Tatil yapmanın amacı çoğu zaman dinlenmek, eğlenmek ve stresli günlük yaşamdan uzaklaşmak olsa da iyi ve lezzetli yemek de unutulmaz bir tatilin en önemli özelliklerinden birisi. Peki, tatil planınızda biraz değişiklik yapıp bu defa farklı bir yeri görmenin yanında birbirinden lezzetli tatların peşine düşseniz, nerelere gidersiniz?

Napoli

Napoli

İtalya'nın güneyinde bulunan bu güzel sahil şehri birçok özelliği bakımından ülkemize çok benzese de bu kadar ünlü olmasının nedeni 'dünyanın en lezzetli pizzasının anavatanı' olarak anılması. Gerçekten de iyi yapılmış bir Napoli pizzasının yerini hiçbir şey tutamaz. İlk fırsatta rotanızı bu şehre çevirin ve kendiniz deneyin.

Uçak Bileti

Cape Town

Cape Town

Birçok açıdan Güney Afrika'nın en iyi şehirlerinden birisi olan Cape Town'da karşılaşacağınız lezzetler sizi de şaşırtabilir. Burası birbirinden leziz ıstakozlar ve özellikle pinot türü şaraplarıyla ünlü bir kent. Ayrıca göz alıcı sahil ve kumsalları da unutmayın.

İstanbul

İstanbul

Ülkemizin en büyük ve ün ünlü şehirlerinden İstanbul yeme içme konusunda da haklı bir üne sahip. Öyle ki, şehrin her bir köşesi farklı bir lezzetle anılıyor. Eminönü'nde balık ekmek, Kanlıca'da yoğurt, Ortaköy'de kumpir Sarayburnu'nda çay bunlardan sadece birkaçı.

Trabzon

Trabzon

Karadeniz Bölgesi de birbirinden lezzetli yemekleriyle ünlü. Hamsiden ve mısır unundan yapılan onlarca farklı lezzeti bulabileceğiniz bu yerde hamsi tava, mısır ekmeği, karalahan sarması ve ilk kez deneyenleri fazlasıyla şaşırtan laz böreği geliyor.

Paris

Paris

Her ne kadar alışık olmayanlar için Fransız mutfağı biraz zorlayıcı olsa da Paris Avrupa'da ve dünyada gurmelerin en önemli buluşma noktalarından birisi. Genellikle ıstakoz ve kırmızı etten oluşan Fransız mutfağına eşlik eden şaraplar da en az yemekleri kadar ünlü. Neredeyse her sabah kahvaltıda bulabileceğiniz kruvasanların en taze ve lezzetlilerini yine bu şehirde bulabilirsiniz.

Gaziantep

Gaziantep

Yemek ve seyahat bir araya gelince adı ilk sıralarda anılması gereken şehirlerden birisi Gaziantep. Kent neredeyse kurulduğu günden bugüne bir lezzet diyarı olarak anılıyor. Başta yöreye özgü olsa da tüm Türkiye'ye yayılan meşhur kebap, katmer ve baklava bunlardan sadece bazıları. Daha önce Gaziantep'te baklava yemediyseniz, karşılaşacağınız muhteşem lezzete hazır olmanızda yarar var. Çünkü bu tatlı bu şehirde tamamen elde hazırlanıyor ve içine doldurulan Antep fıstıkları ile dayanılmaz bir hale geliyor.

Brüksel

Brüksel

Lezzetli Belçika çikolatalarının şanını henüz duymamış olabilirsiniz. Ancak bu kentin özellikle tarihi sokaklarının muhteşem çikolata kokusuyla çevrili olduğunu ve kente gelen hemen herkesin bunlardan almadan dönmediğini söylersek lezzetini az çok tahmin edebilirsiniz. Üstelik şehir yermeklerden sonra severek yediğimiz tatlı waflle'ın da anavatanı. Buradan üzerinde meyve ve dondurma ile servis edilen waffle'dan denemeden ayrılmak birçok şeyi kaçırdığınız anlamına geliyor.

Barselona

Barselona

İspanya'nın dünyaya armağanı Barselona sadece muhteşem sahilleri ve benzersiz yapıları ile değil, deneyenleri tekrar tekrar kendisine çeken lezzetleri ile de ünlü bir şehir. Burada neredeyse her köşe başında görebileceğiniz küçük restoranlarda benzersiz tapas ve paellaların tadına bakabilirisniz. Şehirde özellikle yaz aylarında bulabileceğiniz meyveli dondurmalar da mutlaka denenmesi gereken tatlar arasında.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar