Özellikle uçağa biniş ve iniş sırasında zaman kazandıran el bagajı birkaç günlük kısa tatillerde tam bir hayat kurtarıcı olabiliyor. Buna karşılık hazırlarken içine konabileceklerle ilgili soru işaretleri de hayli fazla. Güvenlik kontrolünden hızlıca geçmenizi sağlayacak bir el bagajında neler olmalı ve neler bulunmamalı?

1- Sıvılar

Kabin bagajına alınabilecek sıvılar için genel olarak ölçü dışında bir sınırlama bulunmuyor. 100 mililitreyi aşmayan sıvıları ve diş macunu gibi ürünleri yanınıza alabilirsiniz.

2- Reçel ve bal gibi gıdalar

Reçel ve bal gibi akabilen gıdalara kabin bagajında izin verilmiyor. Bu gıdaları belirtilen standartlara sahip kapalı kutulara yerleştirerek normal bagajınıza yerleştirebilirsiniz.

El bagajına alınabilecekler ve alınamayacaklar

3- Lens sıvıları ve ilaçlar

Lens kullanıyorsanız, 100 mililitreyi geçen koruma sularını da el bagajına alamıyorsunuz. Sadece el bagajı ile seyahat edecekseniz, yola çıkmadan 100 mililitreyi aşmayan küçük şişelerden alabilirsiniz. El bagajı hazırlarken işinize yarayacak diğer ipuçları burada!

El bagajına alınabilecekler ve alınamayacaklar

4- Şampuan ve spreyler

El bagajınızda 100 mililitreden büyük şampuan ve sprey gibi ürünler varsa, bavulunuzu en baştan uçak altı bagaja vermenizde yarar var. Aksi halde güvenlik kontrolünden geçerken bunlarla vedalaşmanız gerekebilir.

El bagajına alınabilecekler ve alınamayacaklar

5- Özel durumlar

Kabin bagajında genel olarak 100 mililitre sınırı bulunsa da bazı istisnai durumlar da var. Örneğin bebeğiyle birlikte seyahat edenler yolculuk sırasında gereken miktarda mamayı yanlarına alabilir veya ilaç kullananlar doktor raporu gibi belgeler sunarak sıvı haldeki ilaçlarıyla birlikte seyahat edebilirler. Bavul hazırlarken yararlanabileceğiniz öneriler ise yazımızda!

El bagajına alınabilecekler ve alınamayacaklar

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.