Dünyamız termal sular açısından son derece zengin bir gezegen. Bugün hazırladığım içerikte dünyanın dört bir yanında bulunan en iyi termal kaplıcaları sizler için derledim. Listemdeki eşsiz kaplıcalar yalnızca hastalıklar için tedavi kaynağı değil. Bu kaplıcalar aynı zamanda ruhsal dinlenme ve stresten arınma  konusunda da önemli yere sahip. Kaplıcalar arasından hangisini tercih etmen gerektiğini merak ediyorsan doğru yerdesin. İşte dünyanın EN doğal kaplıca merkezleri.

İçindekiler

1- Kurokawa Onsen - Japonya

Kurokawa Onsen

Doğal kaplıcaların bol olduğu Japonya'da yüzyıllardır kimliğini koruyan güçlü bir Onsen kültürü var. Japonya'da doğal kaplıcaların kendine has ritüelleri ve kendine has kuralları bulunur. Kyushu Adası’ndaki Kurokawa Onsen kaplıcaları, dünyadaki birçok ülkeden daha fazla doğal kaplıcaya sahip. Turistler kaplıcada kalmanın yanı sıra çevresindeki eşsiz doğal güzellikleri de keşfederek güzel bir gün geçirebilir. Toplamda 24 adet doğal hamamı bulunan Kurokawa Onsen, mağaralarda bambularla çevrili kaplıcalar veya karla kaplı tepelerin yanında yer alan kaplıcalar gibi birçok farklı seçeneğe sahip.

Uçak Bileti

2- Terme di Saturnia - İtalya

Terme di Saturnia

Eğer bir gün yolun güney Toskana'ya düşerse ziyaret etmeni tavsiye edeceğim yerlerden biri de Mulino Şelaleleri ve Terme di Saturnia kaplıcası. Bu meşhur kaplıca yalnızca çok görkemli ve popüler değil, aynı zamanda ücretsiz de. Terme di Saturnia kaplıcasında traverten küçük havuzlar oluşturur ve su sıcaklığı ortalama 37 dereceye ulaşır.

3- Pamukkale - Türkiye

Pamukkale

Pamukkale Travertenleri, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış olup, olağanüstü doğal güzelliğiyle dünyadaki nadir doğal oluşumlardan biri. Pamukkale, M.Ö. 2. yüzyıldan beri eşsiz güzellikteki toplamda 17 terastan dökülen mineral zengini sularıyla ünlü. Bilinenin aksine Pamukkale'nin sıcak suyunun karşısındaki mavi sular oldukça soğuk. Pamukkale otobüs bileti alarak keşfe doğru yola çıkabilirsin.

Hangi kaplıca hangi rahatsızlığa iyi gelir? içeriğimizi de inceleyerek Türkiye'deki kaplıcalar hakkında detaylı bilgi alabilirsin. 

4- Blue Lagoon - İzlanda

Blue Lagoon

Dünya üzerindeki en ünlü kaplıcalardan bir tanesi de İzlanda’da bulunan Blue Lagoon kaplıcası. Bu kaplıca ününü üzeri bir buhar katmanıyla örtülü sularının buz mavisi rengine borçlu. Blue Lagoon kaplıcasının jeotermal sularında yüzmenin keyfine varmak istersen rezervasyon yaptırman şart. Yeryüzünün neredeyse 2 km altından gelen sular yukarı doğru yükselirken içine yosun ve çakmaktaşı gibi değerli mineraller karışıyor. Bu da Blue Lagoon kaplıca sularının iyileştirici bir etkiye ve canlı mavi renge sahip olmasını sağlıyor.

5- Waikato - Yeni Zelanda

Waikato

Yeni Zelanda’nın Merkür Koyu’nun hemen güneyinde kalan kendine has kaplıcanın ismi Waikato. Bu kaplıcaya uğramadan öne yanına kürek getirmen şart. Çünkü burada toprağı kazarak kendi kaplıcanı kendin yapman gerekiyor. Waikato’ya gideceksen su sıcaklığını ayarlamak üzere deniz suyu taşımak için bir kova da getirmelisin. Zira su ilk çıkışında 65°C sıcaklığa ulaşabiliyor. Bu plaja yıl boyunca gidebilirsin ama yaz mevsiminin (aralık-mart aralığı) en ideal zaman olduğunu söylemeliyim.

6 – Dunton Kaplıcaları - Colorado

Telluride civarındaki, neredeyse 3.000 metre yükseklikteki San Juan Dağları’nda yer alan bu görkemli kaplıca ortalama olarak 29-41°C arasında değişen su sıcaklığına sahip. Mineral bakımından ise buradaki kaplıca suyu kalsiyum bikarbonat, demir, manganez bakımından zengin ve eser miktarda lityum da içeriyor. Dunton kaplıcalarında hayatın boyunca unutamayacağın bir deneyim yaşamak istiyorsan sana birkaç tane püf noktası vereceğim. İlkiyle başlayacak olursam, günbatımından sonra yıldızların altında bu eşsiz kaplıcaya girip gökyüzündeki yıldızları izlemelisin. Peki, bu kaplıcalar için biraz romantik bir tavsiyen var mı dediğini duyar gibiyim. Bunun içinse çiftler için kaplıcada bulunan Well House barakaları var. Bu barakalarda gözlerden uzak güzel vakit geçirebilirsin. 1.800’lerde altın madencileri tarafından inşa edilmiş bu barakalar, günümüzde Dunton kaplıcaları konseptiyle restore edilerek muhteşem birer yapıya dönüştü. Dunton kaplıcalarını yılın her günü ziyaret edebilirsin.

7-  Huanglong Milli Parkı - Çin

Huanglong

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer edinmiş olan ve “Dünyadaki Periler Alemi” olarak da adlandırılan Huanglong Vadisi travertenleri, kaplıcalarıyla olduğu kadar panda popülasyonları ve zirveleri karla kaplı dağlarıyla da popülerliğini koruyor. Kaplıcaların tepesinde antik bir Budist tapınağının yer aldığı travertenler yaklaşık olarak 3,5 kilometre uzunluğa sahip. Suya girilmese de travertenlerin manzarasını kısa bir teleferik yolculuğu ile izlemek senin için çok hoş bir deneyim olacak.

8 - Aqua Dome - Avusturya

Avusturya'nın Tirol bölgesinde bulunan Aqua Dome kaplıcası, eşsiz bir dağ manzarası içindeki doğal kaplıcalardan biri. Dondurucu havalarda bile içini ısıtacak bu kaplıcanın ılık deniz suyunda dinlenebilir, Alp Dağları manzarası karşısında huzura kavuşabilirsin. Bu mineral bakımından zengin sular, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde de etkili.

9- Thermae Bath Spa - İngiltere

Thermae Bath Spa

İngiltere’nin eşsiz doğal termal kaplıcasında rahatlamanın tadına varmak istersen Thermae Bath Spa olmalı. Bu kaplıcanın oluşumu 10.000 yıl öncesine dayanıyor. Efsaneye göre İngiltere’de büyük bir fırtına başlamış ve bu fırtınada yağmur tek bir noktada toplanmış. Halk arasında kaplıcanın bu yağan yağmurlardan oluştuğuna inanılıyor. Thermae Bath Spa kaplıcası Romalılar, politikacılar ve ünlü şairlere dek bu topraklarda yaşamış herkes için gözde bir yer oldu. Her ne kadar su 45°C sıcaklığa çıksa da kaplıcanın özel Cross Banyosu ve çatı katı konseptiyle Yeni Kral Banyosu 34°C ile ziyaretçilerine konforlu bir sıcaklık sunuyor. İngiltere’nin en sevimli Kral George mimarisine sahip kasabalarından biri olan Bath, bal rengi kireçtaşı hilal mimarisiyle ve meşhur yazar Jane Austen’in kasabası olmasıyla tanınıyor. Thermae Bath Spa kaplıcalarını yılın her günü ziyaret edebilirsin. Bu keyifli deneyim için tek ihtiyacın Bath uçak bileti.

10- Grand Prismatic Spring – A.B.D.

Grand Prismatic Spring

Neredeyse 115 metrelik çapıyla Grand Prismatic Spring, A.B.D.’nin ünlü Yellowstone Milli Parkı’ndaki en büyük, dünyanın ise üçüncü en büyük doğal kaplıcası. Sıcak, mineral zengini sularda oluşan bir bakteri nedeniyle bu kaplıcanın suyunun rengi, yeşilden turuncuya doğru giden göz alıcı bir palete sahip. Burada yüzmek ne yazık ki mümkün değil ancak bu renkleri seyretmenin keyfi, buranın dünyaca ünlü bir kaplıca haline gelmesini sağlamış. Grand Prismatic Spring kaplıcalarını yılın her günü ziyaret edebilirsin.

 


osmankapusuz
Osman Kapusuz
35 Yazı
İstanbul Kent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Öğrencilik hayatında ilk olarak yabancı bir moda dergisinde stajyer editör olarak çalışmaya başladı. İlerleyen zamanlarda küresel bir marka danışmanlık şirketinde dijital strateji stajyeri olarak çalışma hayatına devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Osman tenise, tiyatroya, seyahat etmeye, kitaplara ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar