Güvenli yolculuk için yapılması gerekenler

nihanbayram

Yaz tatili geldi. Seyahate otomobili ile çıkacaklara bir dizi önerimiz olacak. Güvenli yolculuk için verdiğimiz bu öneriler sayesinde yolculuğunuzu daha emniyetli hale getirebilirsiniz.

Arabanızın bakımını yaptırın

Arabanızın bakımını yaptırın

Yola çıkmadan önce arabanızı servise götürüp bakımını yaptırmanız gerekir. Hava ve klima filtrelerini kontrol ettirin. Bu konu ihmale gelmez, olur da servise gidemediyseniz, aracınızın yağını, suyunu en azından kendiniz kontrol edin. Araçtaki tüm sıvıların yeterli miktarda olduklarına emin olun. Motor yağı dışında diğer hayati sıvılar fren hidroliği, hidrolik direksiyon yağı, şanzıman yağı ve soğutma suyudur.

Sıcaklık 10 derece düştüğünde lastiklerin hava basıncı da azalır

Sıcaklık 10 derece düştüğünde lastiklerin hava basıncı da azalır

Hava basıncı gerekenin altında olan lastikler, araçların yol tutuşunu ve araç hakimiyetini azaltır, fren mesafesini artırır ve lastiklerin daha çabuk aşınmasına sebep olur. Ayrıca, hava sıcaklığının her 10 derece düşüşünde, lastiklerin hava basıncı da azalır.

Parmak arası terlikle otomobil kullanmayın

Parmak arası terlikle otomobil kullanmayın

Tatile çıkıyorsunuz diye arabanızı terlikle, hele de parmak arası terlikle kullanmayı düşünmeyin. En iyi ve en güvenlisi, arabayı spor ayakkabı benzeri bir ayakkabı ile kullanmaktır. Terlikler ani fren ve benzeri durumlarda ayağınızdan çıkabilir.

100 km’de 50 metre takip mesafesi

100 km’de 50 metre takip mesafesi

Takip mesafesi kazalarda hayati önem taşıyan bir mesafedir. Önünüzde oluşabilecek kaza vs. durumlarında sizin güvenle bu sıkıntıdan kurtulmanızı sağlayabilir. Otoyol için belirlenmiş olan güvenli takip mesafesi, 100 km/h hızla seyreden taşıtlar için 50 metredir.

Uykunuzu almadan yola çıkmayın

Uykunuzu almadan yola çıkmayın

Aracı kullanacak kişinin uykusunu almadan yola çıkmaması gerekir. Özellikle uzun yol insanın uykusunu getirebilir. Bu durumları engellemek için de kahve çay benzeri sıvılar tüketip ara sıra mola verebilirsiniz.

Dizlerinizi bükerek kullanın

Dizlerinizi bükerek kullanın

Araç kullanırken oturuşunuz ve direksiyonu tutma şekliniz önemli. Kollarınız hafif açılı, bilekleriniz direksiyonun üzerinde olmalı. Böylece dönüşleri dirseklerinizi hafif bükerek yapabilirsiniz. Uzatılan ve gergin kollar titreşimleri hissetmez. Gerilmeyi önlemek için bacaklarınızın dizlerinizden bükülmüş konumda olması gerekir. Dizlerinizin konsola da temas etmemesi gerekiyor. Kısaca yola çıkmadan önce koltuk ve ayna ayarlarına göz gezdirin.

Mola verin

Mola verin

Yol boyunca birkaç kez mola vermeniz gideceğiniz yere yarım saat ya da en fazla 1 saat geç gitmenizi sağlar. Biraz daha erken gitmek için mola vermekten kaçınmayın. Mola sizin dikkat düzeyinizi yeniden kendine getirecek, el kol bacak gibi uyuşmaların önüne geçecektir.

Aç karnına yola çıkmayın kan şekeriniz düşebilir

Aç karnına yola çıkmayın kan şekeriniz düşebilir

Aç karnına yola çıkmak kan şekerinizi düşürebileceği için ani dikkat dağınıklığına sebep olabilir. Bu yüzden yola çıkmadan önce mutlaka bir şeyler yiyin. Ancak ağır yemek yemekten de kaçının. Bu da mide ve sindirim problemlerine yol açar.

Emniyet kemeri

Emniyet kemeri

Emniyet kemeri kazalarda yaşam şansınızı yükseltecek çok önemli bir uygulamadır. Günümüzde zaten kemersiz yolculuk yapmak yasak. Bu kurala mutlaka uyun, ayrıca uzun yolda arka koltuktaki yolcuların da kemer takmasına dikkat edin.

Yolculuk saatlerine dikkat!

Yolculuk saatlerine dikkat!

Özellikle sıcak havalarda gündüz öğle saatleri yolculuk yapmak zor olur. Arabada klima çalışsa da güneş yolu zorlaştırır. Sabah erken saatlerde ya da akşam üstü yola çıkmak daha keyifli. Bu arada eğer batıya doğru gidecekseniz akşam saatlerini tercih etmeyin. Batmaya çalışan güneş gözünü alabilir.

Sigortanızı kontrol ettirin

Sigortanızı kontrol ettirin

Yolculuğa çıkmadan önce aracınızın trafik ve kasko poliçelerini kontrol ettirin. Sigortanız tam tatil sırasında da bitebilir. Süresi bitmiş zorunlu trafik sigortası yüzünden aracınız bağlanabilir. Her hangi bir sorunla karşılaşmamak için bilgilerinizi mutlaka kontrol ettirin.

 

Araç Kiralama


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN