İspanya'ya gitme isteğinizi arttıracak 8 nefis tapas

sedasuvatencc
İçindekiler

Geleneksel İspanyol mezesi olan tapaslar sadece bir yeme içme alternatifi olmanın ötesinde önemli bir kültür aynı zamanda. Sebzeler, deniz ürünleri ve balıklar gibi çok farklı ve çeşitli malzemelerle hazırlanan tapaslardan bazıları o kadar lezzetli ki tek başına İspanya'ya gitmek için yeterli bir neden sayılabilir.

1- Patates aşkına: Patatas Bravas

Patatesi kim sevmez! Hele bir de yağda kızartılıp üzerinde enfes bir domates sosuyla servis edilirse... Dünyanın en meşhur tapaslarından biri olan patatas bravas İspanya taitiliniz boyunca mutlaka denemeniz gereken tapaslar arasında ilk sıralarda geliyor. Ancak eğer acı çok sevmiyorsanız dikkat etmenizde yarar var. Çünkü patatas bravasın sosu biraz ağız yakabilir.

2- Kalamar tutkunlarına: Calamares a la Romana

Bildiğimiz kalamara İspanyol yorumu denebilecek bu leziz tapas yumurta ve unlu karışımda kızartılan kalamardan meydana geliyor. Yanında genellikle mayonez veya limon sosuyla servis edilen tapas insanı yollara düşürüp ta İspanya'ya kadar getirtecek türden.

3- Yumurtanın en lezzetli hali: Tortilla de Patatas

Patatesle yapılan bir diğer İspanyol lezzeti tortilla de patatasta yumurta ve soğan gibi malzemeler de var. Lezzeti kadar uzun süre tok tutmasıyla meşhur bu lezzetle Madrid veya Barselona sokaklarında dolaşmak için gereken enerjiyi bulabilirsiniz. Barselona'yı doyasıya gezip keşfederken işinize yarayacak ipuçları ise Barselona şehir rehberimizde.

4- Zeytin ve sebzeler şişe dizilirse: Aceitunas a la Madrilena

Sabah kahvaltısında yediğimiz zeytinleri bu kez şişe dizip aralarına da çeşitli sebzeler veya deniz ürünleri yerleştirirseniz bu dayanılmaz lezzete ulaşabilirsiniz.

 

5- Ahtapot sevenlere: Pulpo a la Gallega

Deniz ürünleri arasında favorisi ahtapot olanlar zeytinyağı ile tatlandırılan bu lezzeti mutlaka denemeliler. Ülkenin en ünlü tatlarından olan pulpo a la gallega bugün farklı yerlerde de tadılabilir ancak yerinde denemek isteyenler hemen İspanya uçak biletlerine göz atmaya başlayabilirler.

6- Denizden babam çıksa yerimcilere: Pescaditos Fritos

Nerede olursa olsun balıktan vazgeçemeyenler ise hiç düşünmeden pescaditos fritos sipariş edebilirler. Özel sosu ve baharatlarıyla masalara gelen bu lezzet olmazsa olmazlardan.

7- Ahtapot, karides ve daha fazlası: Salpicon de Marisco

Görüntüsü ve tadıyla salataya benzeyen enfes tapaslardan biri de salpicon de marisco. İçinde karides, domates, soğan ve midye gibi malzemeler var.

8- Ekmeğin üzerinde gelen nefis tatlar: Pintxos

Tek bir tapastan çok farklı malzemelerin ekmeklerin üzerine yerleştirilmesiyle servis edilen bu tarifsiz lezzet de İspanya seyahatiniz boyunca mutlaka denemeniz gerekenlerin başında geliyor. Genellikle içkinin yanında yenen bu tatların her biri İspanya'ya tekrar ve tekrar gelme nedeni olabilir. Öyleyse zaman kaybetmeden ilk fırsatta istikamet İspanya! Ülkeye en uygun uçak bileti fırsatlarına İspanya uçak bileti sayfamızdan göz atabilirsiniz.

sedasuvatencc
Seda Suvat
8 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Turizm Rehberliği ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümleri mezunu. Turizm sektöründe 12 yıl boyunca kazandığı uzmanlıkla, Enuygun’da Seyahat Destek Müdürü olarak kullanıcıların en iyi acente deneyimini yaşamaları için çalışıyor.
Uzman Yazarlar