Gaziantep, hem tarih ve kültür hem de gastronomi meraklılarına unutulmaz bir gezi sunuyor. Bu kadim şehir, binlerce yılda şekillenmiş büyüleyici yöresel mutfağı, asırlık çarşıları, hanları, tarihi camileri, hamamları ile kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri.

Gaziantep’te mutlaka görmeniz gereken yerleri yazarken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde size özel bir liste hazırladık. Hem tarih, kültür ve mimari meraklıları hem de yeni lezzetler tatmak isteyenler için adeta bir cenneti olan Gaziantep’i keşfetmeye hemen başlayabilmeniz için gezilecek yerlerin konum linklerini tek tek ekledik. 

1- Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Sadece Gaziantep'in değil, Türkiye'nin de en önemli tarihi yapılarından biri olan ve şehrin simgesi haline gelen Gaziantep Kalesi, bölgeye hakim yüksek bir tepede inşa edilmiş büyüleyici bir yapı. Ülkemizin günümüze kadar tamamen sağlam kalmayı başarmış ender kalelerinden biri olan ve yaklaşık 6000 yıl önce Roma döneminde gözetleme kulesi olarak inşa edilen Gaziantep Kalesi, büyüleyici kaleler yapması ile ünlü Bizans İmparatoru Justinianus döneminde günümüzdeki halini aldı.

Osmanlı kaynaklarında 36 kulesi olduğundan bahsedilen kalenin günümüzde 12 tane kulesi bulunuyor ve bu kuleler sundukları büyüleyici Gaziantep manzarasından dolayı günün her saati turistlerle dolu. Memlükler, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar tarafından da zaman içinde küçük değişiklikler yapılan Gaziantep Kalesi, 1989 yılında aslına uygun olarak restore edildi. Şehri gezen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği, iç bölümlerini de keyifle gezebileceğiniz Gaziantep Kalesi'nin sularından ise özellikle geceleri Gaziantep’in en etkileyici manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

2- Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Türkiye'nin ve dünyaca ünlü müzelerinden biri de Gaziantep'te yer alıyor. Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olan ve 2011 yılında ziyarete açılan Zeugma Mozaik Müzesi, her yıl tüm dünyadan yüz binlerce tarih, kültür ve arkeoloji meraklısını kendine çeken zengin koleksiyonlara sahip.

Geç Antik, Süryani ve Hristiyan dönemi dini motifleri ile süslü binlerce büyüleyici mozaik eseri yakından görebileceğiniz müzede özellikle Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve 2500 m2 gibi devasa bir alanı kapsayan Roma dönemi mozaikleri, heykelleri, sütunları ve çeşmeleri çok ilgi çekiyor. 140 m2 duvar resimleri, tunçtan yapılan Mars heykeli, savaş tanrısı Ares'in bronz heykeli ve gördüğümüzde hemen hatırlayacağınız Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak bilinen çingene kızı mozaiği ise müzenin kesinlikle yakından görmeniz gereken eserleri arasında. Gaziantep merkezinde Mithatpaşa Mahallesi, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı üzerinde yer alan Zeugma Mozaik Müzesi'ni hafta içi her gün yaz döneminde 08:30 ile 19:00, kış döneminde ise 08:30 ile 18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Türkiye'deki mozaik eserler bu kadarla da değil! Daha fazlasını eşfetmek için linke tıklayabilirsin.

Konum Linki

3- Rumkale

Rumkale

Gaziantep'te başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz büyüleyici bir manzara izlemek için Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği konumda bir yarımada üzerinde yer alan Rumkale’ye uğramalısınız. Antik çağlardan beri pek çok medeniyet tarafından kullanılan ve Roma ile Orta Çağ mimari özelliklerini yansıtan Rumkale, sarp kayalar üstündeki büyüleyici manzarasıyla tüm dünyadan fotoğrafçıların da sıkça ziyaret ettiği yerlerden biri.

Aziz Nerses Kilisesi ve Barşavma Manastırı'nı gezebileceğiniz kalenin iç bölümlerindeki çarpıcı su sarnıçlarını ve yaşam alanlarını da inceleyebilirsiniz. Hristiyanlık tarihinde büyük bir öneme sahip olduğu için yabancı turistler tarafından da çok ziyaret edilen Rumkale’de Roma döneminde Hz. İsa'nın en bilinen havarilerinden olan Yohannes'in yaşadı ve burada Hıristiyanlık dinini yaymaya devam etti, ayrıca Yohannes İncili’nin de Rumkale’de bir mağarada saklandığı rivayet ediliyor.

Hendek bağlantısı kesildiği için kalenin karşısında her zaman bulabileceğiniz küçük gezi tekneler ile ulaşabileceğiniz Rumkale’nin bulunduğu alandan Fırat Nehri ve Merzimen Çayı’nın büyüleyici panoramik manzaralarını şahit olabilir, Yontma Taş Devri’nden beri kullanıldığı düşünülen kale çevresindeki mağaralar ve yerleşim alanlarını rehberde turlarla gezerek ilginç bilgiler alabilirsiniz. Rumkale'nin yer aldığı Halfeti'de gezilecek yerler için de yazımıza göz atabilirsiniz.

Konum Linki

4- Bey Mahallesi ve Tarihi Gaziantep Evleri

Bey mahallesi

Gaziantep şehrinin en eski yerleşim bölgesi olan Bey Mahallesi, yüzlerce yıllık tarihi yapılarıyla kültür gezilerinin yanı sıra fotoğraf turlarının da değişmez adreslerinden biri. Mustafa Kemal Atatürk'ün resmi nüfus kaydının bulunduğu Bey Mahallesi, tarihleri 1500'lü yıllara kadar uzanan etkileyici taş evler, konaklar, camiler, hamamlar ve dar sokaklarıyla size unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor.

Günümüzde mahallenin bazı taş konakları, otantik dokularını koruyarak müze, butik otel, kafe ve restoran olarak hizmet veriyor. Ülkemizin tarihi dokusu bozulmamış ender mahallelerden biri olarak kesinlikle ziyaret etmenizi önerdiğimiz Bey Mahallesi'nde Gaziantep'in geleneksel mimarisini yansıtan 2 ile 3 katlı konakların fotoğraflarını çekebilir, Etnografya Müzesi ve Hamam Müzesi gibi şehrin önemli müzelerini ziyaret edebilir veya yüzlerce yıllık bir restoranda mola vererek Gaziantep'in dünyaca ünlü lezzetlerini tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

5- Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep hayvanat bahçesi

Kapsadığı 1000 dönümlük alanıyla Avrupa'nın ikinci, Türkiye ve Ortadoğu'nun ise en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, özellikle çocuklu ailelere keyifli bir gezi deneyimi yaşatıyor. 325 farklı türden 7000’den fazla hayvanı yakından görme şansı bulabileceğiniz hayvanat bahçesinde aslan, kaplan, kurt, timsah gibi yırtıcılardan su aygırı, fil, ceylan ve dağ keçilerine kadar binlerce farklı hayvanın yanı sıra ender görülen kuş türlerinin fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

2001 yılında ziyarete açılan ve üstü açık tur otobüsleri ile safarilere çıkabileceğiniz Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin etkileyici göletleri ve hayvanların sağlığı düşünülerek hazırlanmış dünya standartlarında yaşam alanları çok ilgi çekiyor. Çocukların midilli atlarla gezebileceği at çiftliklerinin de bulunduğu Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni yaz aylarında 09:00 ile 19:00, kış aylarında ise 08:00 ile 17:00 saatleri arasında küçük bir ücret karşılığında gezebilirsiniz.

Konum Linki

6- Dülükbaba Tabiat Parkı

Dülükbaba

Gaziantep merkezine sadece 8 kilometre uzaklıkta, Şehitkamil ilçesine bağlı Dülük mevkiinde yer alan Dülükbaba Tabiat Parkı, 40 kilometrelik devasa alanıyla Türkiye'nin en büyük koru ormanlarından biri konumunda. Binlerce kişilik donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla ilgi gören tabiat parkının karaçam, selvi ve meşe ağaçları arasında uzanan yürüyüş parkurları da doğa yürüyüşleriyle çok popüler.  

Gaziantep’in tarihi manzaralarını kuş bakışı izleyebileceğiniz seyir terasları, mesire alanları, kır bahçeleri, çocuk oyun alanlarıyla özellikle hafta sonları ve yaz aylarında turistler tarafından da çok ziyaret edilen Dülükbaba Tabiat Parkı’nın içerisinde yer alan biyolojik gölet de doğa severlerin özellikle görmesi gereken yerler arasında.

Konum Linki

7- Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep bakırcılar

Hem Gaziantep şehrinin tarihi atmosferi yaşamak hem de keyifli bir tatil alışverişi yapmak için ilk uğramanız gereken yerlerden biri olan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, Saray Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. 500 yılı aşkın uzun bir tarihe sahip ve günümüzde de eski dönemlerde olduğu gibi şehrin ticaret kalbinin attığı yerlerden olan Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep'te yüzlerce yıldır yapılan bakır işçiliğini yansıtan yüzlerce çeşit el yapımı bakır ürünü, yöresel yiyecekler, baharatlar, organik ürünler, kurutulmuş gıdalar ve hediyelik süs eşyaları ile her zaman çok hareketli.

Tek katlı ve ahşap süslemeli küçük el sanatı dükkanlarıyla otantik atmosferini korumayı başarmış Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, şehri gezen yabancı turistlerin de alışveriş yapmak için ilk uğradığı yer. Hem toplu taşıma araçlarıyla hem de kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz çarşıda bakır ve pirinçten yapılmış heykellerden ibrikler, çay ve kahve takımları, tepsiler, sedef kakma sandıklar, el yapımı sehpalar ve büyüleyici aynalara kadar pek çok ürün satın alabilirsiniz.

Konum Linki

Uçak Bileti

8- Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yer alan ve el yapımı ürünler almak için uğrayabileceğiniz başka bir önemli ticaret alanı olan Zincirli Bedesten, Gaziantep’in efsanevi beş bedesteninden günümüze kadar kalmayı başarmış iki bedesteninden biri. 18. yüzyılda inşa edildiği günden beri her zaman hareketli olan ve aslına uygun olarak yenilenen taş mimarisiyle görülmeye değer bir mimari eser olan Zincirli Bedesten’de günümüzde 70'den fazla dükkan hizmet veriyor.

Baharatlar, el emeği göz nuru el sanatı ürünleri, bakır ve gümüş takılar, yöresel yiyecekler, tatlılar ve giysiler ile harika bir alışveriş yapabileceğiniz Zincirli Bedesten’de tarihi manzaralar eşliğinde harika fotoğraflar çekebilir veya çay evlerinde bir mola vererek yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

9- Almacı Pazarı

Almacı Pazarı

Yöresel lezzetler denemeyi seviyorsanız, Gaziantep'in en ünlü tarihi çarşılarından biri olan Almacı Pazarı’na mutlaka uğramalısınız. Şahinbey ilçesi Şekeroğlu Mahallesi'nde yer alan pazar, günün her saati yerli ve yabancı turistlerle oldukça hareketli. Ünlü Antep fıstıkları, cevizler, kurutulmuş meyve ve sebzeler, onlarca çeşit baharat, ev yapımı tarhana, peynir çeşitleri, yöresel tatlılar ve organik ürünlerin yanı sıra el sanatı ürünleri ile de pazarda çok ilgi görüyor. Taş mimarili otantik atmosferini de korumayı başaran Almacı Pazarı’nda şehre özgü onlarca yeni lezzeti tadabilir ve satın alabilirsiniz.

Konum Linki

10- Yaşayan Müze (Gaziantep Tarihi Gümrük Han)

Gaziantep'te tarih ve kültür meraklılarının yanı sıra mimari severlerin de mutlaka ziyaret etmesini önerdiğimiz Yaşayan Müze (Gaziantep Tarihi Gümrük Han), şehir merkezinde Karagöz Mahallesi’nde Güllük Caddesi üzerinde yer alıyor. 1873 ile 1878 yılları arasında yaptırılan 2 katlı bir yolcu hanının 2011 yılında aslına uygun olarak restore edilmesiyle hizmete açılan Yaşayan Müze, geleneksel Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak ilgi çekiyor.

Geniş avlusu ve taş mimarisiyle Gaziantep'in en güzel yapılarından olan Gümrük Han, günümüzde de aktif olarak hizmet vermeye devam ediyor. Yöresel dekorasyonlarla süslü odalarında konaklayabileceğiniz ve restoranında Gaziantep yemekleri tadabileceğiniz han, bu canlılığından dolayı Yaşayan Müze olarak tanımlanıyor. İçerisinde el yapımı bakır, ebru ve hat sanatı atölyeleri ile geleneksel Osmanlı el sanatlarını yaşatmayı da amaçlayan müzede alışverişler yapabilir, tarihi atmosferde birkaç gün konaklayabilir veya gezinizde burada bir mola vererek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

11- Gaziantep Masal Parkı

Masal parkı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında inşa edilerek ziyarete açılan Masal Parkı, geniş bir yeşil alan içinde iki farklı bölümden oluşuyor. Hem Türkiye hem de dünyadan Nasrettin Hoca, Yedi Cüceler, Shrek, Şirinler gibi onlarca ünlü masal ve çizgi film kahramanının heykeli ile süslü parkın 2. bölümünde ise etkileyici masal şatoları, süs havuzları, su kanalları ve devasa çocuk oyun alanları bulunuyor.

Çocuklu ailelerin Gaziantep’te mutlaka ziyaret etmesini önerdiğimiz Masal Parkı; palmiye, çam, sedir ağaçları ile süslü mesire alanları, yürüyüş yolları ve botanik bahçeleri ile yetişkinlere de yılın her mevsimi spor yapma veya dinlenme olanağı sağlıyor. 7 gün 24 saat açık olan Gaziantep Masal Parkı’ndan küçük bir ücret karşılığında faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

12- Akkent Meydan Parkı

Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi'ne sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve 44.000 m2 gibi büyük bir alan üzerine inşa edilen Akkent Meydan Parkı, şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşıp spor yapmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri. İçerisinde yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, 3 tane halı saha ve basketbol sahaları bulunan Akkent Meydan Parkı, 2014 yılında ziyarete açıldı. Özellikle hafta sonları spor yapmak isteyen insanlarla dolan parkta çocuklarınızla keyifli zaman geçirebilir ve temiz havada yürüyüşler yaparak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

13- Gaziantep Hamam Müzesi

Hamam Müzesi

Sadece Gaziantep’in değil, Türkiye'nin de en ilginç müzelerinden biri olan Gaziantep Hamam Müzesi, geleneksel Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünü görebileceğiniz en güzel yer. 1577 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan devasa külliyenin hamam bölümünde ziyarete açılan Hamam Müzesi, Gaziantep kültüründe de önemli bir yer tutan Türk hamamlarının pek çok dönemdeki örneklerini yakından görmenizi sağlıyor.

İçerisinde soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri olan bronz heykeller, otantik dekorasyonlar, antikalar, duvar resimleri ve etkileyici taş işçilikleri ile tarihi Osmanlı hamam atmosferini hissedebileceğiniz Gaziantep Hamam Müzesi; tarih, kültür ve mimari meraklıları için keyifli bir deneyim sunuyor. Her gün saat 08.30 ile 17.30 saatleri arasında hizmet veren Gaziantep Hamam Müzesi’ni küçük bir ücret karşılığında gezebilirsiniz.

Konum Linki

2023 Hamam Ücretleri

  • Öğrenci ücretsiz
  • 0-18 ücretsiz
  • Yetişkin 5 TL

14- Erikçe Kent Ormanı

Erikçe kent ormanı

Gaziantep'in gizli bahçesi olarak bilinen ve 2010 yılında toplam 300.000 metrekarelik yeşil alan üzerinde hizmete açılan Erikçe Kent Ormanı, şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz ve doğa ile iç içe güzel zaman geçirebileceğiniz başka bir popüler rekreasyon alanı.

Erikçe Kent Ormanı’nın içerisinde büyük bir macera parkı, çocuk oyun alanları, engelli tuvaletleri, mescitler, büfeler, kır bahçeleri, çam ormanları içinde uzanan çardaklar, yürüyüş ve bisiklet yolları bulabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında Gaziantep halkı ve turistler tarafından sıkça ziyaret edilen kent ormanının seyir terasından da harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

15- Zeugma Antik Kenti

Zeugma antik kenti

Türkiye'nin en bilinen antik kentlerinden biri olan ve Nizip ilçesine 10 kilometre uzaklıkta yüksek bir tepe üzerine inşa edilen Zeugma Antik Kenti, büyüleyici mozaikleri ile tüm dünyadan ilgi görüyor. Büyük İskender'in generallerinden birinin M.Ö. 300 yıllarında kurduğu antik kent, M.Ö. 31 yılında Roma İmparatorluğu'na bağlandı ve en parlak zamanını Roma döneminde yaşadı.

Tam anlamıyla bir mozaik kenti olarak öne çıkan Zeugma Antik Kenti’nde yapılan arkeolojik çalışmalarda elde edilen pek çok paha biçilmez mozaik günümüzde Zeugma Mozaik Müzesi'nde ve Türkiye'nin diğer önemli müzelerinde sergileniyor. Rehberli turlarla keşfe çıkabileceğiniz, Gaziantep tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Zeugma Antik Kenti’nde binlerce yıldır sağlam kalmış mozaikleri yakından görme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

16- Kaleoğlu Mağarası

Kaleoğlu Mağarası

Gaziantep'in en çok ziyaret edilen tarihi hazinelerinden biri olan Kaleoğlu Mağarası, 500 yıllık bir mağara ve içerisindeki büyüleyici manzaradan dolayı çok ilgi görüyor. Yazın en sıcak günlerinde bile ortalama 15 derece sıcaklığa sahip mağaranın tertemiz havasının da özellikle solunum sorunu rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Günümüzde içerisinde Gaziantep’e özgü el yapımı ürünler, halılar, kilimler ve antika mobilyaların sergilendiği Kaleoğlu Mağarası’nın kafesinde ise mağara atmosferinde bir mola vererek kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Etkileyici havalandırma delikleri, kuyuları ve sütunlarıyla unutulmaz bir gezi deneyimi sunan Kaleoğlu Mağarası, Şahinbey ilçesi Gümrük Caddesi üzerinde kolayca ulaşılabilir bir konumda olduğu için turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

17- Şahinbey Parkı

Şahinbey Parkı

Şehrin en popüler parklarından biri olan ve içerisindeki teleferik, macera parkı, minyatür parkı, mesire alanları ve çocuk oyun alanlarından dolayı her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Şahinbey Parkı, Gaziantep’in mutlaka görmeniz gereken rekreasyon alanlarından biri. Şehrin çarpıcı kuş bakışı manzaraları izleyebileceğiniz teleferiğinin çok ilgi çektiği parkta Anıtkabir, Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii, İshak Paşa Sarayı, İstanbul Boğaz Köprüsü ve Gaziantep Kalesi gibi onlarca simgesel yapının minyatür örneklerinin de fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Macera sevenlere dağ kızağı deneyimi de sunan Şahinbey Parkı’nın 1500 kişilik amfi tiyatrosunda ise kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Özellikle geceleri ışıklı su gösterilerinin düzenlendiği havuzlarıyla da keyifli bir gezi sunan Şahinbey Parkı; kaliteli hediyelik eşya dükkanları, kafeleri ve restoranlarıyla da Gaziantep’in popüler dinlenme alanlarından biri.

Konum Linki

18- Kavaklık Parkı

kavaklık parkı

Gaziantep'in en eski mesire alanlarında Kavaklık’ın yenilemesiyle halka açılan Kavaklık Parkı, kısa sürede şehrin en sevilen parklarından biri haline geldi. Özellikle spor severlere hitap eden ve içerisindeki koşu parkurları, bisiklet yolları, spor sahaları ile her yaştan insanın spor yaptığı park, sabah saatlerinde ve hafta sonları oldukça hareketli. Parkın içerisinde iyi düzenlenmiş lale bahçeleri, etkileyici heykeller, çay bahçeleri ve dinlenme alanlarının yanı sıra çocuklar için bir trafik eğitim alanı da bulunuyor. Kavaklık Parkı, Gaziantep merkezinde yer aldığı için kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla parka ulaşabilir, spor veya güzel bir gezi yapabilirsiniz.

Konum Linki

19- Gaziantep Botanik Parkı

Gaziantep Botanik Bahçesi

Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve dünyanın pek çok yerinden bitki çeşidini bir arada görebileceğiniz peyzajlı bahçeleri ve 17.000 m2 yeşil alanıyla doğa severlerin Gaziantep’te kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olan Gaziantep Botanik Bahçesi, 2009 yılında hizmete açıldı.

Onlarca çeşit ağaç, çalı, otsu bitki, çiçek, tıbbi ve şifalı bitkiler arasında unutulmaz bir gezinti yapabileceğiniz botanik bahçesi, her mevsim ziyaretçilerine harika fotoğraflar sunuyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında parkı ziyaret ederseniz, çiçek açan ağaçların büyüleyici manzaralarına da şahit olabilirsiniz. Gaziantep Botanik Parkı, Şehitkamil ilçesinde Zübeyde Hanım Bulvarı üzerinde şehir merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda yer alıyor ve saat 09:00 ile 18:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

20- Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep’in merkezi ilçesi Şahinbey’de gezebileceğiniz başka bir güzel yer de özellikle çocukların ve nostalji severlerin çok ilgisini çeken Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi. Şehrin tarihi yapılarıyla ünlü en eski yerleşimi Bey Mahallesi'nde yüzlerce yıllık bir konağın restore edilmesi ile hizmete başlayan müze, Türkiye'nin 4. oyuncak müzesi.

Sunay Akın danışmanlığında hazırlanan zengin koleksiyonlarında 1700'lü yıllardan 1900'lü yılların sonlarına uzanan 600'den fazla oyuncağın sergilendiği oyuncak müzesi, 9 farklı tema galerisi ve iki katlı mağara odalarıyla da görülmeye değer. Sadece birbirinden güzel ve ilginç oyuncakları değil, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını da size hatırlatacak Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin mağazasında ise pek çok benzersiz oyuncak satın alabilirsiniz. Müzeyi haftanın her günü 08:30 ile 17:30 saatleri arasında keyifle gezebilirsiniz.

Konum Linki

21- Millet Hanı

Millet Han

1571 ile 1572 yılları arasında Sadrazam Lala Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilen Millet Hanı, klasik Osmanlı kervansaray mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak öne çıkıyor. İki katlı ve tek avlulu olarak tasarlanan han; Bıçakçılar Çarşısı, Pazar Hamamı ve Kazaz Çarşısı'na da ev sahipliği yapıyor.

1890 yılında yenilenerek günümüzdeki halini alan ve kayıtlarda Aziziye Hanı olarak geçen han, Atatürk'ün Gaziantep ziyaretinden sonra halk arasında Atatürk Hanı olarak adlandırıldı ama Mustafa Kemal Atatürk’ün “Burası benim değil, milletin hanı olsun” sözünden sonra tarihi yapı Millet Hanı ismini aldı. İçerisinde Gaziantep’e özgü el sanatları ürünleri alabileceğiniz dükkanlar bulunan hanın etkileyici heykeller ve asırlık çınar ağaçlarıyla süslü avlusunda da çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabilirsiniz. Millet Hanı, Şekeroğlu Mahallesi’nde Güllük Caddesi üzerinde şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Konum Linki

22- Şehreküstü Konakları

Şehreküstü

Gaziantep'in tarihi hazineleri ile ünlü ilçesi Şahinbey'de yer alan ve Gaziantep’e özgü etkileyici taş mimarileri ile her mevsim büyüleyici manzaralar sunan Şehreküstü Konakları, hem fotoğrafçılık gezileri hem de kültür ve tarih turlarının değişmez adreslerinden biri. 1900'lü yılların şehir mimarisi yansıtan, 2 veya 3 katlı konakların sıralandığı bölge, 2012 yılında Şahinbey Belediyesi tarafından kamulaştırılarak restore edildi ve 2013 yılında turistik ziyaretlere açıldı. Ahşap ve taş işçilikleriyle öne çıkan bu klasik Gaziantep konaklarının iç mekanlarını da gezebilir, dönem mobilyaları ve antikalar arasında tarihte güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz.  

Konum Linki

23- Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Emine Göğüş

Gaziantep'in en bilinen müzelerinden biri olan ve 1904 tarihli büyüleyici bir taş konak içerisinde ziyaret edebileceğiniz Emine Göğüş Mutfak Müzesi, tarihi konağının 2008 yılında restore edilmesi ile ziyarete açıldı. Türkiye'nin en önemli mutfak kültürlerinden birine sahip olan Gaziantep’in yöresel mutfağının yaşatılması ve tanıtılmasını amaçlayan zengin koleksiyonlara sahip müze, hem yerli ve yabancı turistlerin hem de gastronomi meraklılarının mutlaka uğradığı yerler arasında.

Gaziantep'in ünlü yöresel yemeklerinin görselleri, geleneksel mutfak malzemeleri, sofra eşyaları, misafir ağırlama ritüelleri, düğün yemekleri ve piknik yemeklerine kadar pek çok farklı alanda düzenlenmiş sergilerini gezebileceğiniz Emine Göğüş Mutfak Müzesi, çarpıcı balmumu heykelleri ile de oldukça etkileyici. Gaziantep'in binlerce yıllık mutfak kültürü ve lezzetli yemekleri hakkında detaylı bilgiler alabileceğiniz mutfak müzesini haftanın her günü 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

2023 Fiyatları

  • Öğrenci ücretsiz
  • Tam giriş 15 TL

24- Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji müzesi

Şehrin binlerce yıllık etkileyici tarihinden paha biçilmez hazinelerin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesi, 1944 yılında halkevinde hizmete başlayan Gaziantep’in ilk müzesi. 1969 yılında kendi binasına taşınan müzede Zeugma Antik Kenti gibi Gaziantep çevresindeki pek çok önemli arkeolojik kazı alanından elde edilen 1700’den fazla paha biçilmez tarihi eser sergileniyor.

Yerli ve yabancı turistlerin Gaziantep'in tarihi ve kültürünü anlamak için ziyaret ettiği yerlerden olan Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde Jeolojik Dönem fosilleri, ünlü Maraş Fili iskeleti, Neolitik Dönem taş heykellerini incelemenin yanı sıra Bakır Çağı, Eski Tunç Çağı, Demir Çağı, Geç Hitit Dönemi, Pers Dönemi, Kommagene Dönemi, Hellenistik ve Roma Dönemi’nden Cumhuriyet Dönemi’ne kadar uzanan unutulmaz bir yolculuk yapacaksınız. Şehitkamil ilçesinde İstasyon Caddesi üzerinde yer alan Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ni yaz döneminde 10:00 ile 17:00, kış döneminde ise 09:00 ile 17:00 saatleri arasında, pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebilirsiniz.

Yazar Notu: Gaziantep Arkeoloji Müzesi geçici olarak kapalı.
Formun Üstü

Konum Linki

25- Gaziantep Atatürk Anı Müzesi

Gaziantep Atatürk Anı Müzesi

26 Ocak 1933 yılında Gaziantep’i ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk'ün konakladığı tarihi konak, restore edilerek müze haline getirildi ve 2013 yılında ziyarete açıldı. Atatürk'ün de nüfusa kayıtlı olduğu tarihi Bey Mahallesi'nde yer alan müzede Atatürk'ün kişiler eşyalarından Kurtuluş Savaşı'ndaki Gaziantep savunmasına ait tarihi belgelere, görsel sunumlardan Atatürk Araştırma Kitaplığı’na kadar pek çok farkı bölümü gezebilirsiniz.

Müzenin hediyelik eşya bölümünde ise hem Atatürk hem de Gaziantep temalı yüzlerce hediyelik ürünü inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Gaziantep’i gezerken kesinlikle uğramanız gereken, hem tarihi mimarisi hem de koleksiyonuyla sizi etkileyecek Gaziantep Atatürk Anı Müzesi’ni haftanın her günü saat 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

26- Pişirici Kasteli ve Mescidi

Pişirici kasteli

Gaziantep'in en ünlü ve en çok ziyaret edilen tarihçi hazinelerinden olan Pişirici Kasteli ve Mescidi, Anadolu-Türk mimarisi şaheserlerinden biri olarak görülmeye değer. Osmanlı döneminde şehirdeki evlerin su ihtiyacını karşılayan ve kastel adı verilen su dağıtım sistemleri çok önemliydi ve Pişirici Kasteli, 13. yüzyılda inşa edilerek günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış en özel kastellerden biri.

Cami altına yapılan ve 40 basamaklı merdivenlerle inilebilen bu etkileyici su kuyuları ve dağıtım kanalları, günümüzde de hala çok ilgi görmeye devam ediyor. Çarpıcı taş mimarisi ve etkileyici mescit bölümleri ile Gaziantep tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Pişirici Kasteli ve Mescidi’ni gezerken oyma taşlarla inşa edilmiş tavanı da özellikle incelemenizi öneririz. Hem Osmanlı hem de Selçuklu döneminden mimari izler taşıyan Pişirici Kasteli ve Mescidi, Gaziantep Ağa Camisi'nin hemen karşısında yer alıyor.

Konum Linki

27- Yeşil Vadi Parkı

Yeşil Vadi Parkı

Sadece tarihi ve doğal güzellikleri ile değil, devasa parklarıyla da çok özel bir şehir olan Gaziantep'te 1.700.000 metrekarelik alanıyla Türkiye'nin en büyük parkı olan Yeşil Vadi Parkı, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Gaziantep ve Anadolu mutfaklarından yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar, kafeler, kır bahçelerinin yanı sıra kapalı yüzme havuzları, spor sahaları, yürüyüş ve bisiklet yolları, konserler düzenlenen amfi tiyatroları, çocuklar için lunaparkı ve kano gezileri yapabileceğiniz göletleri ile Yeşil Vadi Parkı, günün her saati oldukça hareketli.

Onlarca masal ve çizgi film kahramanının heykellerinin sıralandığı Masal Parkı ve eğlenceli çocuk oyun alanları ile çocuklu aileler için keyifli bir gün sunan parkta her yaş grubu için güzel bir aktivite bulabilirsiniz. Piknik alanlarında tüm gün doğal güzellikler içinde yorgunluk atabileceğiniz Yeşil Vadi Parkı, Şahinbey ilçesi Dumlupınar Mahallesi’nde Yeşil Vadi Bulvarı üzerinde yer alıyor ve toplu taşıma araçlarıyla bu devasa parka kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

28- Yesemek Açık Hava Müzesi

Yesemek

Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Yesemek Mahallesi'nde yer alan ve Hitit döneminden beri aktif olarak kullanılan heykel yapım atölyeleri ile ünlü olan Yesemek Açık Hava Müzesi, tüm dünyadan kültür ve arkeoloji meraklarını kendine çeken etkileyici bir gezi alanı.

2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen ve şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Yesemek Açık Hava Müzesi’nde antik dönem dağ tanrılarının heykelleri, pek çok farklı döneme ait aslan kafaları, Hitit simgeleri ve Asur dönemine ait büyüleyici heykelleri arasında keyifli bir gezi yaparak benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Bölgeye hakim bir tepede yer alan antik kente de uğrayabileceğiniz gezinizde bu tepeden açık hava müzesinin heykellerinin panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

29- Celal Doğan Parkı

2000 yılında 20.000 m2 alan üzerine inşa edilen ve şehrin önemli parklarından biri olan Celal Doğan Parkı, kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz en popüler yeşil alanlardan biri. Son yıllarda yenilenmesi gündemde olan parkta çam ağaçlarıyla çevrelenmiş yürüyüş ve bisiklet yollarının yanı sıra güzel heykeller, kafeler, çocuk oyun alanları ve dinlenme alanları da bulabiliriniz. Gaziantep’i gezerken bir mola vermek ve kalabalıklardan uzakta yemyeşil bir ortamda dinlenmek için Şehitkamil ilçesinde Gazi Ali Düşün Caddesi üzerinde yer alan Celal Doğan Parkı’na uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

30- Parkantep Harikalar Diyarı

Gaziantep’in dünyaca ünlü tarihi hazinelerini gezdikten sonra çocuklarınızla birlikte güzel zaman geçirmek için uğrayabileceğiz Parkantep Harikalar Diyarı, 2019 yılında ziyarete açıldı. Her yaştan çocukların ve gençlerin eğlenceli zaman geçirmesi için yapay rafting, su kızağı, dağ kızağı, korku tüneli, ejderhalar bölümü, yarış alanı, tren gezileri ve çocuk diskosu gibi olanaklar sunan Parkantep Harikalar Diyarı’nda çocukların midilli atlarla safari yapabilecekleri bir at çiftliği de hizmet veriyor. Restoranlar, kafeteryalar ve çocuk bakım odaları da bulabileceğiniz Parkantep Harikalar Diyarı, Şahinbey ilçesinde toplu taşıma araçları ile rahatça ulaşabileceğiniz bir konumda ve haftanın her günü saat 10:00 ile 21:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

31- Şire Hanı

Gaziantep merkezinde tarihi atmosferini korumuş etkileyici yapılardan biri olan Şire Hanı, halk arasında Belediye Hanı olarak da biliniyor. 1885 ile 1886 yılları arasında inşa edilen ve Osmanlı döneminin en güzel han örneklerinden biri olan Şire Hanı, taş mimarisinin yanı sıra renkli vitray pencereleri ile de etkileyici bir görüntüye sahip. Hanın geniş avlusunda yer alan kafe ise günün her saati yerli ve yabancı turistlerle oldukça hareketli. Gaziantep'in en büyük kervansaraylarından biri olan ve 7500 m2 gibi büyük bir alanı kapsayan Şire Hanı’nın içerisinde yöresel yiyeceklerin satıldığı hediyelik eşya dükkanları ve el sanatı atölyeleri de bulabilirsiniz.

Konum Linki

32- Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Gaziantep'in en çok ziyaret edilen ve en etkileyici müzelerinden biri olan Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, Gaziantep'in Kurtuluş Savaşı dönemindeki benzersiz şehir savunmasını bütün detaylarıyla anlatan etkileyici bir koleksiyona sahip. 12 odalı tarihi bir konak ve konağın altındaki mağaralarda özenle hazırlanmış sergileriyle hizmet veren Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’nde şehrin “Gazi” unvanı aldığı çarpıcı savunmayı ve Gaziantep halkının çabalarını anlatan balmumu heykeller, projeksiyon gösterileri, ses efektleri; silah olarak kullanılan satır, kazma, kürek gibi yüzlerce eşyayı görebilir ve Kurtuluş Savaşı dönemine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz. Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, Şahinbey ilçesine Suyabatmaz Mahallesi'nde yer alıyor ve haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

33- 14 Şehit Anıtı

14 Şehit Anıtı

Gaziantep’in en etkileyici anıtlarından biri olan ve Şehitkamil ilçesinde yer alan 14 şehit Anıtı, şehrin Fransız işgaline uğradığı dönemlerde Dokurcum Değirmeni’nde şehit edilen küçük yaşlardaki 14 tane çocuğun anısına inşa edilmiş duygu yüklü bir anıt. Şehri gezerken hemen dikkatini çekecek olan 14 Şehit Anıtı’nda şehit olan 14 çocuk ve çocukların katledildiği değirmen tasvir ediliyor. Anıtta ayrıca 11 ay devam eden şehir savunmasında şehit düşen 6000’den fazla Gazianteplinin de isimleri anılıyor. Kurtuluş Savaşı şehitlerimizi anacağınız ve duygu dolu anlar yaşayacağınız 14 Şehit Anıtı, Gaziantep’i gezerken mutlaka uğramanızı önerdiğimiz simgesel yapılar arasında.

Konum Linki

34- Kendirli Kilisesi ve Gazi Kültür Merkezi

Kendirli

Günümüzde Kendirli Gazi Kültür Merkezi olarak hizmet veren 1860 yılı yapımı büyüleyici Kendirli Kilisesi, Gaziantep’i şehri gezen yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği tarihi yapılar arasında. 3. Napolyon’un da katkılarıyla inşa edilen ve Kurtuluş Savaşı'ndan önce kilise, sonra ise sinema ve öğretmenevi olarak hizmet vermiş Kendirli Kilisesi; büyüleyici taş mimarisi ve oyma taş süslemeciliği ile hala çok ilgi görüyor.

Kültür merkezi olarak gezebileceğiniz kilisede işgal döneminde Gaziantep halkının yaptığı kahramanlıkların anlatıldığı bölümlerin yanı sıra Atatürk'ün ve pek çok önemli komutanın kişisel eşyaları da sergileniyor. Yılın her dönemi seminerler, konferanslar ve atölyelerin düzenlendiği Kendirli Gazi Kültür Merkezi’nde hem etkinliklere katılabilir hem de çarpıcı koleksiyonları inceleyebilirsiniz. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 08:30 ile 17.30 saatleri arasında kültür merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

35- Alaüddevle Camii

Alaüddevle Camii

Gaziantep'in en eski camilerinden biri olan ve 1400’lü yılların sonunda Dulkadiroğlu Beyliği döneminde inşa edildiği düşünülen Alaüddevle Camii, şehrin ilgi çeken tarihi yapılarından biri olarak görülmeye değer. Klasik Anadolu camilerinden farklı ilginç bir mimariye sahip cami, Hristiyan kiliselerinin mimari yapılarından etkilenen kemerli pencereleri, işlemeli sütunları ve kapıları ile mimari meraklılarının da ilgisini çekecek bir eser. Dönemin kiliselerinde yaygın olarak kullanılan balık süslemeleri ve mihrabındaki etkileyici taş oymacılığı ile de dikkat çeken Alaüddevle Camii, Şahinbey ilçesi Şekeroğlu Mahallesi’nde yürüyerek ve toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

36- Şirvani Camii

Şirvani Camii

Görkemli Gaziantep Kalesi'nin güneybatı bölümünde inşa edilen Şirvanlı Camii, 14. ile 15. yüzyıllarda Dulkadiroğulları veya Memlük döneminde inşa edildiği tahmin edilen, şehrin önemli tarihi hazinelerinden biri. Kitabesinde 1681 yılında Seyit Mehmet Şirvani tarafından onarıldığı yazan cami; taç kapısı, kubbeli mihrabı ve etkileyici ahşap oymacılığı ile ilgi çekiyor. Gaziantep Kalesi'ni gezen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı, günümüzde de hizmet vermeye devam eden tarihi Şirvani Camii’ni siz de ziyaret edebilir ve günümüze kadar sağlam kalmış çarpıcı mimariyi inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

37- Ali İhsan Göğüş Müzesi

Gaziantep'in tarihi kalbi Bey Mahallesi'nde yüzlerce yıllık tarihi bir konağın restore edilmesiyle 2014 yılında ziyarete açılan Ali İhsan Göğüş Müzesi, Türkiye'nin ilk turizm bakanı Ali İhsan Göğüş’ten ismini alıyor. Tek avlulu ve iki katlı konağın dönem mobilyaları ile süslü odaları arasında gezebileceğiniz müzede Ali İhsan Göğüş’ün kişisel eşyaları, fotoğrafları ve antika koleksiyonları gibi pek çok sergiyi de inceleyebilirsiniz. En üst katında muhteşem Bey Mahallesi manzaraları eşliğinde hizmet veren bir piyano kafenin de bulunduğu Ali İhsan Göğüş Müzesi’nde piyano dinleyerek Gaziantep'in tarihi manzaralarını izlemek ise sanat severler arasında çok sevilen bir aktivite.

Konum Linki

38- Tahtani Camii

Tahtani camii

Şahinbey ilçesinde Uzun Çarşı Caddesi üzerinde yer alan ve şehrin en eski camilerinden biri olan Tahtani Camii’nin kitabesinde 1550 yılında yazmasına rağmen caminin çok daha eski bir tarihte inşa edildiği düşünülüyor. Etkileyici ahşap mimarisinden dolayı halk arasında Tahtalı Camii olarak da bilinen Tahtani Camii; dikdörtgen planlı mimarisi, çapraz tonozları ve benzersiz ahşap işçiliği ile şehrin en güzel camilerinden biri. Günümüze kadar mimari yapısını korumayı başarmış ender camilerimizden olan ve hala hizmet vermeye devam eden Tahtani Camii, özellikle kutsal günler ve dini bayramlarda tamamen doluyor. Gezinizde siz de bu tarihi ahşap camiye size ziyaret edebilir, caminin ilginç mimarisini huzurlu bir atmosferde inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

39- Köklüce Kanyonu

Türkiye'nin en önemli tarih hazinelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Gaziantep, her mevsim eşsiz manzaralar sunan doğa alanlarıyla da ilgi gören bir şehir. Bölgenin önemli doğa sporları merkezlerinden olan ve Araban ilçesi sınırlarında yer alan Köklüce Kanyonu; el değmemiş doğal güzellikleri, binlerce yılda oluşmuş kaya oluşumları, buz gibi dereleri, donanımlı kamp alanları, dereler boyunca ilerleyen yürüyüş yolları ve sarp kanyon duvarlarıyla doğa severlerin mutlaka keşfetmesi gereken bir yer.

Ücretsiz donanımlı kamp alanlarını kullanabileceğiniz Köklüce Kanyonu’nda rafting, kaya tırmanma, dağcılık, olta balıkçılığı, doğa yürüyüşleri ve dağ bisikleti turları gibi pek çok etkinliğe de katılabilirsiniz. Gaziantep merkezine 67 kilometre uzaklıkta yer alan ve her saat Gaziantep Otogarı’nda bulabileceğiniz Araban minibüsleri ile ulaşabileceğiniz Köklüce Kanyonu’nu rehberli fotoğraf safarilerine çıkarak da keşfedebilir ve her mevsim harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

40- Gaziantep Para Müzesi

Birbirinden güzel müzeleriyle tam bir kültür başkenti olan Gaziantep’te gezebileceğiniz en ilginç müzelerden biri olan Gaziantep Para Müzesi, Gaziantepli Esat Kaplan’ın 30 yıldır hem Türkiye hem de farklı ülkelerden topladığı 3 ton ağırlıktaki paraların sergilendiği güzel bir müze. Devr-i Alem Para Müzesi adıyla da bilinen ve dünyanın en büyük para müzelerinden biri olan Gaziantep Para Müzesi’nde pek çok farklı dönemde kullanılan banknot ve madeni paraları yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

41- Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi

Şehitkamil ilçesinde Zafer Caddesi üzerinde ziyaret edebileceğiniz başka bir Gaziantep müzesi de 2017 yılında ziyarete açılan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi. Türkiye'nin ilk 15 Temmuz müzesi olarak darbe girişiminin yaşandığı günü, etkileyici atmosferi ve ilginç koleksiyonuyla detaylı bir şekilde ele alan müzede o anlara tanıklık edebilir ve darbede şehit düşen vatandaşlarımızı anabilirsiniz. Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi’nin dış cephesinde, 15 Temmuz'da hayatını kaybeden 248 tane Gaziantepli şehidin isminin yazılı olduğu anıt da hemen dikkat çekiyor.

Konum Linki

42- Pazar Hamamı

Gaziantep'in Şahinbey ilçesi Seferpaşa Mahallesi'nde yer alan ve halk arasında Göymen Hamamı olarak da bilinen Pazar Hamamı, Gaziantep'in ünlü tarihi hamamlarından biri. 17. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve içerisinde soğukluk, sıcaklık, soyunma bölümlerinin bulunduğu Pazar Hamamı, klasik Osmanlı hamam mimarisini yansıtan etkileyici kesme taş mimarisi ve oyma işçilikleri ile de görülmeye değer bir eser. Yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam eden tarihi Pazar Hamamı’na Gaziantep gezinizden sonra hem yorgunluk atmak hem de tarihi atmosferin tadını çıkarmak için uğrayabilirsiniz.

43- Naip Hamamı

Naib hamamı

Gaziantep'in başka bir ünlü hamamı da Gaziantep Kalesi’ne oldukça yakın olan ve 1640 yılında inşa edildiği düşünülen Naip Hamamı. Şehrin en ünlü hamamlarından biri olan ve Evliya Çelebi'nin kitaplarında övgüyle bahsettiği Naip Hamamı, 2007 yılında aslına uygun olarak yenilendi. Günümüzde sauna, masaj odaları ve spor salonu gibi bölümlerinin de eklendiği tarihi Naip Hamamı, saat 09:00 ile 17:00 arası kadınlara, 18:00 ile 24:00 arası ise erkeklere hizmet veriyor. Şahinbey ilçesi Seferpaşa Mahallesi’nde yer alan hamama toplu taşıma araçlarıyla şehrin her yerinden rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

44- Gaziantep Uzay Parkı

Peyzajlı çiçek bahçeleri ve bitki çeşitliliği ile şehrin popüler gezi alanlarından biri olan, ayrıca Gezegenevi ve Bilim Merkezi’ne ev sahipliği yapan Uzay Parkı’na şehir merkezinden kolayca ulaşabilir ve güzel bir gezi yapabilirsiniz. Ziyaretçilerine pek çok olanak sunan rekreasyon alanında bilim merkezini gezdikten sonra çiçek bahçeleri arasında yürüyüşler yapabileceğiniz parkurlar, etkileyici göletler, geniş çocuk oyun alanları, çocukların çok sevdiği Masal Parkı, kafeler ve restoranlar bulabilirsiniz. Hem bilim ve teknoloji hem de doğayla iç içe keyifli bir gün geçirmek için Uzay Parkı, Gaziantep’te ilk gitmeniz gereken yerlerden biri.

Konum Linki

45- Gezegenevi ve Bilim Merkezi

Gezegen Evi Gaziantep

Gaziantep'te çocukların ve gençlerin mutlaka uğraması gereken etkileyici bir yer de Şehitkamil ilçesinde Zübeyde Hanım Bulvarı üzerinde, Uzay Parkı içerisinde yer alan Gezegenevi ve Bilim Merkezi. 2010 yılında her yaştan çocuk ve gençlere bilimi eğlenceli bir şekilde öğretmek amacıyla hizmete açılan merkezin içerisinde üç boyutlu projeksiyonların yanı sıra kimya, robotik kodlama, fizik ve biyoloji atölyeleri gibi pek çok farklı bölüm bulunuyor.

Her yıl binlerce gence ücretsiz olarak eğitimlerin verildiği merkezde canlı astronomi ve teknoloji sunumları da çok ilgi görüyor. 3500 m² kapalı ve 1500 m² açık alanında yıl boyu onlarca etkinlik, atölye ve workshop düzenlenen Gezegenevi ve Bilim Merkezi’ne haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında uğrayabilir ve çocuklarınızla keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

46- Ömer Ersoy Kültür Merkezi

Ömer ersoy

Gaziantep’in etkileyici tarihi yapılarından biri olan 1723 tarihli Aziz Petrus Kilisesi’nin aslına uygun olarak restore edilmesi ile hizmete açılan Ömer Ersoy Kültür Merkezi, şehrin en hareketli ve önemli kültür merkezlerinden biri. Pek çok konuda eğitimler, atölyeler ve workshopların yanı sıra yıl boyu düzenlenen kültür ve sanat etkinlikler ile de ilgi gören kültür merkezi, çarpıcı mimarisiyle de hemen dikkat çekiyor. Büyüleyici ve mistik atmosferinde konserler, tiyatro gösterileri ve çeşitli sanat etkinlik ile güzel zaman geçirebileceğiniz Ömer Ersoy Kültür Merkezi, gece aydınlatıldığında da görülmeye değer bir manzara oluşturuyor.

Konum Linki

47- Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Binlerce yıllık uzun tarihi ve kendine özgü kültürü olan Gaziantep'te hem şehrin kültürünü hem de tarihini anlamak için yerli ve yabancı turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden olan Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi, 2009 yılında hizmete girdi. Şehrin el sanatları gelenekleri, mutfak kültürü, doğal güzellikleri, turistik noktaları ve etkileyici tarihi hazinelerine adanan zengin koleksiyonlara sahip müzede farklı dönemlerden yöresel giysilerle Gaziantep halkının yaşamını yansıtan balmumu heykeller de görülmeye değer güzellikte.

1909 yılında şehrin büyük tütün tüccarlarından biri tarafından yaptırılan tarihi bir han içerisinde, Akyol Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi’ni haftanın her günü 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilir, yıl boyu ise düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklere katılabilirsiniz.

Yazar Notu: Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi geçici olarak kapalı.

Konum Linki

48- Kemikli Bedesten

Gaziantep'in ünlü beş bedesteninden günümüze kalan iki etkileyici bedestenden bir diğeri olan Kemikli Bedesten, Zincirli Bedesten ile birlikte gezebileceğiniz, günümüzde de çok hareketli tarihi bir alışveriş merkezi. Şahinbey ilçesinde Şehitler Caddesi üzerinde yer alan ve 1865 yılında inşa edildiği günden beri şehrin önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelen Kemikli Bedesten’in içerisinde 70’den fazla el sanat atölyesi ve hediyelik eşya dükkanı hizmet veriyor.

Hem kesme taşlarla yapılmış dikdörtgen planlı mimarisini inceleyebileceğiniz hem de tarihi atmosferinin tadını çıkarabileceğiniz Kemikli Bedesten’de el yapımı bakır ürünlerinden yöresel takı ve giysilere, gümüş ürünlerinden Gaziantep lezzetlerine kadar pek çok ürün satın alabilirsiniz. Bedesten, haftanın her günü 09:00 ile 19:30 saatleri arasında açık.

Konum Linki

49- Ömeriye Camii

Şehir merkezinde Düğmeci Mahallesi üzerinde bulunan ve Gaziantep’in en eski camisi olan Ömeriye Camii’nin 1210 yılında inşa edildiği düşünülüyor. Halife Hz. Ömer döneminde yaptığı tahmin edilen ve ismini de buradan alan Ömeriye Camii; etkileyici taş kapısı, mihrabını süsleyen kara taşlar, oyma taş ve ahşap işçilikleri ile aynı zamanda Gaziantep'in en etkileyici tarihi yapılarından biri.

Yüzlerce yıl ayakta kalmayı başaran ve aslına uygun olarak restore edilen cami, günümüzde hala hizmet vermeye devam ediyor. Halk arasında yayılan bir rivayete de konu olan caminin tabanı, her yıl biraz daha toprağa gömülüyor ve yapı tam olarak toprağa gömüldüğü zaman kıyamet kopacağına inanılıyor. Ömeriye Camii’ni ziyaret ederek hem şehrin en eski camisini gezebilir hem de huzurlu atmosferde dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

50- Gaziantep Panorama Müzesi

Panorama müzesi gaziantep

Şehrin en önemli simgesi olan Gaziantep Kalesi’nin içerisinde gezebileceğiniz Gaziantep Panorama Müzesi, Kurtuluş Savaşı'nda büyük başarı gösteren Gaziantep savunmasını anlatan etkileyici heykelleri ve resimleri ile halkın mücadelesini kronolojik bir sırayla veren mutlaka uğramanız gereken müzelerden biri.

Şehrin işgal döneminin her anına tanıklık edebileceğiniz ve şehitlerimizi anabileceğiniz müzenin bulunduğu noktadan Gaziantep'in büyüleyici panoramik manzaralarını da izleyebilirsiniz. 12 dönüm gibi büyük bir alanı kapsayan, içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyaları, silahları ve üniformalarının sergilendiği özel bir bölüm de bulunan Gaziantep Panorama Müzesi’ni haftanın her gün düzenlenen rehberli turlarla gezebilirsiniz.

Konum Linki

51- Mitras Tapınağı

Dünyada yerin altına inşa edilen en büyük tapınak olarak bilinen Mitras Tapınağı, Gaziantep'in ilk yerleşim yeri olan Dülük Antik Kenti içerisinde yer alıyor. Şarklı Mağara olarak da bilinen devasa tapınak, içinde sakladığı binlerce yıllık eserlerden dolayı dünyanın her yerinden arkeoloji ve tarih meraklılarını kendine çekiyor.

İran kökenli dini motifler, kalp kabartmaları, çivi yazıları ve Mitras’ın hayvan kurban etme töreni resimleriyle süslü Mitras Tapınağı, aynı zamanda dünyanın en eski tapınaklarından biri olarak kabul ediliyor. Gaziantep merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan Mitras Tapınağı’nı rehberli turlarla gezebilir ve binlerce yıllık mağara resimleri arasında benzersiz fotoğraflar çekerek unutulmaz zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

52- Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi

Gaziantep'in en ünlü müzelerinden biri olan, şehri gezen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi, tarihi bir Gaziantep konağının 6 odasında sergilenen etkileyici koleksiyonuyla ilgi görüyor. Türkiye'nin ilk özel cam eserler müzesi olan ve 2008 yılında hizmete açılan Medusa Cam Eserler Müzesi'nde 150.000 yıllık bir mamutun çene ve omurga kemiklerinden yapılan objelerden Eski Tunç Çağı ile Bakır Çağı’na kadar uzanan cam, bronz, bakır ve altın malzemelerle yapılmış takılara kadar yüzlerce önemli eser sergileniyor.

Roma ve İslam dönemine ait gözyaşı şişeleri, cam ile yapılmış takılar, amphoralar ve cam bileklikler gibi objelerle süslü olan müze, aynı zamanda gümüş, sedef, cam boncuk ve dokuma atölyeleri için de sıkça ziyaret ediliyor. Şahinbey ilçesinde Seferpaşa Mahallesi’nde yer alan müzeyi pazartesi hariç haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

53- İslam Bilim Tarihi Müzesi

19. yüzyıl başlarında inşa edilen taş ve ahşap mimarili klasik bir Gaziantep konağında ziyaret edebileceğiniz İslam Bilim Tarihi Müzesi; astronomi, coğrafya, denizcilik gibi konuların yanı sıra fizik, kimya ve tıp gibi pek çok alanı kapsayan güzel bir koleksiyona sahip.

Tarih boyunca Müslüman bilim adamları tarafından yapılan keşifler ve çalışmaların sergilendiği müzenin koleksiyonlarında İslam'ın bilim ve teknoloji dünyasına armağanlarını yakından tanıma şansı bulacaksınız. 100’den fazla icadın örneğini görebileceğiniz İslam Bilim Tarihi Müzesi, Şahinbey ilçesinde Yeşil Cami Caddesi üzerinde yer alıyor ve haftanın her günü saat 09:00 ile 18:00 arası ücretsiz olarak gezilebilir.

Konum Linki

54- Ali Nacar Camii

Ali Nacar Camii

Gaziantep'in merkez ilçesi Şehitkamil'de gezebileceğiniz başka bir tarihi cami de 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ali Nacar Camii. Döneminin önemli marangozlarından Ali Bey tarafından inşa edilen ve etkileyici ahşap oymaları ile Gaziantep'in en güzel tarihi hazineleri arasında yer alan Ali Nacar Camii; binlerce yıldır bozulmamış mimarisi, huzurlu atmosferi ve özellikle benzersiz el oyması tasarımlarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Şehir merkezinden yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz tarihi camiye toplu taşıma araçlarıyla da 10 dakika içinde gidebilirsiniz.

Konum Linki

55- Karkamış Antik Kenti

Karkamış antik kenti

Gaziantep tarih turlarının değişmez adreslerinden biri haline gelen ve hem Türkiye hem de Suriye topraklarında bölümleri bulunan Karkamış Antik Kenti, tarihi Erken Bakır Çağı’na kadar uzanan hazineleri ile görülmeye değer yerlerden biri. Döneminin en büyük kentlerinden biri ve Karkamış Krallığı’nın merkezi olan antik kent, özellikle mozaikleri ve taş kabarmaları ile antik dönemin yaşam tarzı, giyimi ve kültürüne ışık tuttuğu için de ayrı bir öneme sahip. Pek çok arkeolojik kazı çalışmasının yapıldığı Karkamış Antik Kenti’nden çıkarılan paha biçilmez eserler ise Gaziantep Arkeoloji Müzesi ve Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde sergileniyor. Antik kenti rehberli turların yanı sıra kendi başınıza da keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

56- Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi

Gaziantep mevlevihane

Şahinbey ilçesinde Küçükpazar Sokak üzerinde yer alan ve şehrin gezilmeye değer etkileyici müzelerinden biri olan Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük mevlevihanesi olma özelliğine de sahip. İçerisi sema gösterileri yapan ve Kur'an okuyan Mevlevi dervişlerin balmumu heykelleri, dönem mobilyaları ve antikalar ile süslü mevlevihane, sizi modern dünyadan alıp bambaşka bir atmosfere götürecek.

Müzenin koleksiyonlarında ise el yazması Kur'an-ı Kerimler, yüzlerce yıllık kilimler, halılar ve Osmanlı dönemi hat sanatının en güzel örneklerini inceleyebilirsiniz. İki katlı, taş ve ahşap mimari tarihi bir konakta hizmet veren müzeyi pazartesi hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

57- Fıstık Parkı

İsmini şehrin ünlü fıstıklarından alan Fıstık Parkı, yürüyerek kolay ulaşarak şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta doğanın içinde keyifli zaman geçebileceğiniz bir gezi alanı. Şahinbey ilçesinde Ahmet Turan Ertuğ Caddesi üzerinde yer alan ve Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü'nün bulunduğu bölgede inşa edilen Fıstık Parkı, 55.000 m2 gibi büyük bir yeşil alanı kapsıyor.

İçerisinde fıstık, badem ve meyve ağaçları arasında uzanan yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, etkileyici heykellerin yanı sıra sosyal tesislerin de bulunduğu park, günün her saati oldukça hareketli. Özellikle geceleri ışıklandırılan heykelleri ile büyüleyici bir manzara sunan ve yaz akşamları yürüyüş yapmak için ideal olan Fıstık Parkı’nın içerisindeki müzeye uğrayarak fıstıklardan üretilen onlarca ürünü satın alabilirsiniz.

Konum Linki

58- Gaziantep Kurtuluş Camii

Kurtuluş Camii gaziantep

Şehrin en ilginç camilerinden biri olan ve 1892 yılında Meryem Ana Kilisesi olarak inşa edilen Kurtuluş Camii, klasik Osmanlı mimarisi ile Gotik mimarinin bir birleşimini size sunacak. Gaziantep’in en büyük camilerinden biri olarak da ilgi gören, özellikleri dini bayramlar ve kutsal günlerde tamamen dolan Kurtuluş Camii’nin devasa çan kulesi ise günümüzde minare olarak kullanılıyor. Benzersiz mimarisi ile tarih severlerin yanı sıra mimarlık meraklılarının da keyifle ziyaret edebileceği yapılardan olan Kurtuluş Camii, Şahinbey ilçesinde Cami Sokak üzerinde kolayca ulaşılabilir bir konumda.

Konum Linki

59- Fevkani Kilisesi

Gaziantep’e yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Nizip ilçesinde ziyaret edebileceğiniz önemli bir tarihi yapı olan ve 12. yüzyılda inşa edilen Fevkani Kilisesi, ismini verdiği Fevkani Mahallesi'nde ziyaret edilebilir. Bizans döneminde yapıldığı düşünülen kilise, dikdörtgen planlı ve moloz taşlarla inşa edilmiş. İçerisindeki etkileyici aziz ve dini figürleri ile döneminin en etkileyici kiliselerinden biri olan Fevkani Kilisesi, 1800'lü yıllardan sonra cami olarak da kullanılmış. Nizip halkı tarafından toplanan parayla restore edilen ve günümüzde turistik amaçlarla ziyaret edilen, Nizip Kilisesi olarak da bilinen Fevkani Kilisesi’ne uğrayarak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

60- Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Gaziantep'in binlerce yıllık etkileyici kültürünü anlamak için ziyaret edebileceğiniz başka bir önemli müze de tarihi Bey Mahallesi’nde etkileyici bir tarihi konak içerisinde gezebileceğiniz Hasan Süzer Etnografya Müzesi. Gaziantep halkının yüzlerce yıllık günlük ev yaşam tarzlarının tasfir edildiği balmumu heykeller, otantik eşyalarla süslü odalar ve bir kaya içine oyulmuş mahzeni ile 3 katını da keyifli gezebileceğiniz Hasan Süzer Etnografya Müzesi’nde şehrin ünlü el sanatı ürünlerinin yanı sıra İngiliz casus Arabistanlı Lawrence’ın kullandığı bir motosiklet de sergileniyor. Müzeyi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Yazar Notu: Hasan Süzer Etnografya Müzesi geçici olarak kapalı.

Konum Linki

61- Burç Ormanları

İçerisinde Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne de ev sahipliği yapan Burç Ormanları, şehir merkezine sadece 2 kilometre uzaklıkta çok sevilen bir yeşil alan. 350 hektarlık bir alanı kapsayan ve onlarca çeşit ağaç ve bitki çeşitliliği içerisinde uzanan mesire alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve spor sahalarıyla özellikle hafta sonları çok hareketli olan Burç Ormanları’nda doğa gezilerine çıkabilir, piknik yapabilir veya hayvanat bahçesini ziyaret ederek yüzlerce farklı hayvanı yakından görebilirsiniz. Orman alanına şehir merkezinden her saat belediye otobüsleriyle veya taksilerle kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

62- Hüseyin Paşa Hamamı

Hamamlarıyla ünlü Gaziantep'te gezebileceğiniz başka bir tarihi hamam da kitabesinde 1727 yılında inşa edildiği yazılan ve yüzlerce yıldır aktif olarak hizmet vermeye devam eden Hüseyin Paşa Hamamı. Halk arasında Tarihi Paşa Hamamı olarak da bilinen ve Şahinbey ilçesinde Gaziler Caddesi üzerinde yer alan Hüseyin Paşa Hamamı’nın içerisinde soğukluk, sıcaklık ve soyunma olarak 3 tane farklı bölüm bulunuyor. Etkileyici taş mimarileri, hat sanatı süslemeleri ve ışıklandırmasıyla şehrin en ilgi gören hamamlarından biri olan Hüseyin Paşa Hamamı’nın tarihi atmosferinde sıcak sularda yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

63- Sofdağı Yaylası

Sıcak yaz günlerinde Gaziantep'te gidebileceğiniz en güzel yeşil alanlardan biri olan ve şehir merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alan Sofdağı Yaylası, aynı zamanda doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezileri için de en popüler adreslerinden. Gaziantep Platosu’nun kuş bakışı manzaralarını izleyebileceğiniz, muhteşem gün doğumu ve gün batımı manzaraları ile ünlü Sofdağı Yaylası; buz gibi akan dereleri, oksijen seviyesi yüksek tertemiz havası ve yemyeşil ormanlarıyla keyifli bir günlük gezi sunuyor.

Kaynak sularının cilt sorunlarına iyi geldiği bilinen Sofdağı Yaylası’nda üretilen organik sebzeler, meyveler ve süt ürünlerini de satın alabilirsiniz. Yaylanın en yüksek noktası olan Kepekçi Tepesi’ne de mutlaka uğramayı ve panoramik fotoğraflar çekmeyi unutmayın.

Konum Linki

64- Dülük Antik Kenti

Gaziantep merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan ve tüm dünyadan arkeoloji meraklılarını kendine çeken Dülük Antik Kenti’nin 600.000 yıllık bir yerleşim olduğu tahmin ediliyor. Kent ve kutsal alan olarak 2 parçaya ayrılan antik kent, dünyanın en büyük yer altı tapınağı olan Mitras Tapınağı ile ziyaretçilerini büyülüyor. Dini motifler, çivi yazıları ve taş kabartmalarla süslü tapınakları arasında tarihte bir yolculuğa çıkabileceğiniz Dülük Antik Kenti; Hititler, Asurlular ve Perslere kadar pek çok uygarlık tarafından kullanılmış. Rehberli tarih turlarıyla gezmenizi önerdiğiniz antik kentin benzersiz tapınaklarının fotoğraflarını çekerek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

65- Eyüpoğlu Camii

Eyüpoğlu Camii

Gaziantep merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşarak ziyaret edebileceğiniz, şehrin tarihi camilerinden biri olan Eyüpoğlu Camii’nin 1586 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Günümüze kadar sağlam kalan pek çok bölüme sahip cami, ismini de verdiği Eyüpoğlu Mahallesi’nde merkezi bir konumda yer aldığı için sıkça ziyaret ediliyor. Beyaz mermerlerle süslenmiş iç bölümü ve geometrik süslemeleri ile dikkat çeken mihrabıyla ünlü Eyüpoğlu Camii, günümüze de hizmet vermeye devam ediyor ve hem ibadet hem de turistik gezilere açık.

Konum Linki

66- Ahmet Çelebi Camii

Şahinbey ilçesi Ulucanlar Mahallesi'nde yer alan ve Peygamber soyundan gelen Hacı Osman oğlu Şeyh Ramazan Efendi tarafından inşa ettirilen Ahmet Çelebi Camii, hem etkileyici mimarisi hem de yer altındaki kasteli ile ziyaretçileri kendine çekiyor. Kitabesinden 1672 yılında yapıldığı anlaşılan cami, 44 merdivenle inilen ve mahalleye su sağlama amacıyla inşa edilen devasa kasteli, kesme taş mimarisi ve onlarca kaya oyması süslemesi ile şehrin en iyi güzel camilerinden biri. Hem kadınlar hem de erkekler için ayrı ibadet bölümlerinin bulunduğu ve ahşap işçiliği ile dikkat çeken Ahmet Çelebi Camii, Gaziantep’in yüzlerce yıldır hizmet veren camilerinden biri olarak ziyaret edilmeye değer.

Konum Linki

67- Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi

Gaziantep Kalesi'ni gezerken kolayca ziyaret edebileceğiniz tarihi bir konakta hizmet veren Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi, konağın 12 odasına yaylan binlerce eseri ile Türkiye'nin ilk ve özel bakır eserler müzesi. Gaziantep ve çevre şehirlerin yanı sıra Türkiye'nin farklı bölgelerinden getirilen el yapımı bakır eserinin sergilendiği müze koleksiyonlarında Osmanlı döneminden günümüze uzanan ibrikler, sürahiler, tepsiler, kılıçlar gibi 1000’den fazla eseri yakından görme şansı bulacaksınız. Müzenin hediyelik eşya bölümünde ise Gaziantep’e özgü bakım ürünleri satın alabilirsiniz.

Konum Linki

68- Burç Tabiat Parkı

Burç tabiat parkı

Şahinbey ilçesinde Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin hemen yanında gezebileceğiniz Burç Tabiat Parkı, Burç Ormanları’nın önemli bir bölümünü kapsıyor. El değmemiş doğal güzelliklerini korumak amacıyla 2012 yılında milli park ilan edilen ve donanımlı kamp alanları ile kampçıların Gaziantep’te en sık uğradığı yer olan Burç Tabiat Parkı’nın içerisinde mesire ve mangal alanları, mescitler, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları sıralanıyor.

Seyir teraslarından harika doğa fotoğrafları da çekebileceğiniz Burç Tabiat Parkı, Gaziantep halkı ve turistler tarafından yaz aylarında piknik yapmak için tercih edilen yerlerden biri. Gaziantep merkezinden toplu taşıma araçları ile 10 dakikalık bir yolculukla tabiat parkına ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

69- Hızır Yaylası

Yaz aylarında doğayla iç içe temiz havada dinlenebileceğiniz başka bir sevilen Gaziantep yaylası da İslahiye ilçesinde Amanos Dağları eteklerinde konumlanan Hızır Yaylası. Çam, sedir, köknar, kızılçam, ardıç ve meyve ağaçları arasında ilerleyen yürüyüş yolları, rengarenk çiçekler ve dağ laleleri ile süslü Hızır Yaylası, tertemiz derelerin kenarında sıralanan piknik alanlarıyla da sevilen bir gezi alanı. Yaz aylarında köylülerin kaldığı ahşap evlerinin fotoğraflarını çekebileceğiniz yaylada bisiklet turları, doğa gezileri ve kampçılık gibi pek çok aktiviteye katılabilir, organik ürünler satın alabilir ve yöresel yayla yemekleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

70- Keyvanbey Hamamı

Hamamlar şehri Gaziantep’te Gaziler Caddesi üzerinde yer alan ve günümüzde de yüzlerce yıldır olduğu gibi hizmet vermeye devam eden başka bir önemli hamam da Kervanbey Hamamı. 15. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen hamam; sıcaklık, soğukluk ve soyunma bölümlerine sahip. Klasik Osmanlı hamamı kubbeleri, yıldız planlı mimarisi ve büyüleyici taş işçilikleri ile dikkat çeken Kervanbey Hamamı, şehir gezdikten sonra yorgunluk atabileceğiniz en güzel tarihi hamamlardan biri.

Konum Linki

71- Tahmis Kahve

Gaziantep’in tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan önemli mekanlardan biri olan Tahmis Kahve 17. yüzyıldan beri faaliyet gösteriyor. Gaziantep’in tarihi çarşısında yer alan bu kahvehane Türk kahvesi kültürünü yaşatırken şehrin yerel atmosferini  yansıtıyor ve tarihiyle de gelen misafirlerini büyülüyor. Son zamanların gözde mekanlarından olan zarif taş işçiliği ve geleneksel detaylarla dikkat çeken Tahmis kahveye Gaziantep ziyaretinizde uğramanızı öneriyoruz.

Konum Linki

72- Şahinbey Cami

Gaziantep'in sembol isimlerinden Şahinbey'in anısına 1998'de açılan cami Gaziantep'in merkezinde olup, modern bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Cami zarif dış cephe süslemeleri ve yüksek kubbesiyle dikkat çekiyor. Caminin iç dekorasyonunda da geleneksel Türk sanatının örnekleri bulunuyor. Şahinbey Cami hem ibadet hem de şehir simgesi olarak karşımıza çıkıyor.

Konum Linki

73- Naib Hamamı

Osmanlı tarzı mimarisi ile dikkat çeken ve gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Naib Hamamı Gaziantep kalesinin hemen yanında bulunan tarihi hamamlardan bir tanesi. Hamamın içerisinde rahat hazırlanabilmeniz için soğuk alan ve sıcak alan olmak üzere iki bölüm bulunuyor. Naib hamamı şehrin tarihini ve hamam geleneğini yansıtan önemli bir yapı olduğunu söyleyebiliriz.

Konum Linki

74- Şirehan Antik Konak

Gaziantep’te bir konakta kalmaya hazır mısınız? Şehir merkezinde bulunan bu konak geleneksel taş işçiliği ve eski dönemden kalma detaylara sahip olup kalmaya gelen misafirlerini kendine hayran bırakıyor. Konak, tarihi atmosferi modern rahatlıkla birleştirerek ziyaretçilerine tarihi ve otantik bir ortamda konaklama fırsatı sunuyor.

Konum Linki

75- Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Ziyaretçilerine şehrin mutfak kültürünü anlama ve tatma fırsatı sunan, Gaziantep mutfağının tarihini ve lezzetlerini yansıtan özel bir mekân. Geleneksel mutfak eşyaları ve örnek yemeklerle donatılmış olan müze, Gaziantep'in zengin lezzetlerini daha yakından tanımak isteyenler için en ideal lokasyonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Gaziantep gezinize mutlaka bu rotayı eklemeyi unutmayın.

Konum Linki

76- Onat Kutlar Göleti

Gaziantep'in doğal güzelliklerinden biri olan ve şehrin dışında yer alan bu gölet, doğa ile iç içe huzurlu bir atmosfer sunuyor. Yemyeşil çevresi ve sakinliği ile ziyaretçilerine dinlendirici bir kaçış fırsatı sunuyor. Gölet piknik yapma, doğa yürüyüşleri ve kuş gözlemi gibi etkinlikler için ideal bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Onat Kutlar Göleti'nin etrafında bulunan doğal alanlar ve manzara, doğaseverler için görülmeye değer noktalardan biri. Gaziantep’e doğanın tadını çıkarmak ve sakin bir ortamda vakit geçirmek isteyenler için Onat Kutlar Göletinin huzur verici bir destinasyon olduğunu söyleyebiliriz.

77- Almacı Pazarı

Gaziantep’te nereden ne alınır sorusunun yanıtlarından biri de Almacı Pazarı ya Elmacı Pazarı oluyor. 250 yılı aşkın bir geçmişe sahip bu pazarda hem yöresel hem de organik ürünler satın alabilir ya da yerel kültürü deneyimleyebilirsiniz. Baharat, antep kurusu, salça, pestil gibi kente özgü birçok lezzeti almak için buraya mutlaka uğramalısınız.
 
Açık olduğu saatler
9.00-17.30
 
 

Enuygun Gaziantep otelleri için linke tıklayabilirsiniz.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
147 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar