İspanya ile ilgili çok bilinmeyen 8 şey

muratekinay

Barselona, Madrid, Sevilla gibi tarihi şehirleri, lezzetli paella ve tapasları veya dünyanın neredeyse her yerinden taraftarları bulunan efsanevi futbol kulüpleriyle İspanya her daim Avrupa'nın en popüler ülkelerinden biri. Deniz, kum, güneş, tarih, kültür veya bunların hepsi için gelen milyonlarca turisti çeken İspanya ile ilgili pek fazla bilinmeyenleri keşfetmeye hazır mısınız?

İçindekiler

1- En çok konuşulan dillerden biri

İspanya'nın resmi dili İspanyolca aynı zamanda dünyada en fazla konuşulan dillerden biri. Çince'den sonra yeryüzünde en çok konuşulan ikinci dil olarak bilinen İspanyolca İspanya'nın dışında Meksika, Kolombiya, Arjantin, Şili, Dominik Cumhuriyeti ve Küba gibi ülkelerin de resmi dili.

yemek

Uçak Bileti

2- Geç akşam yemeklerinin adresi

İspanya'da diğer ülkelere göre akşam yemekleri genellikle daha geç saatlerde yeniyor. Ülkenin bu anlamda özellikle ABD gibi yerlere kıyasla en büyük farklarından biri de yemeklerin hızlıca bir şeyler atıştırmanın ötesinde aynı zamanda arkadaşlarla bir araya gelme ve sosyalleşme aktivitesi olması.

ispanyol ailesi

3- Biri siesta mı dedi?

Dünya çapında rahatına düşkünlüğü ile bilinen bir millet olan İspanyollar için öğleden sonra uykusunun ayrı bir önemi var. İster büyük isterseniz küçük bir şehirde olun bazı dükkanların öğle saatlerinde kapalı olduğunu görürseniz şaşırmayın. Çünkü günün bu vakitleri aynı zamanda siesta zamanı. Ülkenin güzelliklerini keşfederken birkaç gün siesta keyfi yapmak isterseniz, İspanya uçak bileti sayfamıza göz atın!

siesta

4- Cümle değil isim!

İspanyolca'da bazı isimler o kadar uzun ki bu isimleri ilk görenler başta bir cümle sanabiliyor. Örneğin kısaca Picasso olarak bildiğimiz ünlü ressamın orijinal adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri ise İspanyolların hem annelerinden hem de babalarından soyadı almaları.

ispanya

5- Zeytinyağı devi

Zeytinyağı denince birçok kişinin aklına ilk başta Yunanistan ve İtalya gelir. Ancak bu konuda ünü fazla bilinmese de İspanya dünyada zeytinyağının en fazla üretildiği yerlerden biri. Ülkede zeytinyağı üretimi çok ileri bir aşamada ancak İspanya bu lezzetli yağın tüketiminde İtalya gibi diğer Akdeniz ülkelerinin oldukça gerisinde.

yağ

6- Futbolun turizme dönüştüğü yer

Başta Barselona ve başkent Madrid olmak üzere İspanya futbolla yatıp futbolla kalkan bir ülke. FC Barcelona'nın neredeyse 100 bin kişi kapasiteli stadyumu Camp Nou'yu her yıl çok sayıda taraftar ve gezgin dolduruyor. Eğer burada maç izleme fırsatı yakalayamazsanız bile fotoğraf çektirerek veya stadyumda bulunan mağazalarda satılan hediyelik eşyalardan satın alarak şehirden ayrılabilirsiniz. Barselona'da Camp Nou dışında da görülecek çok yer var! Şehrin en ünlü eserlerini ve lezzetlerini keşfetmek isteyenler için Barselona şehir rehberimiz burada!

7- Teleferikle yurt dışına yolculuk

İspanya ile Portekiz arasında bulunan teleferikle sadece bir dakikada farklı bir ülkeye seyahat edebileceğinizi biliyor muydunuz? Aynı zamanda dünyanın en hızlı uluslararası yolculuğu olarak bilinen bu seyahate çıkmak için ihtiyacınız olan sadece biraz cesaret!

teleferik

8- Barselona plajlarının çoğu yapay

Günümüzde dünyanın en güzel plajları arasında gösterilen Barselona'nın plajlarının birçoğu 1992 Yaz Olimpiyatları için yapıldı ve öncesinde şehir bu kadar geniş ve popüler plajlara sahip değildi. Elbette bu durum Barselona plajlarının dünyada en iyiler listelerinde hep en üst sıralarda olmasına engel değil! Bir sonraki yaz şehrin benzersiz plajlarında denize girmek isterseniz hemen Barselona uçak biletlerini karşılaştırın. Ülkemizde tatil yapabileceğiniz en güzel koyları ve plajları görmek isterseniz de yazımıza göz atın!


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN