Sınırlarımıza çok yakın hatta ışıklarını bile rahatça görebileceğimiz Yunan adaları var. Artık bu adalara kapıda alınacak günübirlik kapı vizesiyle de gidilebiliyor. Üstelik feribotla kısa bir yolculukla. Bakalım komşu Yunan adaları hangileri ve nasıl gidiliyor?

Midilli

Midilli

Ayvalık’ın tam karşısında yer alan Midilli’ye Ayvalık’tan kalkan feribotlarla ulaşabilirsiniz. Schengen vizeniz varsa sorun yok, onun dışında isterseniz Yunanistan kapı vizesi almanız gerekiyor. Bunun için gemi bileti, otel rezervasyonu, kimlik fotokopisi gibi evraklar gerekiyor. Midilli’de Mytilene’de Agios Kilisesi, Yeni Cami, Ermou Caddesi gibi yerler gezilebilir. Ayvalık’tan kalkan feribotun ücreti gidiş dönüş 30 Euro. Arabanızı da götürebilirsiniz.

Uçak Bileti

Sakız Adası

Sakız Adası

Çeşme’nin tam karşısında yer alan Sakız Adası’na Çeşme’den kalkan feribotlarla gidebilirsiniz. Gidiş-dönüş 26 Euro. Yolculuk 1 saat sürüyor. İsterseniz arabanızla da gidip adada hem tarihi yerleri gezip hem de denize girebilirsiniz. Chios yani Sakız Adası’nın sakız ağaçları meşhur. Pirgi ve Mesta köylerine mutlaka gidin. Adanın merkezi Chios’ta ise sıra sıra kafeler ve mağazalar bulunuyor.

Meis Adası

Meis Adası

Kaş’ın tam karşısında yer alan ada ise Meis Adası’dır. Bu adada Türk parası geçiyor. Hatta Türk operatörleri bile güzel çekiyor. Adaya Kaş’tan 25 Euro karşılığında geçebilirsiniz. Küçük ama şirin bir ada. Rengarenk evleri var.

Sisam Adası

Sisam Adası

Kuşadası’nın tam karşısında yer alan ada da Sisam yani Rumcası Samos Adası. Bu adaya Kuşadası’ndan kalkan feribotlarla gidebilirsiniz. Gidiş dönüş en az 40 Euro’dan başlıyor. Samos’un merkezi Vathy, Pyhagorion ve Kokkari şehirlerini gezebilirsiniz.

İstanköy (Kos) Adası

İstanköy (Kos) Adası

Bodrum Turgutreis’in tam karşısında yer alan ada da Kos Adası’dır. Turgutreis’ten kalkan feribotlarla gidiş dönüş 24 Euro karşılığında ulaşabilirsiniz. İsterseniz Bodrum’dan kalkan Katamaranlara da binebilirsiniz. Adayı gezmek için tren turu yapın. Hipokrat Ağacı, Loziya Camisi, Defterdar Camisi, Neratzia Kalesi gibi yerler gezilebilir.

Simi Adası

Simi Adası

Marmaris Bozburun’a yakın ada ise Simi adasıdır. Burası küçük bir adadır. Rengarenk binalarıyla çok şirindir. Datça’dan belli günlerde feribot kalkıyor ya da Rodos üzerinden gidebilirsiniz. Türk teknelerinin en çok uğradığı yer burası.


nihanbayram
Nihan Bayram
485 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar