Game of Thrones’un 8. sezonu nerelerde çekildi?

nihanbayram
İçindekiler

Ah Game of Thrones ah… 27 Ağustos 2017’de izledik 7. sezonun son bölümünü. O günden beridir gözlerimiz yollarda, ha geldi ha gelecek diye bekliyoruz çaresiz. Neyse ki Nisan dediler, yaza atmadılar da biraz içimize su serpildi. Tabii en son neler olmuştu, kim ölmüştü, kim kalmıştı hatırlıyor musun dersen, vallahi hatırlayamıyorum.

Üstüne üstünlük bir de final sezonu. Yani hem heyecanlı hem de üzgünüz. Dizi bitince bize diziyi hatırlatacak, biraz olsun özlemimizi giderecek bir şeylere ihtiyacımız olacak. Benim aklıma gelen en mantıklı şey dizinin çekildiği yerlere gidip gezmek geldi. Tüm seyahat sever GOT fanları da bana katılacak bu konuda. O yüzden de 8. sezonun çekildiği yerleri yazdım.

Not: Game of Thrones’un yayınlanan tüm bölümlerini izlemeyi henüz bitirmemiş olanlar için bu yazı spoiler içerir. 

Belfast, İrlanda

Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast, dizinin ilk sezonundan beri GOT evreninde geçen birçok yerin çekimlerine ev sahipliği yapıyor. Stark Hanedanı’nın memleketi Winterfell, 18. yüzyıldan kalma Ward Kalesi’nde çekiliyor. Gece Nöbetçileri’nin yaşadıkları Castle Black’in çekimleri de Belfast’ta gerçekleşiyor.

Tabii fantastik bir dizi olduğu için aslında çekimlerin çoğunluğu stüdyolarda gerçekleşiyor. 8. sezonda da çok fazla efekt gerektiren sahne olacağından çekimler için Belfast’ta bulunan Linen Mill ve Titanic stüdyoları kullanıldı. HBO, Belfast’ta sahnelerin çekildiği yerleri ve stüdyoları GOT fanlarının gezebilecekleri turistik yerlere çevireceğini açıklamıştı. Yani dizi bittikten sonra akın akın Belfast’a gitmenin tam zamanı.

Dubrovnik, Hırvatistan

King’s Landing’te geçen sahnelerin çekimleri genelde Dubrovnik’te ve Belfast’taki stüdyolarda gerçekleşiyor. Hırvatistan’ın Adriyatik sahillerinde bulunan Dubrovnik’in Lovrijenac Kalesi önceki sezonlarda Kızıl Kale çekimleri için kullanıldı. Cersei Lannister’ın meşhur utanç yürüyüşü de Baroque Merdivenleri’nde gerçekleşti.

7. sezonda Cersei’yi King’s Landing’te bırakmıştık. Cersei’nin kraliçelik savaşının 8. sezonda çok çekişmeli olacağını düşünürsek, krallığının çekildiği Dubrovnik’i de göreceğiz. Henüz gidip dizinin çekildiği yerleri görmeyenler varsa 8. sezon bittikten sonra toplaşıp gidebiliriz diye düşünüyorum. Hem hep birlikte dizinin bitmesine üzülürüz, ne dersiniz?

Kirkjufell, İzlanda

“Winter is coming” dediler dediler, geldi. Hatırlarsan 7. sezonda King’s Landing’e bile kar yağdığını görmüştük. 8. sezon Nisan’da geliyor ama izlerken biz de kışı yaşayacağız gibi gözüküyor. Ak Gezenler, Winterfell derken ekran karşısında kendimizi kaybedip üşüyebiliriz bile.

Duvar’ı gördüğümüz sahneler genelde İzlanda’da çekiliyor. Tabii birçok efektle gerçeğinden farklı hale getirildiği bir gerçek. O yüzden stüdyolar da burada büyük önem taşıyor. Jon Snow’un ekibi ve Ak Gezenler’le yapılan savaş ise İzlanda’da bulunan Kirkjufell dağında çekildi. Dizinin son sezonunda bu dağı tekrar görmeyiz diye düşünüyorum çünkü Ak Gezenler Duvar’a kadar geldiler. Duvar çekimlerinin yapıldığı İzlanda’yı göreceğimiz kesin. Sonuçta çok heyecanlı bir sahneyle Duvar’da bitmişti dizi.

Italica Antik Kenti, İspanya

Aslında dizinin birçok sahnesi İspanya’nın farklı noktalarında çekildi daha önceki sezonlarda. 7. sezonda gördüğümüz Oberyn Martell’ciğimizin memleketi Dorne ve Targaryen’ların kalesi Dragonstone sahnelerinde İspanya’yı gördük. Bir de taht için savaşan iki kraliçenin tüm dizi tarihinde bir araya geldiği ilk sahnede Italica Antik Kenti’ndeki amfi tiyatroyu gördük. Khalessi’nin havalı giriş yaptığı Dragonpit yani.

Dizide görmemiş olsak da GOT evrenini incelediğimizde eskiden Targaryen krallarının ejderhalarını tuttukları yer burası aslında. Dizi bittikten sonra çekilecek spin-off diziler Targaryen krallarını anlatırlarsa burası yeniden karşımıza çıkacak. 8. sezonda da bu amfi tiyatroyu bizzat görmesek bile İspanya’da çekilen sahneler göreceğimiz kesin.

Demir Taht’a oturan kişi, desteklediğimiz kişi olsa bile dizi bittiği için içimiz buruk olacak. Dizinin bitişini atlatmanın en iyi yolu da dizinin çekildiği yerleri gezmek. O zaman planları şimdiden yap, uçak biletini al.

Kapak görseli: https://www.hbo.com/game-of-thrones

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar