• Anasayfa
  • Bilgi
  • İstanbul'daki havalimanı metroları hakkında bilgiler

İstanbul'daki havalimanı metroları hakkında bilgiler

elifcokan

Günümüzde metrolar havalimanlarına kısa sürede ulaşım sağlamasıyla pek çok kişinin uçağa yetişmek için tercih ettiği bir yöntem. Özellikle İstanbul’daki trafik durumunu da düşündüğümüzde metroların günlük hayatta oldukça önemli bir yere sahip olduğunu da unutmamak gerek. Peki İstanbul’daki havalimanları denildiği zaman ilk akla gelen Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı metrolarında son durum ne? Metrolar havalimanlarına ulaşımı ne kadar kısaltacak? Bu ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceğin içeriğimizi beraber inceleyelim. 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu açıldı mı?

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunun açılışı, 2 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşti. Pendik (Tavşantepe) - Sabiha Gökçen Havalimanı toplamda 1 milyon 200 bin yolcu kapasitesi ile hizmete başladı.

Hem İstanbul trafiğini en aza indirgeyebilmek hem de vatandaşların daha kolay bir şekilde havalimanına ulaşmasını sağlayabilmek adına Anadolu Yakası'nda konumlanan Kadıköy-Tavşantepe metro hattına 4 durak daha eklendi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile koordineli bir şekilde tamamlanan Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı toplamda 7,4 km uzatılmış oldu. İstanbul’un hem yurt içi hem de yurt dışı ulaşım terminallerinden biri olan Sabiha Gökçen Havalimanı’na Kadıköy-Kartal-Pendik (Tavşantepe) metro hattı sayesinde direkt raylı sistemle hızlı, ekonomik ve güvenli şekilde ulaşmak mümkün hale geldi.

Metro hattının işleme alınmasına paralel olarak Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı güzergâhındaki seyahat süresi 10 dakikaya düşerken, İstanbul Anadolu Adliyesi ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki mesafe 12 dakikaya indi. Aynı zamanda bu metro sayesinde Kadıköy- Sabiha Gökçen Havalimanı rotası da sadece 50 dakika gibi bir süre zarfında tamamlanabiliyor olacak.

Uçak Bileti

Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu aktarma istasyonları

sabiha gökçen havalimanı metrosu

Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu açılışından sonra en önemli sorulardan bir tanesi de şüphesiz aktarma istasyonları oluyor. Havalimanından çıkıp istasyondan metroya binildiğinde Avrupa Yakası'nda oturanlar Ünalan durağından metrobüse, Ayrılık Çeşmesi durağından Marmaray’a Kadıköy’den ise vapurlara kolaylıkla aktarma yapabilecek.

Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı metro durakları

Tavşantepe’den 4 durak daha uzatılan Sabiha Gökçen Havalimanı güzergahı üzerindeki metro durakları şu şekilde sıralanıyor.

Türkiye’de 3., Avrupa genelinde de en yoğun 8. havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı’na raylı sistem bağlantısı eklenmesiyle ulaşımda büyük oranda zamandan tasarruf ve kolaylık sağlanıyor.

İstanbul Havalimanı metrosu ne zaman açılacak?

Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı metro hattının 22 Ocak tarihinde açıldı. Hizmete giren Kağıthane- İstanbul Havalimanı metrosu sayesinde İstanbul Havalimanı ile Kağıthane arası 24 dakikaya, Göktürk ile havalimanı arası ise yalnızca 12 dakikaya indi.

Metro ile ilgili ek bilgilere de değinen Karaismailoğlu, bu hatta Türkiye'nin saatte 120 kilometre hızla giden en hızlı araçlarının çalışacağını söyledi.

Gayrettepe İstanbul Havalimanı metro durakları neler?

İstanbul Havalimanı metro durakları şöyle: Gayrettepe, Kağıthane, Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, İstanbul Havalimanı 2, İstanbul Havalimanı 1 ve İstanbul Havalimanı 3.


elifcokan
Elif Çokan Palaz
18 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar