• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri hakkında merak edilenler

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri hakkında merak edilenler

bengisarihan

J.R.R. Tolkien’in en ünlü eserlerinden Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in beyaz perdeye uyarlanmasının ardından filmler kısa süre içinde dünya çapında çok büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk filmi Yüzük Kardeşliği’nin 2001 yılında, Hobbit serisin ilk filmi Beklenmedik Yolculuk’un ise 2012 yılında vizyona girmesinin ardından bu yıl J.R.R. Tolkien hayranlarını sevince boğacak yepyeni bir dizi serisinin vizyona girmesi bekleniyor; Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nin ilk filminden binlerce yıl öncesini konu alacak olan Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’nin ilk fragmanının yayınlanmasının ardından seri, dünya genelinde 2022 yılının en heyecanla beklenen yapımlarından biri oldu. İşte Güç Yüzükleri dizisi hakkında tüm merak edilenler ve yanıtları.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri konusu nedir?

Güö yüzükleri konusu nedir

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri hakkında en fazla merak edilen sorulardan biri hiç şüphesiz dizinin konusu. Hepimizin çok yakından bildiği Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit, J.R.R. Tolkien’in Orta Dünya evreninin 3. Çağı’nda geçiyordu. Dolayısıyla bugüne kadar çekilen tüm serilerde tek bir yüzüğün hikayesine tanık olmuştuk.

Güç Yüzükleri ise Orta Dünya’nın 2. Çağı’nı anlatıyor olacak. Yani dizi Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’ten binlerce yıl öncesinde geçecek. Seri boyunca Sauron’un güç kazandığı, insanlar ve Elfler arasındaki meşhur ittifak dönemlerini, Melkor'un Gazap Savaşı'nda yenilmesinin ardından sağ kolu Sauron'un kayıplara karışması ve tüm yüzüklerin ortaya çıktığı dönemleri ele alıyor olacak.

Uçak Bileti

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi karakterleri kimler?

  • Galadriel (Elf soylusudur. Lord Celeborn ile beraber Lothlórien'in yöneticisidir. Lórien Hanımı, Galadhrim Hanımı, Işığın Hanımı veya Ormanın Hanımı olarak da bilinir.)
  • Elrond (Yarı Elf, Rivendell Lordu, Orta Dünya'da Birinci Çağ'dan Dördüncü Çağın başına kadar yaşayan güçlü Elf liderlerinden biridir.)
  • Isildur (Yüce Kral Elendil'in büyük oğlu. Gondor ile Arnor'un ikinci kralıdır.)
  • Gil-Galad (Noldor soyundandır ve bu soyun, son yüksek elf kralıdır.)
  • Celembrimbor (Bir Ñoldorin prensi olan karakter İkinci Çağ'da Eregion hükümdarı ve usta bir demircidir.)
  • Arondir (Silvan Elfi.)

Güç Yüzükleri dizisi ne zaman başlayacak?

Güç yüzükleri dizi ne zaman başlayacak

Açıklandığı günden beri heyecanla beklenen Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi 2 Eylül 2022 Cuma günü dijital platformlardan biri olan Amazon Prime’da yayınlanacak. Dizinin toplamda 5 sezon, 50 saat sürmesi planlanıyor ve aynı zamanda televizyon tarihinin en yüksek bütçeli dizisi olacağı konuşuluyor. Dizinin ilk sezonu için 465 milyon dolar harcandı.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi nerede çekildi?

Güç Yüzükleri nerede çekildi

Güç Yüzükleri dizisinin çekimleri Yeni Zelanda’da yapıldı. Dizi çekimlerinin gerçekleştirildiği mekanlar aynı zamanda Yüzüklerin Efendisi orijinal film üçlemesinin de çekildiği yerler olarak biliniyor. Dizinin ilk sezon çekimleri Yeni Zelanda’da yapılmış olsa da bazı çekim mekanlarının Londra’da yapılması da yeni sezon planları arasında.

Bugün Yeni Zelanda’da özellikle de çekimlerin gerçekleştirildiği ulusal park Tongariro National Park, Yüzüklerin Efendisi hayranları tarafından en fazla ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Dolayısıyla yıl boyunca çok bölgeye çok sayıda tur düzenleniyor. Sen de unutulmaz bir deneyim yaşamak için Yüzüklerin Efendisi çekimlerinin gerçekleştirildiği Yeni Zelanda’ya bir seyahat planlıyorsan Auckland uçak bileti alabilir, ülkemizden direkt olarak uçuşu olmayan Auckland’a Enuygun’un Akıllı Aktarma teknolojisi sayesinde aktarmalı olarak en avantajlı fiyatlara uçuşunu gerçekleştirebilirsin.

Güç yüzükleri nedir, neden önemlidir?

Güç yüzükleri nedir

Orta Dünya’da Sauron ve Eregion Elfleri’nin Sauron’un öğrettiği bilgilerle birlikte yarattıkları yüzüklere güç yüzükleri deniyor. Bu dönemde toplamda 19 büyük yüzük üretildi. Bu yüzüklerden 9’u insanlar, 7’si Cüceler ve 3’ü Elfler içindi. Daha sonrasında ise Sauron tek bir İktidar Yüzüğü olarak adlandırılan 20. yüzüğü dövdürdü. Bu yüzüğü takan diğer güç yüzüklerini takanların düşüncelerine hükmedebiliyordu.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi Orta Dünya’nın 2. Çağı’nı anlatıyor olacak ve bu çağın en önemli olayları arasında güç yüzüklerinin ortaya çıkışı da yer alıyor.


bengisarihan
Bengi Sarihan
54 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN