Doğal besinlerle yapılan yemekler, düzenli spor ve uygun yaşam koşulları gibi pek çok faktörün sağlığımız üzerinde etkisi var. Peki, tüm bu kriterler göz önüne alındığında hangi ülkelerde yaşayanlar daha sağlıklı çıktı dersiniz? Bloomberg Global Health Index tarafından 163 ülkede yapılan araştırmaya göre bu ülkeler genel sağlık koşulları ve uzun yaşam süreleri ile dünyada ilk sıralarda geliyor.

İçindekiler

1- İsviçre

Dünyada yüksek hayat standartları söz konusu olduğunda adı mutlaka geçen ülkelerden İsviçre sağlıklı yaşam konusunda da listelerde yer bulmayı başarıyor. Alp Dağları'nın ülkesinde kayak ve benzeri sporlar son derece yaygın. Bu da İsviçre'nin dünyada özellikle kış sporları konusunda söz sahibi olmasını sağlarken halkın yaşam kalitesini ve ortalama yaşam süresini arttıran etkenlerden biri. Bankacılık ve saat üretiminde dünyanın önde gelen merkezlerinden olan ülkenin gözde şehirlerinden Zürih'te görülecekler ve yapılması gerekenler için Zürih şehir rehberimize göz atabilirsiniz!

İsviçre

Uçak Bileti

2- Avustralya

Aynı zamanda dünyanın tek kıta ülkesi olma özelliğine sahip Avustralya'da sağlıklı beslenme ve sörf gibi sporlar tam anlamıyla bir yaşam tarzı. Bu da ülkede yaşam sürelerinin dünyanın birçok noktasına kıyasla daha uzun olmasını sağlıyor. Üstelik ülkede sağlıklı yaşama olduğu gibi kültür ve sanat etkinliklerine de büyük önem veriliyor. Avustralya'nın sembolik yapılarından biri olan Sidney Opera Evi'nde her yıl çok sayıda gösteri gerçekleşiyor. Aynı zamanda dünyada en çok ziyaretçi çeken ülkelerden Avustralya'da yapılacak şeyler yazımızda! 

Avusturalya

3- İzlanda

Kuzeyin soğuk ülkesi İzlanda sağlıklı bir yaşamın kapısını aralayan doğal ortamıyla olduğu kadar çalışkan halkı ile de listede yer buluyor. Ülkenin özellikle Blue Lagoon gibi bölgeleri ise kaplıcaları ve şifalı sularıyla sağlığına iyi gelecek bir tatil yapmak isteyenlerin gözde rotalarından.

izlanda

4- İtalya

İnce hamurlu İtalyan pizzasının ana vatanı İtalya'da zeytinyağı gibi sağlıklı tatlar aynı zamanda ülkede yaşam süresinin uzamasını sağlıyor. İtalyanların bu kadar sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarında ülkede hakim olan rahat yaşam tarzının da etkisi olabilir. Sağlıklı halkıyla olduğu kadar ülkeye has yemekleriyle bilinen İtalya'ya yolu düşenler ayrıca bu lezzetleri mutlaka denemeli!

İtalya

5- İspanya

Bir diğer Akdeniz ülkesi İspanya'da fast food tarzı beslenme diğer ülkeler kadar yaygın değil. Paella ve tapas gibi geleneksel İspanyol yiyecekleri ise ülkeye gelenler için olduğu gibi halk arasında da son derece popüler. Tüm bunlara eklenen Akdeniz sahillerinde yüzme ve sörf gibi olanaklar sayesinde İspanya dünyada sağlıklı ülkeler arasında ilk sıralarda kendisine yer buluyor. Tabii bu arada öğleden sonra uykusu siesta ile dışarı çıkıp eğlenmek anlamına gelen fiesta gibi geleneklerin de bu konuda rolü büyük. İspanya'nın görülmesi gereken şehirlerinin başında gelen Barselona'da gezilecek yerleri turlamak isterseniz tıklayın. Şehre en uygun uçak bileti fırsatları ise Barselona uçak bileti sayfamızda!

İspanya

6- Japonya

Dünyanın en sağlıklı ülkeleri listesinde genellikle Avrupa ülkeleri bulunsa da Japonya ilginç yaşam tarzı ve az beslenme geleneği ile listeye giren bir Uzak Doğu ülkesi. Tarihi geleneklerine sıkı bağlılıkları ile bilinen Japonlar genellikle az yiyorlar ve sıkı çalışıyorlar. Ülkede yüzme ve bisiklet gibi sporlar da neredeyse her bölgede halkın yaygın olarak alışkanlıklarından. Tüm bu nedenlerle Japonya'da yaşam süreleri uzun olduğu gibi ülkede yaşayanlar genel olarak sağlıklı kabul ediliyor. Japonya'nın başkenti Tokyo ise parkları, tarihi yapıları ve tapınaklarıyla görülmeye değer yerlerden. Şehirde turlarken dolaşabileceğiniz önemli duraklar için Tokyo'da gezilecek yerler galerimizde göz atabilirsiniz.

Japonya

7- Singapur

Yüzölçümü olarak çok küçük bir alana yayılan Singapur gelişmişlik düzeyi ve ekonomisi ile pek çok ülkeyi geride bırakarak ilk sıralarda yer alıyor. Singapur'un gelişmiş ekonomisi ve sağlık hizmetlerinin iyi durumda olması halkın genel yaşam düzeyinin yükselmesini sağlıyor.

Singapur


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN