Her Ramazan geldiğinde oruç ilk hangi şehirde açılıyor sorusu ya sahur sofralarında ya da iftar masasında ezanı beklerken yapılır. İyice zorlaşan son oruç dakikalarını biraz olsun rahatlatmak için yapılan bu muhabbetin cevabını ilk senin verebilmen için bu yazıyı yazmak istedim.

Hakkari

2021 yılı Ramazan ayının ilk iftarı saat 18:45'te Hakkari’de yapıldı. Türkiye genelinde orucunu ilk açanlar Hakkarililer oldu. Artık Parmak Kebabı mı yoksa Yüksekova Kebabı mı iftar sofralarının sultanı oldu bilemiyorum. Keşkek ve Tandır Ekmeği olmadan da iftar sofraları kurulmuyordur diye düşünüyorum. Sen de iftarını Hakkari’de yapıyorsan ya da oraya gidip yapmak istediysen Tandır Ekmeği yemeden dönmemelisin.

Edirne

Şimdi ilk iftarı öğrendik tamam bir de 2021 yılında Ramazan ayının son iftarının ne zaman ve nerede olduğunu da bilelim değil mi? İlk iftar cevabını verdikten sonra bunu da söyler muhabbeti farklı bir yöne taşırsın. Son orucun tutulduğu gün, Türkiye genelinde orucunu en son açanlar Edirneliler olacak. Edirne’de 19:59’da iftar sofrasında son kez yemekler yenecek.

Selimiye Camii

Uçak Bileti

Sinop

İftar sofralarını şenlendirecek bilgilerle devam ediyorum. Ramazan’ın yaz aylarına denk geldiği bir dönemden geçtik. Bu dönemi yavaş yavaş geride bırakıyoruz, artık ilkbahara taşındı Ramazan. Ancak yine de oruçlu kalınan süreler fazlasıyla uzun. Peki en uzun nerede ve kaç saat? Sinoplular Ramazan’ın ilk günü 15 saat 3 dakika oruç tuttu.

Hatay

Künefenin memleketi Hatay’ı da bu listeye dahil ediyorum çünkü Ramazan’ın ilk günü Hataylılar 14 saat 39 dakika oruç tuttular. Bu da Türkiye genelinde en kısa oruç tutma süresi. Böylece Ramazan ayının son gününde de en kısa süre oruç tutanlar Hataylılar olacak. Sen de Hatay’da yaşıyorsan ya da Ramazan’da Hatay’a gideceksen künefeden çok uzun süre ayrı kalmayacaksın merak etme.

Hatay

Tromso

“Norveç ne alaka şimdi?” diye düşündüğünü biliyorum ama biraz da dünya geneline bakalım istedim. Kuzey Avrupa’da oruçlar biraz uzun. Dünya geneline baktığımızda Tromso şehrinde yaşayan Müslümanlar ilk oruçlarını 16 saat 52 dakika tutacaklar. Kuzey Avrupa’da yaşayanlara ya da oraya seyahat edip dini görevlerini yerine getireceklere kolaylıklar diliyorum.

Libreville

Afrika kıtasının ortasındaki Gabon Cumhuriyeti’nin başkentine geldi şimdi de sıra. En uzun oruçtan sonra en kısa orucu tutan ülkeyi de bilelim değil mi? Gabon Cumhuriyeti’nin Libreville şehrinde yaşayan Müslümanlar oruçlarını 13 saat 23 dakika tutacaklar. Bu da Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde en kısa tutulan oruç olacak.


nihanbayram
Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar