Gezmeyi sevenlere Kültür Turu alternatifi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yaz geldi pek çoğumuz tatil planlarına başladı bile. Bir hafta boyunca otelden çıkmadan yiyip içmeyi seven, her şey dahil tatil severler, konaklama yapacakları tesisleri seçiyor. Peki ya gezmekten, yeni yerler görmekten hoşlananlar… İşte sizlere alternatif kültür turlarını önerebilirim.

Yorucu olsa da bu turlarda düşünmeye vakit bulamayacağınız için kafanızın dağılacağının garantisini verebilirim. Ayrıca kültür turları yeni yerler görmenin en avantajlı ve ekonomik seçeneklerinden biri. Kendimde yıllarca kültür turu yapmış biri olarak bu alternatifleri iyice araştırmanızı tavsiye edebilirim. Hatta sizlere ikinci bir alternatifim ise eğer turla birlikte yani kalabalıkla hareket etmek istemezseniz tur programlarına bakarak kendiniz böyle bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Tur şirketleri yaz aylarında genelde nerelere kültür turu düzenliyor. Bunlara bir göz atalım…

Ege-Akdeniz turları

Ege ve Akdeniz kıyılarının neredeyse tamamını gezebileceğiniz bu turlar, Kültür turları içerisinde en yorucularından biri. Her gün başka bir kıyıya, başka bir limana yolculuk yapıyorsunuz. Efes, Şirince, Bodrum, Gökova, Dalyan, Marmaris, Fethiye, Kekova ve Antalya dahil pek çok yer gezebiliyorsunuz. Bodrum, Marmaris, Dalyan ve Kekova’da tekne turu keyfi sürebiliyorsunuz. Ancak 9-10 günlük bir geziyle ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyılarını görme imkanına sahip oluyorsunuz.

 

Likya turları

Ege Akdeniz turlarına göre daha küçük bir bölgeyi daha ayrıntılı gezebiliyorsunuz. Fethiye, Antalya, Marmaris, Göcek civarlarında her gün yeni bir tekne turu yapabileceğiniz likya turunun en önemli avantajı genelde tek bir otelde konaklanması. Fethiye’de genelde konaklama yapılıyor ve de her gün tekne turu olduğu için bol bol denize girebiliyorsunuz.

Mavi Yolculuk

Tatilde denizden kopmak istemiyorsanız o zaman size Mavi Yolculuk’u önerebiliriz. Mavi Yolculuk yapan teknelerde Bodrum ve çevresini ya da Marmaris ve çevresindeki tüm koyları gezebilir, gönlünüzce denizin ve güneşin keyfini sürebilirsiniz.

Karadeniz turları

Karadeniz’in bol oksijeninde yeşillikler içerisinde bir tatil hayal ediyorsanız Karadeniz turlarını önerebilirim. Bu turlarda Karadeniz yaylalarını, şirin kentlerini gezip hatta yaylada konaklama keyfini sürebilirsiniz. Bazı turlar Gürcistan’da Batum’a kadar gidebileceğiniz ekstra avantajlar sağlıyor. Ruhum dinlensin, gözüm yeşillik ve doğal güzelliklere doysun diyorsanız bu turlar tam size göre.

Kapadokya turları

Kültür turlarının en popüler olanlarından biridir. Yaz ve kış yapılır. Ürgüp’teki Peri Bacaları ve doğa harikası Kapadokya bölgesi size kültürel zenginlik katacak bir seyahat olacaktır. Ihlara vadisi, peri bacaları, harika Ürgüp konakları ve de bu bölgeyi havadan gezebileceğiniz balon turu, Kapadokya turlarını benzersiz kılar.

GAP Turu

Tamamen turistik gezi yapabileceğiniz bir başka kültür turu da GAP turları. Bu turda Diyarbakır, Mardin, Midyat, Urfa gibi Mezopotamya uygarlığına ev sahipliği yapan kentleri gezebilirsiniz. Ayrıca GAP turlarına katılan Nemrut gezisi de inanılmaz hisler bırakabilir. Dağın zirvesinde Kommagene Krallığı’nın izleri görmek güneşi batışını ya da doğuşunu izlemek gerçekten tarifi zor bir seyahat anısı bırakacaktır.

Bu turları yapan pek çok seyahat şirketi var. Ancak siz yine de bireysel hareket etmek istemiyorsanız otel ve uçak bileti sayfamızı ziyaret etmenizi öneririm. Otel fiyatlarını karşılaştırabilir uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar