Köprüler çağlardır ulaşımı kolaylaştırmak için kullanılıyor. Nehir, vadi, göl ve okyanus demeden her türlü kara ve su kütlesinin üzerine kurulan köprüler teknolojinin gelişmesiyle beraber tasarım harikalarına dönüştüler. Dünyanın en uzun köprülerini derlediğimiz yazı da tahmin edebileceğin gibi liderlik Çin’de.

İçindekiler

Dünyanın en uzun köprüsü: Danyang-Kunshan Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüsü

Danyang-Kunshan Grand Köprüsü Çin’in Jiangsu eyaletinde yer alan 167 kilometre uzunluğunda bir köprüdür. Yangtze Nehri Deltası'ndaki Pekin-Hong Kong-Makao Yüksek Hızlı Demiryolu hattı üzerinde yer alıyor.

İnşası 2 sene süren köprü 2010 yılında hizmete açılmış. Dünyanın en uzun yüksek hızlı tren köprüsü olarak da biliniyor.

Ülke: Çin

Yapım yılı: 2010

Uzunluk: 167 kilometre

Uçak Bileti

2- Changhua-Kaohsiung Viyadüğü

Changhua-Kaohsiung Viyadüğü

Dünyanın en uzun 2. köprüsüyken Tayvan’ın en uzun köprüsüdür. 157 kilometre uzunluğundaki köprü 3 sene süren bir çalışmayla 2007 senesinde tamamlanmış.

Changhua İstasyonu ile Kaohsiung İstasyonu arasındaki mesafeyi hızlı tren hattıyla büyük ölçüde kısaltan köprü depreme ve tayfuna dayanıklı olarak tasarlanmış. Tayvan'ın ekonomik gelişimine önemli bir katkıda bulunan köprü ülke içi ulaşımı daha hızlı ve verimli hale getirmiş.

Ülke: Çin

Yapım yılı: 2007

Uzunluk: 157 kilometre

3- Cangde Büyük Köprü

Dünyanın en uzun 3. köprüsü unvanına sahip Cangde 106 kilometrelik uzunluğuyla Pekin ile Şangay arasında bulunan yüksek hızlı demir hattında yer alan 3. en uzun köprü olma özelliğini de koruyor.  Köprünün muazzam uzunluğu inşa edilen 3.092 ayak ile desteklenmiş. 2010 yılında yapımı tamamlanan Cangde Pekin'den Şanghay'a ulaşım için en çok tercih edilen güzergâh.

Ülke: Çin

Yapım yılı: 2010

Uzunluk: 106 kilometre

4- Tianjin Büyük Köprü

Tianjin Büyük Köprü

Bu listedeki birçok köprü gibi, Tianjin Büyük Köprüsü de bir demiryolu viyadük köprüsü. Çin'in Tianjin kentindeki Hebei bölgesinde bulunan köprü 113 kilometre uzunluğunda. Resmi olarak 2011 yılında açıldığı sırada dünyanın en uzun ikinci köprüsüydü. Her biri 860 ton ağırlığındaki 32 metre uzunluğundaki kirişlerle destekleniyor ve pek çok doğal afete karşı dayanıklı tasarlanmış.

Ülke: Çin

Yapım yılı: 2011

Uzunluk: 113 kilometre

5- Weinan Weihe Büyük Köprü

Dünyanın en uzun köprüleri listesinde beşinci sırada yer alan köpür de yine Çin’den. 79 kilometre uzunluğa sahip Weinan Weihe köprüsü de demiryolu ulaşımı için kullanılıyor. Zhengzhou ile Xi'an'ı birbirine bağlayan köprü Wei, Ling, Luofu, Xi ve Shi Di gibi nehirlerin üzerinden geçiyor.

Yapımı 2008’de nihayete eren köprü arasında kaldığı iki şehre yolculuk süresini 6 saatten 2,5 saate indiriyor.

Ülke: Çin

Yapım yılı: 2009

Uzunluk: 79 kilometre

6- Bang Na Expressway Köprüsü

Bang Na Expressway Köprüsü

Dünyanın ne uzun köprüleri listesinde 6. sıraya yerleşen Bang Na Expressway Köprüsü Tayland’da yer alıyor. Bang Na Otoyolu altı şeritli yükseltilmiş bir otoyoldur. 55 kilometre uzunluğundaki Bang Na dünyanın en uzun karayolu köprüsü. Her iki ucunda da ücretli istasyonlar bulunuyor. Altından nehir ya da herhangi bir su yolu geçmiyor. İnşası 2000 senesinde tamamlanan Bang Na bölgenin trafik sorununa merhem olmuş.

Ülke: Tayland

Yapım yılı: 2000

Uzunluk: 55 kilometre

7- Pekin Büyük Köprüsü

Pekin Büyük Köprüsü Pekin-Şanghay Yüksek Hızlı Demiryolu hattında yer alıyor. İki büyük şehri birbirine bağlayan bir viyadük demiryolu köprüsü. Resmi olarak 2011 yılında demiryolu trafiğine için açılmış. Pekin'in hemen güneyinde yer aldığından, genellikle Pekin-Şanghay Yüksek Hızlı Demir Yolu’ndaki çoğu seyahatin başlangıç ​​veya bitiş destinasyonudur.

Ülke: Çin

Yapım yılı: 2010

Uzunluk: 48 kilometre

8- Pontchartrain Gölü Geçidi

Pontchartrain Gölü Geçidi

Dünyanın en uzun köprüleri listesine Amerika’dan giren ilk köprü olan Pontchartrain Gölü Geçidi 8. sıraya yerleşiyor. Louisiana eyaletinde konumlanan köprü su üzerinde kurulu en uzun köprü olma unvanını halen elinde tutuyor. Altından yüksek gemilerin geçmesini sağlamak için orta kısmında bir kaldırma mekanizması tasarlanmış. İki paralel köprüden oluşan geçidin köprüleri farklı yıllarda inşa edilmiş.

Ülke: Amerika

Yapım yılı: ilk köprü 1956, ikinci köprü 1969

Uzunluk: 38 kilometre

9- Wuhan Metro Köprüsü

Wuhan Metro Köprüsü

Şehirdeki hava kirliliği ve trafik sıkışıklığı gibi sorunlar nedeniyle Wuhan hükümeti daha modern bir ulaşım sistemi oluşturmak için Wuhan Metro hattının inşasına hız kazandırmış. Ayrıca, Wuhan'un süratle gelişen bir ekonomiye sahip olması ve artan nüfusu da metro hattının açılması için önemli bir faktör olmuş. 32 istasyonu bulunan metro köprüsü dünyanın en uzun 9. köprüsü olsa da en uzun metro viyadükleri listesinde lider konumunda.

Ülke: Çin

Yapım yılı: 2004

Uzunluk: 7 kilometre

10- Manchac Bataklık Köprüsü

Manchac Bataklık Köprüsü

Dünyanın en uzun 10. köprüsü de Louisiana'da bulunuyor. St. John the Baptist Parish'ten Tangipahoa Parish'e kadar uzanan köprü Manchac Bataklığı üzerinden geçiyor. Ayrıca Interstate Otoyol Sistemi'ndeki en uzun köprü olarak dikkat çekiyor.

Ülke: Amerika

Yapım yılı: 1979

Uzunluk: 36 kilometre

Dünyanın en uzun köprülerinden etkilendiysen gördüğün anda üzerinden bir kere bile olsa geçmeyi dileyeceğin 8 muhteşem köprüyü derlediğimiz listeye de bakmadan geçme.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
147 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar