Hangi ülkede petrol kaç lira

nihanbayram

Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkeleri sizler için karşılaştırdık.

Türkiye

Türkiye

Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkeyiz. Benzine daha doğrusu akaryakıta gelen zamları artık yakalayamıyoruz. Bazen bir ayda 2 kez zam, bir kez indirim bile yapıldığı oluyor. 2013 yılı Temmuz ayı verilerine göre dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke olduk. Türkiye 1 litre benzinin 2.5 dolara dolduğunu dünyanın tek ülkesi. Bir deponun yaklaşık 100 dolara dolduğu Türkiye’de milli gelir 10.500 TL. Bu arada dolar fiyatına endeksli olarak fiyat oynamaları olabiliyor.

Norveç

Norveç

Türkiye’nin ardından benzinin en pahalı olduğu ikinci ülke Norveç. Türkiye yaz aylarında Norveç’ten birinciliği aldı. Norveç’te de benzinin litre fiyatı 2,5 dolara yakın. Ancak bu ülkenin Türkiye ile farkı kişi başına milli gelirinin 99.462 olması.

Hollanda

Hollanda

En pahalı benzin sıralamasında 3. Sırada Hollanda var. Hollanda da benzinin litresi 2.36 dolardan satılıyor. Hollanda’nın kişi başına milli geliri ise 46.142 TL.

İtalya

İtalya

İtalya’da en pahalı benzini kullanan ülkelerden biri. 1 litre benzinin ortalama 2,36 dolardan satıldığı İtalya’daki kişi başına milli gelir ise 33.115 TL.

Fransa

Fransa

Son yıllarda vergi oranlarındaki artışlarla gündeme gelen Fransa’da da benzin fiyatları yüksek. 1 litre benzinin ortalama satış fiyatı 2.25 dolar. Bir deponun yaklaşık 90 dolara dolduğu Fransa’nın kişi başı milli geliri ise 41.141 TL.

İsveç

İsveç

Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkelerden biri olan İsveç’te de 1 litre benzinin fiyatı 2.22 dolardan satılıyor. Ancak bu ülkede de kişi başına milli gelir bir hayli yüksek. İsveç’nin kişi başına milli geliri 55.168 dolar.

Yunanistan

Yunanistan

Bu listede yedinci sırada komşu ülke Yunanistan yer alıyor. Son yıllardaki ekonomik çalkantı haberleriyle gündeme gelen Yunanistan’da benzinin litresi 2.22 dolardan satılıyor. Yunanistan’da kişi başına milli gelir 22.055 dolar.

Portekiz

Portekiz

Dünyanın en pahalı benzinin satıldığı ülkeler sıralamasında yer alan bir başka Akdeniz ülkesi de Portekiz.

Hong Kong

Hong Kong

Listede yer alan tek Asya ülkesi ise Hong Kong. Bu ülkede benzinin litre fiyatı 2.17 dolardan satılıyor. Ülkedeki kişi başına milli gelir ise 36.667 dolar.

Belçika

Belçika

Listede Avrupa ülkelerinin çoğunluğu dikkatinizi çekmiştir. Belçika da dünyanın pahalı benzin satılan ülkelerden biridir. Benzinin ortalama fiyatı 2.16 dolar. Ancak ülkedeki kişi başına milli gelir ise 43.686 dolardır.

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar