Aşı, test ve bağışıklık sertifikalarını uluslararası standartlarda saklamak ve seyahat esnasında kullanmak için oluşturulan Health Pass’i Dijital Sağlık Cüzdanı olarak tanımlamak mümkün. Dijital sağlık sertifikası ile seyahat etmeyi kolaylaştıran uygulama e-Nabız üzerindeki aşı, test ve bağışıklık verilerinin aktarılmasıyla çalışıyor. Uygulama aktarılan verilerin sertifikaya dönüştürülmesini ve oluşturulan sağlık sertifikalarının telefonlarda güvenle depolanmasını sağlıyor.

Hayat Eve Sığar uygulamasındaki "AB Uyumlu Sağlık Pasaportu" kısmına tıklayarak da erişilebilen uygulamanın çıkış amacı uluslararası seyahatin olabildiğince güvenli ilerlemesine katkı sağlamak ve ülkelerin pandemi ile mücadelesinde birbirleriyle daha kolay iş birliği yapmasına zemin hazırlamak.

Health Pass uygulamasının Avrupa Birliği tarafından yayınlanan Digital Green Certificate standardı ile uyumlu olması uygulamayı sık seyahat edenler için oldukça gerekli kılıyor. Uygulama sadece aşı sertifikalarını depolamıyor, aynı zamanda daha önce Covid geçirip geçirilmediğini ve yaptırılan PCR testlerinin sonuçlarını da gösteriyor.

Health Pass uygulamasına dijital aşı sertifikası yükleme adımları

  • Bilgisayarınızda E-nabız'da aşı sertifikalarınızı açın.
  • Telefonunuzda Health Pass uygulamasını açın.
  • Aşı sertifikalarının karekodlarını uygulamada okutun.
  • Karekodların altındaki Tan kodlarını girerek dijital aşı sertifikalarınızı oluşturun.

Önemli not

Health Pass’e aşı kimliğini direkt olarak eklemek maalesef ki mümkün değil. Uygulamada dijital aşı sertifikası oluşturmak için E-Nabız’daki uygulanmış aşıların AB uyumlu sertifika haline çevrilmesi gerekiyor. Sonrasında aşılar uygulamaya yüklenebiliyor.

Uygulamayı indirecekler için

App store linki için tıklayın.

Google Play linki için tıklayın.

Huawei App Gallery için tıklayın.

 

busra.guzeller
Büşra Güzeller
38 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Uzman Yazarlar