Göze görünmeyen ancak, gözlerinizi açıp baktığınız takdirde küçük dokunuşlarla yıllık 50 - 200 TL arası tasarruf imkanlarını sizler için derlemiştik.

Bu hafta öne çıkan konulardan biri de, banka hesaplarımız oldu. Bankaların açtığı, bazen farkında bile olmadığımız bazen kapattığımızı sandığımız ek hesapların bizlere maliyeti oldukça yüksek. Üstelik maaş hesabı, debit kart, EFT vb. rutin bankacılık işlemleri için kullandığınız banka hesaplarınızı kontrol edin.

İşinize yaramayan kullanmadığınız hesapları kapatarak (örneğin bu tür 3 hesabınız var ise, yılda 150 TL ödemekten kurtulacaksınız) yıllık hesap başına 40 - 50 TL tasarruf mümkün.

İçindekiler

Ne yapmalısınız?

Hepimiz bankalarla çalışmak durumundayız, geçtiğimiz günlerde yapılan bir müşteri memnuniyeti raporlamasında her tüketicinin bankasına kızdığı için yılda bir kere banka değişikliğine gittiği ancak bankaları kullanmaktan vazgeçmediği ortaya çıktı. Bu durumda tüketici olarak soru sorma hakkımızı kullanacağız.

Tarafınıza açılan maaş hesabı, kredili mevduat hesabı gibi hesaplarda bankaların kullandırdıkları eksi hesap rakamlarını ya da anında kredi vererek kullandırdıkları bu hesaplar ile ilgili masraf ve faiz oranlarını öğrenmeliyiz.

Faiz oranları ve masrafları karşılaştırarak en uygun seçimi bulmalı ve en azından hazırlıklı olarak, kabul ettiğimiz şartlarla anlaşmaya varmalıyız.

http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/default.aspx sitesinde ve tüm bankaların internet sitelerinde de görebileceğiniz bankacılık ürün ve işlem ücretleri bölümünü incelemek de ön fikir edinmeniz için faydalı olacaktır.

Adımıza açılan bu hesapların farkında olmak ise en önemli konulardan, kullanıp kullanmama kararınızı doğru verebilmenin anahtarı ise yukarıda bahsettiğimiz konulara ilgi ve özen gösterip araştırma ve karşılaştırma yapmak!

Bu hesapları nasıl kapatırım?

Hesaplarınızı iptal etmek üzere, hesabın açıldığı şubeye iptal talebinize dair dilekçe yazmalısınız. Bu dilekçeyi faks ile ya da kişisel olarak banka şubenize ulaştırabilirsiniz.


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN