırları içerisinde. Terkos Gölüne yakın olan havalimanı Tayakadın yolu üzerinde yer alıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanın Marmara'ya daha yakınken 3. Havalimanı Karadeniz kıyısına daha yakın.

İstanbul Havalimanı Harita

İstanbul Havalimanı'na Özel Araç İle Ulaşım

Yeni havalimanına en kısa sürede gidebilmenin yolu akıllı telefonlarda bulunan navigasyon uygulamaları :) Şaka bir yana bazı navigasyon uygulamalarında "Yeni Havalimanı" "3. Havalimanı" gibi terimlerle arama yapıldığında alakasız yerler çıkabiliyor. Bu yüzden her uygulamanın doğru nokta olarak tanıyacağı havalimanının açık adresini girerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

"İmrahor Mahallesi Ulubatlı Hasan Caddesi No:255 34283 Arnavutköy İstanbul"

Özel araçla 3. havalimanına gelmek isteyen yolcular için çeşitli noktalardan havalimanına olan uzaklıklar ise şu şekilde:

Avrupa Yakası:

Avcılar - İstanbul Havalimanı - 53 km

Gayrettepe - İstanbul Havalimanı - 38 km

Taksim - İstanbul Havalimanı - 40 km

Levent - İstanbul Havalimanı - 36 km

Maslak - İstanbul Havalimanı - 35 km

Anadolu Yakası:

Kavacık - İstanbul Havalimanı - 42 km

Üsküdar - İstanbul Havalimanı - 47 km

Kadıköy - İstanbul Havalimanı - 52 km

Pendik - İstanbul Havalimanı - 73 km

İstanbul Havalimanı Otopark

Özel araç ile havalimanına ulaşan yolcular için otopark ücretli. 1 saatlik ücreti 2020 yılı fiyatlarına göre 21 TL. Ancak daha uzun süreli kalacaklar 4, 7, 15 veya 30 günlük abonelik yaptırılabilir. Abonelik işlemlerini otoparka girdikten sonra 1 saat içerisindeki otomatik ödeme makinalarından yaptırmanız gerekiyor.  

İstanbul Havalimanı'na Toplu Taşıma İle Ulaşım

Otobüs ile Ulaşım

Yeni havalimanına İETT ve HAVAİST otobüslerini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. İETT neredeyse günün her saatinde belli noktalardan seferler düzenliyor ve İstanbulkart ile 2 biletlik çekim yapıyor.

Havaist’in Acıbadem, Aksaray, Ataköy, Halkalı Arenapark, Avcılar, Ayvansaray, Bahçeşehir, Bakırköy, Başakşehir, Beşiktaş, Beylükdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Çimentepe, Cumhuriyet Mahallesi, Demirciler Sitesi (Mall Off), Halkalı İstasyon, Haramidere, Hasdal, Ispartakule, Kadıköy, Kanuni Sultan Süleyman Şehir Hastanesi, Kavacık, Konut Birlik, Yenibosna, Otogar, Pendik İstasyon, Sabiha Gökçen, Şirinevler, Taksim, Tavşantepe Metro, Tepeüstü, Tepecik, TÜYAP, Ulubatlı, Yenikapı, Yenisahra, Zincirlikuyu (Metrobüs) noktalarından ücretli seferleri oluyor. Ücretlerin seferlerin kilometre uzunluğuna göre değişiyor. Sefer saatleri ve ayrıntılar için Havaist adresini tıklayabilirsiniz. Hatların hareket saatlerine ait detayları da aşağıdaki görsellerde bulabilirsiniz:

H-1 Mahmutbey (Metro)  - Yeni Havalimanı Hareket Saatleri

H-2 Mecidiyeköy(Metrobüs)  - Yeni Havalimanı Hareket Saatleri

H-3 Halkalı Gümrük istasyon - Yeni Havalimanı Hareket Saatleri

H-6 Yunus Emre Mahallesi (Arnavutköy)  - İstanbul Havalimanı Hareket Saatleri

H-7 Alibeyköy Cep Otogarı - İstanbul Havalimanı Hareket Saatleri

H-8 Hacıosman Metro - İstanbul Havalimanı Otobüs Saatleri

Metro ile Ulaşım

3. Havalimanına ulaşımı rahatlatması beklenen Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metrosu henüz hizmete girmedi. Ayrıca Halkalı- İstanbul Havalimanı arasında yeni kurulacak bir metro hattı da 2020 yılının sonuna yetişecek şekilde planlanıyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar