• Anasayfa
  • Bilgi
  • El bagajı hazırlarken dikkat etmeniz gereken 7 şey

El bagajı hazırlarken dikkat etmeniz gereken 7 şey

nihanbayram

Uçakla yolculuk yaparken özellikle kısa süreli bir seyahate çıkacaksanız sadece küçük bir el bagajı bile işinizi fazlasıyla görebilir. Üstelik uçağa binerken ve indiğinizde bagaj sırası beklemeden kolayca seyahat edebileceğiniz el bagajını hazırlarken dikkat etmeniz gereken 7 önemli ipucu hangisi dersiniz?

Doğru bavulu seçin

Doğru bavulu seçin

Eğer sık sık kısa süreli yolculuğa çıkıyorsanız doğru seçeceğiniz bir bavul sizi fazla yük taşımaktan kurtaracak ve yol boyunca rahat etmenizi sağlayacaktır. Bu anlamda en doğru bavul ise yolda çabuk kırılıp bozulmayan dayanıklı ve fazla ağır olmayan bir bavul olacaktır. Tercihinizi bu yönde yaparak ağır bagaj ağırlığınızı da düşürebilir ve havalimanında fazla bagaj ücreti ödemekten kurtulabilirsiniz.

Uçak Bileti

Havayolu kurallarını öğrenin

Havayolu kurallarını öğrenin

Yola çıkmadan önce uçacağınız havayolu şirketinin bagaj kurallarını öğrenmek de çok işinize yarayacak. Uçakta taşıyabileceğiniz el bagajı standart ve ölçüleri birçok havayolunda benzer olsa da yurt içi ve yurt dışı gibi farklı rotalar için farklı kurallar söz konusu olabilir. Yola çıkmadan önce bunları öğrenmeye çalışın.

Bagajınızda sıvı bulundurmayın

Bagajınızda sıvı bulundurmayın

İster yurt içinde isterseniz yurt dışında bir yere yolculuk yapın el bagajınızda 100 mililitre'den fazla sıvı bulundurmanız yasak. EĞer güvenlik kontrolünde vedalaşmak istemiyorsanız önceden bu sıvıları bagajınızdan çıkarın.

Kesici ve delici alet bulundurmayın

Kesici ve delici alet bulundurmayın

El bagajında taşınması yasak eşyalardan bazıları da bıçak, çakı ve tornavida gibi kesici ve delici aletler. Bu eşyaları yolculuk sırasında taşımanız gerekiyorsa gerekli kuralları önceden havayolu ile görüşün ve gerekirse uygun paketlerle bavulunuza yerleştirip uçağın bagaj bölümüne verin. Bölyece son anda güvenlik kontrolünde çıkabilecek bir sorunla karşılaşmaz ve uçağınızı kaçırma riski yaşamazsınız.

Giysilerinizi doğru katlayın

Giysilerinizi doğru katlayın

El bagajları genellikle diğer bavullara kıyasla boyut ve hacim olarak daha küçüktür. Bu da giysiler için daha az yere sahip olduğunuz anlamına gelir. Eğer sadece el bagajınızla yola çıkmak istiyorsanız giysilerinizi rulo yaparak veya sararak katlayabilir ve bu sayede zaman kazanabilirsiniz.

Yiyecek ve içecekler dışarı

Yiyecek ve içecekler dışarı

El bagajında taşımamanız gereken diğer bir şey ise yiyecek ve içecekler. Özellikle taze meyve ve sebze ile peynir gibi gıdaları bagajınıza alarak güvenlik kontrolünde sorun yaşayabilirsiniz. En iyisi henüz yola çıkmadan bu gıdaları bagajınızdan çıkarın ve eğer gerekirse havayolu görevlilerinden çanta isteyerek uçağın bagaj bölümüne teslim edin.

Atıştırmalık bir şeyler alın

Atıştırmalık bir şeyler alın

El bagajına alabileceğiniz en iyi şeylerden biri de bisküvi, kraker gibi hafif atıştırmalıklardır. Böylece yol boyunca acıkırsanız ve yemek servisine daha çok varsa bunları çantanızdan çıkararak karnınızı doyurabilirsiniz. Özellikle küçük çocuklarla seyahat eden anne babalar için bu kural daha hayat kurtarıcı olabilir.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar