Gaziantep, zengin mutfak kültürünün yanı sıra doğal güzellikleriyle de ünlü bir şehrimiz. Şehre yakın konumlardaki tabiat parkları, ormanlar ve göletlerde piknik yaparak haftanın bütün yorgunluğunu atabilirsin. Karaçam ormanları içindeki kamp alanlarından geniş olanaklara sahip rekreasyon alanlarına kadar her zevke uygun piknik yerini Gaziantep’te bulman mümkün. Mangal yapabileceğin, hafta sonu yürüyüşlerine çıkabileceğin ve kır bahçelerinde kahvaltılar yapabileceğin Gaziantep’in en güzel piknik yerlerini senin için sıraladık.

1. Gaziantep Dülükbaba Piknik Yeri

Gaziantep Dülükbaba Piknik Yeri

Gaziantep’in en yüksek noktalarından birinde uzanan Dülükbaba Tabiat Parkı’nın içinde güzel bir gün geçirmek için Dülükbaba Piknik Yerine uğrayabilirsin. Yemyeşil çeşitli bitki örtüsü ve zengin yaban hayatıyla dikkat çeken tabiat parkının tadını doyasıya çıkarabileceğin Dülükbaba, yaz aylarının sevilen adreslerinden. Piknik yeri, etkileyici manzaraları ve zengin açık hava etkinlikleriyle de insanları kendine çekiyor. 

2010-2012 yılları arasında tamamen yenilenen Dülükbaba Piknik Yerinde piknik ve kamp alanlarının yanında yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve çocuk oyun parkları gibi imkanlar bulunuyor. Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Dülük Antik Kentini de gezme şansı bulabileceğin bölgede yer altına inşa edilen Mitras tapınakları, kayaya oyulmuş oda mezarları ve kiliseleri de mutlaka keşfetmeni öneririm. 

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Dülükbaba Tabiat Parkı kişi başı giriş ücreti 20 TL 

 • İndirimli 10 TL 

 • Bisiklet ile giriş 20 TL 

 • Motorsiklet ve ATV ile giriş 40 TL 

 • Otomobil, kamyonet ve pick up ile giriş 60 TL 

 • Minibüs ile giriş 180 TL 

 • Midibüs ile giriş ücreti 300 TL 

 • Otobüs ile giriş 600 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 07.00-23.30 saatleri arasında açık.

Yazar Notu: Dülükbaba Piknik Yeri, Gaziantep şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta. Ulaşım genellikle özel araçlarla veya toplu taşıma araçlarıyla sağlanıyor.

2. Alleben Göleti Piknik Yeri

Alleben Göleti Piknik Yeri havadan görünümü

Gaziantep’in en eski piknik yerlerinden biri olan Alleben Göleti, Alleben Tabiat Parkı’nın yemyeşil manzaraları eşliğinde keyifli bir piknik deneyimi yaşatıyor. Şehir merkezine çok yakın olmasından dolayı spor ve yürüyüş yapmak için de çok tercih edilen Alleben’de piknik ve mangal alanları da çok ilgi görüyor. Piknik yerinde temel ihtiyaçlarını çevredeki işletmelerden kolayca alabilirsin. Alleben Göleti Piknik Yerinde oyun alanları, bisiklet yolları, çay bahçeleri ve spor alanları gibi olanaklarla güzel bir gün geçirebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Alleben Tabiat Parkı kişi başı giriş ücreti 20 TL (İndirimli 10 TL) 

 • Bisiklet ile giriş 20 TL 

 • Motorsiklet ve ATV ile giriş 40 TL 

 • Otomobil, kamyonet ve pick up ile giriş 60 TL 

 • Minibüs ile giriş 180 TL 

 • Midibüs ile giriş ücreti 300 TL 

 • Otobüs ile giriş 600 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 08.00-23.00 saatleri arasında açık.

3. Burç Tabiat Parkı Piknik Yeri

Burç Tabiat Parkı Piknik Yeri giriş

Gaziantep'in merkezi Şahinbey ilçesinde 350 hektarlık yeşil alanı kapsayan Burç Tabiat Parkı, şehrin en sevilen piknik ve doğaya kaçış alanlarından biri. Tertemiz serin havada yürüyüş ve spor yapmak için de tercih edilen Burç Ormanları, ailen ve arkadaşlarınla mangal yapıp dinlenmek için ideal. Orman içine yayılan piknik alanlarında çeşme, piknik masaları, mangal alanları ve tuvaletler gibi olanaklar bulabilirsin. Piknik yaparak dinlendikten sonra yemyeşil ormanda keyifli bir gezinti yapabilir veya alana çok yakın olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne uğrayabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Burç Tabiat Parkı kişi başı giriş ücreti 3 TL

 • Bisiklet ile giriş 3 TL 

 • Motorsiklet ve ATV ile giriş 5 TL 

 • Otomobil, kamyonet ve pick up ile giriş 10 TL 

 • Minibüs ile giriş 27 TL 

 • Midibüs ile giriş ücreti 45 TL 

 • Otobüs ile giriş 80 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 08.00-23.00 saatleri arasında açık.

Yazar Notu: Şehir merkezindeki Balıklı duraklarından her yarım saatte bir kalkan hayvanat bahçesi belediye otobüsleriyle Burç Tabiat Parkı’na kolayca gidebilirsin.

4. Burç Göleti Piknik Yeri

göl çevresinde olan piknik alanı görünümü

Gaziantep merkezine sadece 22 kilometre uzaklıktaki Burç Göleti de serin havasıyla yaz aylarında çok ilgi gören piknik yerlerinden biri. Göletin serin sularında da yüzebileceğin piknik yerinde çarpıcı manzaralar eşliğinde bütün yorgunluğunu atabilirsin. Balık bolluğuna sahip gölette olta balıkçılığı gibi etkinlikler de çok ilgi görüyor. 5.200 m2'lik alanıyla aynı zamanda Türkiye’nin ilk biyolojik göleti olan  Burç Göleti, hiçbir kimyasal madde kullanılmayan tertemiz sularıyla ünlü. Gölet çevresindeki ağaçlar altında hem piknik hem de mangal yapabilirsin. Piknik alanı çevresinde ise temiz su, tuvalet ve temel ihtiyaçlarını alabileceğin küçük işletmeler bulabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 •  Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 24 saat açık.

5. Şahinbey Parkı Dumanlı Piknik Yeri

piknik lanaı örnek görseli

Gaziantep'in en büyük ilçelerinden biri olan Şahinbey'de yer alan Dumanlı Piknik Yeri, hem halk hem de turistler arasında çok seviliyor. Çeşitli ağaç türleri ve bitkilerle çevrili olan piknik yeri, geniş çimenlik alanlara sahip. Yapay göletler ve küçük su kaynaklarının da bulunduğu Dumanlı’da hem sıcak günlerde serinleyebilir hem de manzaranın tadını çıkarabilirsin. Geniş piknik masaları ve mangal alanlarında ailen veya arkadaşlarınla doğanın içinde keyifli zaman geçirebilirsin. Futbol ve basketbol gibi çeşitli sporlar yapabileceğin piknik yerinde çocuk oyun alanları, yiyecek ile içecek gibi ihtiyaçlarını alabileceğin için büfeler, yeterli sayıda tuvalet ve geniş otopark alanları da bulunuyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 •  Ücretsiz.

Yazar Notu: Şahinbey ilçesine yakın olan Dumanlı Piknik Yerine her yarım saatte bir bulabileceğin Şahinbey Parkı otobüsleri, taksiler veya özel aracınla rahatça gidebilirsin.

Araç Kiralama

6. Erikçe Piknik Alanı

Erikçe Piknik Alanı için örnek görsel

214 hektarlık Erikçe Park Ormanı içerisinde dinlendirici bir gün geçirmek için Erikçe Piknik Yerine gidebilirsin. Erikçe; karaçam ve fıstık çamı ağaçları altında yorgunluk atma fırsatı sunuyor. 1000 m2 seyir terasları, 1500 m2 yapay göleti ve 1 kilometrelik yürüyüş yolları bulunan piknik yerinde çocuk oyun parklarından geniş mangal alanlarına kadar imkanlar sağlanıyor. Sessiz ortamı ve tertemiz havasıyla yaz aylarının değişmez adreslerinden biri haline gelen Erikçe Piknik Yeri, Gaziantep merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta.

Konum Linki

Giriş ücreti

 •  Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 08.00-23.00 saatleri arasında açık.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Gaziantep uçak bileti almak için tıkla.

7. Kiraçtepe Park Orman Piknik Yeri

Kiraçtepe Park Orman Piknik Yeri örnek görseli

Gaziantep’e yaklaşık 8,5 kilometre uzaklıkta Şehitkamil ilçesi sınırlarında bulunan Kiraçtepe Park Orman, şehrin başka bir güzel yeşil alanı. Çam ormanlar ve zengin bitki çeşitliliği arasında uzanan piknik yerleri, Kiraçtepe Park’ın en ilgi gören bölümleri arasında. Özel mangal alanlarının yanı sıra çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve seyir alanları gibi olanakları da piknik yerinde bulabilirsin. Temiz su, WC ve otopark gibi imkanlar sağlanan Kiraçtepe Park Orman Piknik Yeri’nde serin havada doğa yürüyüşlerine çıkarak da güzel bir yaz günü geçirebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 •  Giriş ücreti 50 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 08.00-23.30 saatleri arasında açık.

8. ŞB-Şelale Parkı Piknik Yeri

ŞB-Şelale Parkı Piknik Yeri örnek görsel

Gaziantep şehir merkezine sadece 9 kilometre uzaklıktaki ŞB-Şelale Parkı, yapıldığı zamandan beri şehrin en popüler rekreasyon alanlarından biri. 180.000 m2 alana yayılan parkta yapay gölet ve şelale manzaralı piknik yerlerinde dinlendirici bir gün geçirebilirsin. Seyir alanlarından harika fotoğraflar çekebileceğin ŞB-Şelale Parkı’nda iyi düzenlenmiş yürüyüş ile bisiklet yolları, spor alanları ve çocuk oyun parkı gibi imkanlar da sunuluyor. Çevre işletmelerden temel ihtiyaçlarını alabileceğin Şelale Parkı’nda taze ürünlerle kahvaltılar yapabileceğin kır bahçeleri de hizmet veriyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 •  Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 09.00-23.00 saatleri arasında açık.

9. Çaybaşı Mesire Yeri

Çaybaşı Mesire Yeri uzun ağaçlar arasında piknik alanı

Şehir merkezine yaklaşık 21 kilometre uzaklıktaki Çaybaşı Mesire Yeri, kalabalık ve gürültüden yorgunluk atmak için tercih edebileceğin adreslerden biri. Karaçam, servi, meşe ve badem ağaçları arasında sıralanan piknik masalarında haftanın yorgunluğunu atabileceğin Çaybaşı, özellikle yaz aylarında hafta sonları çok hareketleniyor. Geniş mangal alanlarından faydalanabileceğin mesire yerinde temiz su, WC, otopark ve çocuk alanları gibi olanaklar da piknikçilere sağlanıyor. 

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 08.00-23.30 saatleri arasında açık.

10. Karpuzatan Mesire Alanı ve Piknik Yeri

sonbaharda orman içinde piknik alanı

Gaziantep merkezinden biraz uzaklaşıp sakin bir ortamda piknik yapmak için Karpuzatan Mesire Alanı Ve Piknik Yerine de uğrayabilirsin. Şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Karpuzatan, huzurlu ve yemyeşil ortamıyla çok ilgi görüyor. Alabalık çiftliklerinden piknik ve mangal alanlarına kadar olanakları piknik yerinde bulabilirsin.

Ayrıca yüzme havuzu, yürüyüş parkuru ve kır restoranı gibi imkanlar da Karpuzatan’ı çok popüler bir gezi alanı haline getiriyor. İsmini buz gibi kaynak sularından alan piknik yerinde karpuz ve içeceklerini bu buz gibi sularda serinletebilirsin. 25 kilometrekarelik geniş bir alana yayılan Karpuzatan’da piknik ve mangal alanlarının yanı sıra WC, temiz su, ihtiyaçlarını alabileceğin büfeler ve çocuk oyun alanları gibi olanaklar da bulabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 •  Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her gün 07.00-22.00 saatleri arasında açık.

Yazar Notu: Gaziantep’ten her saat kalkan Nizip otobüsleri ile mesire yerine 30 dakikalık bir yolculukla kolayca ulaşabilirsin.

 

Gaziantep’in etkileyici tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsan Gaziantep’te gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsin.


ipekincir
İpek İncir
432 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN