Hakkari-Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı açıldı

mervekilic
İçindekiler

Türkiye’nin en doğu noktalarından biri olan Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı hizmete girdi. Yüksekova’ya 5 km mesafedeki havaalanı yıllık 1 milyon yolcu kapasiteli.

2 milyon metrekare alana kurulu

Hakkari merkeze 65 kilometre uzaklıktaki havalimanı, 2 milyon metrekare alana kurulu. Terör saldırıları nedeniyle yapımı 2 yıl ertelenen havaalanını aynı zamanda Van şehri sakinlerinin de kullanması bekleniyor. İstanbul’dan uçuşların başladığı havalimanının bölgenin doğa şartları nedeniyle zor olan ulaşımını kolaylaştırması bekleniyor.

İran sınır kapısı var

Yüksekova aynı zamanda İran sınır kapısı Esendere’ye de yakın bir noktada. Havalimanının uzunluğu 3,2 kilometre, genişliği de 45 metre pisti var. Havalimanın güvenliği de 21 gözetleme kulesiyle sağlanacak.

 

İstanbul ve Ankara’dan uçuşlar başladı

THY, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’nda 99 TL’den uçuşlara başladı. Anadolujet ise Ankara’dan Hakkari Yüksekova’ya karşılıklı seferler düzenlemeye başladı. Uygun fiyatlı ve kolay bilet satın almak için enuygun.com uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

mervekilic
Merve Kılıç
35 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Uzman Yazarlar