Dünyanın en iyi kayak pistleri

nihanbayram

Kayak sporu tutkunları için dünyanın en iyi ve en popüler 10 kayak merkezini araştırdık. ABD’den Avusturya ve Kanada’ya kadar en gözde kayak merkezleri.

Whistler Blackcomb

Whistler Blackcomb

Whistler Blackcomb, dünyanın en dik yamaçlarına sahip en ünlü kayak pistlerinden biridir. Kanada’nın Britanya Kolombiyası bölgesinde yer alan bu dik yamaçlı kayak merkezi, aynı zamanda dünyanın en yüksek teleferik hattını da bulundurur. 2010 Kış Olimpiyat Oyunları’na da ev sahipliği yapan bu pist çevresinde alışveriş ve yemek içme konusunda alternatif mekanlar bulunur.

Zermaatt

Zermaatt

Zermaatt, İsviçre’nin aynı zamanda da Alplerin en popüler kayak merkezlerinden biridir. İsviçre’nin en yüksek yeridir, İtalya sınırına yakındır. Liftleri ve pistteki karı görülmeye değerdir.

Banff (Kanada)

Banff (Kanada)

Kanada’dan dünyanın en iyi kayak merkezleri sıralamasına giren bir başka yer de Banff. Banff Doğal Parkı içerisinde yer alan bu pistler harika bir manzaraya sahip. Burası aynı zamanda göl kenarı ve bu göl but tuttuğu zamanlar gölün üzerinde kayak yapanlarda oluyor.

Kitzbuhel (Avusturya)

Kitzbuhel (Avusturya)

Kayak deyince akla ilk gelen yerlerden biri de Alp Dağları’dır. Avusturya’daki Kitzbuhel Kayak Merkezi dünyanın en eski kayak merkezlerinden biridir. Burası da gerek pistleri gerekse de konaklama konusundaki seçenekleriyle kayak severlerin en gözde yerlerinden biridir.

Chamonix (Fransa)

Chamonix (Fransa)

Chamoix, Fransa’nın Mont Blanc dağlarında yer alan dünyaca ünlü kayak merkezlerinden biridir. Burası Fransa, İtalya ve İsviçre sınırında yer aldığı için pek çok ülkeden kayak severin buluşma noktası da olmuştur. Chamoix, pistleri, konaklama merkezleriyle profesyonel kayakçılar için aradıkları her şeyi sunar.

Vail

Vail

ABD’nin Kolorado eyaletinde yer alan Vail, hem bu ülkenin hem de dünyanın en kaliteli kayak merkezlerinden biridir. Burada aynı zamanda kaliteli restoranlarda yemek yiyebilir, sergi salonlarını gezebilir, hatta buz hokeyi, buz pateni gibi alternatif kış sporları da yapabilirsiniz.

Aspen

Aspen

Aspen, ABD’nin Colorado eyaletinin aynı zamanda en büyük kentidir. Gümüş madenleriyle ünlenen bu bölge zamanla ABD’nin en popüler kayak merkezlerinden biri haline gelmiştir. Eğlence hayatı da hareketlidir.

Stowe Vermont

Stowe Vermont

Sıralamaya ABD’den giren bir başka pistte Vermont eyaletinde yer alan Stowe’dur. İki pist olan Stowe da çok sayıda restoran, kafe ve mağazalar bulunuyor.

Tremblant Dağı

Tremblant Dağı

Kanada’nın Quebec bölgesinde yer alan bu pist aynı zamanda en popüler yerlerinden biridir. Kanada’nın en büyük şehirlerinden Montreal’e yakın olduğu için özellikle hafta sonları çok kalabalık olur. Burası aynı zamanda Kanada ve Kuzey Amerika’nın ilk kayak merkezidir.

Cortina

Cortina

Cortina, İtalya’nın en önemli kayak merkezlerinden biridir. 1956 yılında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan bu kayak pisti, İtalyanların favorileri arasında yer alır.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar