Dünyanın en pahalı otomobilleri

nihanbayram

Dünyanın en pahalı otomobillerini sizler için araştırdık.

Maybach Exelero

Maybach Exelero

5 milyon Euro fiyatıyla Dünyanın en pahalı otomobili. 700 beygir gücüne sahip otomobilin ağırlığı ise 3 ton. Dünyada iki kişide olduğu söyleniyor.

Bugatti Veyron Super Sport

Bugatti Veyron Super Sport

Dünyanın en pahalı otomobili unvanına sahip Bugatti Veyron Super Sport’un 16 silindirli 8 litrelik motoru var. 7 vitesli şanzımana sahip bu araç 100 km’de 78 litre benzin tüketiyor. Türkiye fiyatına göre 100 km yaklaşık 400 TL’lik benzin harcıyor. Bu aracın fiyatı ise 1.6 Milyon Pound.

Koenigsegg Agera R

Koenigsegg Agera R

Hızıyla dikkat çeken Koenigsegg Agera R, 440 km hız yapıyor. Cristian von Koenigsegg adlı İsveçli zengin bir işadamının mühendis oğlu tarafından yapılmaya başlanmıştır. Lüks otomobil markalarına rakip olarak tamamen el yapımı üretilen bu otomobil, 5.0 litrelik v8 çift turbolu motora sahip. Aracın değeri 1.7 milyon dolar.

Pagani Huayra

Pagani Huayra

Pagani, İtalyan spor otomobil ve karbon fiber üreticisi bir firmadır. El yapımı üretilen bu İtalyan yapımı araçlarda Mercedes motoru kullanılıyor. Araç V12 motoruyla 700 hp güç üretmektedir. 1 milyon Euro’ya satılan Pagani Huayra saatte 370 km hız yapabilmektedir.

LaFerrari

LaFerrari

Ferrari, lüks spor otomobilleri üreten İtalyan otomobil markasıdır. 1929 yılında Alfa Romeo'nun yarış takımı olarak kurulmuş, 1946 yılında otomobiller üretimine başlamıştır. Ferrari’nin en pahalı modeli ise 2013 yılında Cenevre fuarında tanıtılan Laferrari’dir. 1279 kilo ağırlığında ve 949 beygir gücündeki aracın fiyatı 1 milyon dolardır.

SSC Tuatara

SSC Tuatara

Avrupa yapımı olan diğer pahalı otomobillerin aksine Amerikan üretimidir. 1.1 ton ağırlığındaki araç 1350 beygir güce sahiptir. Otomobilin fiyatı ise 970,000 dolardır.

Saleen S7 Twin Turbo

Saleen S7 Twin Turbo

Dünyanın en pahalı otomobilleri listesine giren bir başka Amerikan yapımı araç ise Salenn S7 Twin Turbo’dur. 1338 kg ağırlığında bulunan Amerika üretimi araç 555,000 dolar değerindedir. Otomobil saatte 400 km hız yapabilmektedir.

Ascari A10

Ascari A10

İngiliz firması tarafından üretilen bu araç ise saatte 350 km’ye kadar çıkabilmektedir. Otomobilin piyasa değeri yaklaşık 650,000 dolar civarındadır.

Aston Martin One-77

Aston Martin One-77

1913 yılında Londra’da küçük bir atölyede Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulmuştur. Aston Martin otomobilleri tamamen el yapımı olup, üzerlerine, en son parçayı monte eden işçinin adı yazılır. Bu markanın Aston Martin One-77 modeli ise dünyanın en pahalı otomobili listesine girmiştir. Saatte 350 km hıza ulaşan aracın fiyatı 1.85 milyon dolar civarındadır.

Lamborghini Veneno

Lamborghini Veneno

Lamborghini Feruccio Lamborghini tarafından kurulmuş İtalyan otomobil markasıdır. Lamborghini Veneno modeli ise yaklaşık 4 milyon doları bulan maliyeti ile en pahalı otomobiller arasına girmiştir. Lamborghini firmasının 50. Yılı için özel olarak üretilmiştir.

nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar