• Anasayfa
 • Bilgi
 • İstanbul'daki havalimanı metroları hakkında bilgiler

İstanbul'daki havalimanı metroları hakkında bilgiler

elifcokan
Elif Çokan Palaz
3 Ekim 2022
I
2 dk
I
0
I
Güncellenme: 3 Ekim 2022

Günümüzde metrolar havalimanlarına kısa sürede ulaşım sağlamasıyla pek çok kişinin uçağa yetişmek için tercih ettiği bir yöntem. Özellikle İstanbul’daki trafik durumunu da düşündüğümüzde metroların günlük hayatta oldukça önemli bir yere sahip olduğunu da unutmamak gerek. Peki İstanbul’daki havalimanları denildiği zaman ilk akla gelen Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı metrolarında son durum ne? Metrolar havalimanlarına ulaşımı ne kadar kısaltacak? Bu ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceğin içeriğimizi beraber inceleyelim. 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu açıldı mı?

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunun açılışı, 2 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşti. Pendik (Tavşantepe) - Sabiha Gökçen Havalimanı toplamda 1 milyon 200 bin yolcu kapasitesi ile hizmete başladı.

Hem İstanbul trafiğini en aza indirgeyebilmek hem de vatandaşların daha kolay bir şekilde havalimanına ulaşmasını sağlayabilmek adına Anadolu Yakası'nda konumlanan Kadıköy-Tavşantepe metro hattına 4 durak daha eklendi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile koordineli bir şekilde tamamlanan Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı toplamda 7,4 km uzatılmış oldu. İstanbul’un hem yurt içi hem de yurt dışı ulaşım terminallerinden biri olan Sabiha Gökçen Havalimanı’na Kadıköy-Kartal-Pendik (Tavşantepe) metro hattı sayesinde direkt raylı sistemle hızlı, ekonomik ve güvenli şekilde ulaşmak mümkün hale geldi.

Metro hattının işleme alınmasına paralel olarak Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı güzergâhındaki seyahat süresi 10 dakikaya düşerken, İstanbul Anadolu Adliyesi ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki mesafe 12 dakikaya indi. Aynı zamanda bu metro sayesinde Kadıköy- Sabiha Gökçen Havalimanı rotası da sadece 50 dakika gibi bir süre zarfında tamamlanabiliyor olacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu aktarma istasyonları

sabiha gökçen havalimanı metrosu

Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu açılışından sonra en önemli sorulardan bir tanesi de şüphesiz aktarma istasyonları oluyor. Havalimanından çıkıp istasyondan metroya binildiğinde Avrupa Yakası'nda oturanlar Ünalan durağından metrobüse, Ayrılık Çeşmesi durağından Marmaray’a Kadıköy’den ise vapurlara kolaylıkla aktarma yapabilecek.

Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı metro durakları

Tavşantepe’den 4 durak daha uzatılan Sabiha Gökçen Havalimanı güzergahı üzerindeki metro durakları şu şekilde sıralanıyor.

 1. Kadıköy
 2. Ayrılık Çeşmesi
 3. Acıbadem
 4. Ünalan
 5. Göztepe
 6. Yenisahra
 7. Kozyatağı
 8. Bostancı
 9. Küçükyalı
 10. Maltepe
 11. Huzurevi
 12. Gülsuyu
 13. Esenkent
 14. Hastane-Adliye
 15. Soğanlık
 16. Kartal
 17. Yakacık/ Adnan Kahveci
 18. Pendik
 19. Tavşantepe
 20. Fevziçakmak Hastane
 21. Yayalar Şeyhli
 22. Kurtköy
 23. Sabiha Gökçen

Türkiye’de 3., Avrupa genelinde de en yoğun 8. havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı’na raylı sistem bağlantısı eklenmesiyle ulaşımda büyük oranda zamandan tasarruf ve kolaylık sağlanıyor.

İstanbul Havalimanı metrosu ne zaman açılacak?

Bu noktada İstanbul’da açılışı beklenen bir metro hakkında da yeni gelişmeler yaşandı. İstanbul Havalimanı metro hattı için yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Gayrettepe’den başlayıp İstanbul Havalimanı’nda sona erecek metro güzergahı yolcuları ekonomik anlamda rahatlatırken, ulaşımlarını kolaylaştıracağa benziyor. İstanbul Havalimanı metro hattında merak edilenlere dair cevap da geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan geldi.

Karaismailoğlu, en geç kasım ayında İstanbul Havalimanı metro hattının açılacağını müjdeledi. Açılış yapıldıktan sonra ise hattın Başakşehir Çam ve Sakura hastanesi içinden geçerek Kayaşehir’e ulaşması planlanıyor. İstanbul Havalimanı bağlantısını Bağcılar Güngören’de birleştirecek olan metro güzergahının aralık ayında hizmet vermesi bekleniyor.

Kağıthane-İstanbul Havalimanı güzergahının kasım ayında açılması planlanırken, Gayrettepe uzantısının da 6 ay sonra tamamlanması bekleniyor.

Gayrettepe İstanbul Havalimanı metro durakları hangileri olacak?

İstanbul Havalimanı metro durakları için, Gayrettepe, Kağıthane, Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, İstanbul Havalimanı 2, İstanbul Havalimanı 1 ve İstanbul Havalimanı 3 durakları olacak şekilde proje oluşturuluyor. Üstelik metro hattı tamamlandığında Gayrettepe istasyonunda M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattı ve otobüs işletmesi de entegre hale gelecek.


elifcokan
Elif Çokan Palaz
20 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar