• Anasayfa
  • Bilgi
  • İstanbul'da sonbaharı en güzel yaşayabileceğin 8 yer

İstanbul'da sonbaharı en güzel yaşayabileceğin 8 yer

tugbahacibayramoglu

Sonbahar, İstanbul’u tadınca gezebileceğin en güzel aylardan birisi. Kışın zaman zaman soğuk yazın da çok sıcak olabiliyor. Oysa ki sonbaharda hem havalar çok sıcak olmuyor hem de parklar bahçeler muhteşem bir renk cümbüşüne dönüyor. İşte İstanbul’da sonbaharın keyfini en iyi çıkabileceğin adresler..

İçindekiler

1- Atatürk Arboretumu

Sadece İstanbul değil, Türkiye’de sonbaharın renklerini en güzel görebileceğin adreslerden biridir Atatürk Arboretumu. Bilimsel araştırmalar ve gözlem yapılmak amacıyla kurulmuş bir yer. 1.500’den fazla bitki türünü gözlemleyebileceğin bu yerde, 3 tane yapay göl de bulunur. Profesyonel olarak da fotoğraf çekiyorsan çok şanslısın.

2-Saklıgöl

Şile Saklıgöl, İstanbul yakınında doğayla baş başa kalıp uzun yürüyüşler yapabileceğin keyifli bir yer. Şile otobanında tam Şile’ye yaklaştığında Saklıgöl tabelasını takip et. Yeşillikler içerisinde kurulmuş şirin köylerden geçerek bu baraj gölüne ulaşabilirsin. Gölün etrafında yürüyüş yolları ve yeme içme hizmeti veren bir de tesis var. Sonrasında Şile limanında güzel bir balık yemeye ne dersin?

3-Kıyıköy

İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki bir başka şirin beldesi de Kıyıköy. Çatalca’ya bağlı Kıyıköy’de sonbaharda yeşil ve mavinin eşsiz tonlarını görebilirsin. Çatalca, Durusu ve Kıyıköy’ü içerisine alan güzel bir rota çizmen yeterli. Balık lokantalarında lezzetli istavritler tatmadan dönme.

4-Cumhuriyet Köyü ve Polonezköy

Doğayla baş başa kalıp piknik yapmak istersen, Cumhuriyet Köyü iyi bir adres. Cumhuriyet Köyü’nden Polonezköy’e kadar olan bölgede çok sayıda piknik alanları var. Buralarda dilersen yiyip içeceğin şeyleri dışarıdan getirip, sadece masa ya da mangalını da kullanabiliyorsun. 

5-Yeşilköy ve Florya

İstanbul’un nezih semtlerinden biri olan Yeşilköy sahilinde ağzının tadına ve bütçene uygun lokanta bulman mümkün. Sahilde uzun bir yürüyüş yapabilir, eski konakların yer aldığı sokaklarda gezebilirsin. Florya'daki akvaryum ya da Yeşilköy'deki Havacılık Müzesi'ni ziyaret edebilirsin.

6-Balat

Karaköy’den sonra İstanbul’un popüler olmuş bir başka semti de Balat. Balat’taki eski binalar onarılıyor. Buralarda yine sanat atölyeleri, kafeler açılıyor. Balat ve çevresinde özellikle Zeyrek'te çok güzel tarihi ahşap Osmanlı konakları var.

7-Tarihi korular

İstanbul’da Yıldız Parkı, Emirgan Korusu, Hidiv Kasrı, Beykoz Korusu, Fethipaşa Korusu gibi çok sayıda tarihi parklar var. Bunların hepsi Sonbaharda ayrı bir güzelleşiyor. Parkların hepsinde belediyenin restoran ve kafeleri de bulunuyor. Fiyatları da uygun.

 

8- Karaköy

Son yılların en popüler mekanlarından olan Karaköy, özellikle gençlerin de buluştukları adreslerin başında geliyor. Vapur iskelesinin yanındaki katlı otoparktan başlayarak Tophane’ye kadar uzanan sokaklar artık sağlı sollu kafe ve restoranların yer aldığı bir bölgeye dönüştü. Bazı otellerin teraslarında da ünlü restoran ya da meyhaneler var. Samimi ve sıcak bir ortamı var. Sanırım limandaki çalışmalar bittiğinde Karaköy dünyaca ünlü bir yer haline gelecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar