İçindekiler

Göze görünmeyen ancak, gözlerinizi açıp baktığınız takdirde küçük dokunuşlarla yıllık 50 - 200 TL arası tasarruf imkanlarını sizler için derlemiştik.

Bu hafta öne çıkan konulardan biri de, banka hesaplarımız oldu. Bankaların açtığı, bazen farkında bile olmadığımız bazen kapattığımızı sandığımız ek hesapların bizlere maliyeti oldukça yüksek. Üstelik maaş hesabı, debit kart, EFT vb. rutin bankacılık işlemleri için kullandığınız banka hesaplarınızı kontrol edin.

İşinize yaramayan kullanmadığınız hesapları kapatarak (örneğin bu tür 3 hesabınız var ise, yılda 150 TL ödemekten kurtulacaksınız) yıllık hesap başına 40 - 50 TL tasarruf mümkün.

Ne yapmalısınız?

Hepimiz bankalarla çalışmak durumundayız, geçtiğimiz günlerde yapılan bir müşteri memnuniyeti raporlamasında her tüketicinin bankasına kızdığı için yılda bir kere banka değişikliğine gittiği ancak bankaları kullanmaktan vazgeçmediği ortaya çıktı. Bu durumda tüketici olarak soru sorma hakkımızı kullanacağız.

Tarafınıza açılan maaş hesabı, kredili mevduat hesabı gibi hesaplarda bankaların kullandırdıkları eksi hesap rakamlarını ya da anında kredi vererek kullandırdıkları bu hesaplar ile ilgili masraf ve faiz oranlarını öğrenmeliyiz.

Faiz oranları ve masrafları karşılaştırarak en uygun seçimi bulmalı ve en azından hazırlıklı olarak, kabul ettiğimiz şartlarla anlaşmaya varmalıyız.

http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/default.aspx sitesinde ve tüm bankaların internet sitelerinde de görebileceğiniz bankacılık ürün ve işlem ücretleri bölümünü incelemek de ön fikir edinmeniz için faydalı olacaktır.

Adımıza açılan bu hesapların farkında olmak ise en önemli konulardan, kullanıp kullanmama kararınızı doğru verebilmenin anahtarı ise yukarıda bahsettiğimiz konulara ilgi ve özen gösterip araştırma ve karşılaştırma yapmak!

Bu hesapları nasıl kapatırım?

Hesaplarınızı iptal etmek üzere, hesabın açıldığı şubeye iptal talebinize dair dilekçe yazmalısınız. Bu dilekçeyi faks ile ya da kişisel olarak banka şubenize ulaştırabilirsiniz.


mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar