Dünyanın en güçlü pasaportları – 2018

muratekinay

Daha fazla ülkeye vizesiz seyahat edebilme fırsatı sunan dünyanın en güçlü pasaportlarının 2018 yılı sıralaması belli oldu. Bu yıl hangi pasaportlar daha güçlü ve Türkiye’nin sıralamadaki yeri ne dersiniz?

İçindekiler

1- Monako

Aynı zamanda Avrupa’nın ve dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Monako’nun pasaportuna sahipseniz, 162 ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Monako

Uçak Bileti

2- Polonya

Dünyanın en güçlü pasaportları genellikle Avrupa ülkelerinden. Bir diğer Avrupa ülkesi olan Polonya’nın pasaportuna sahip olanlar 163 ülkeye vizesiz girebiliyorlar. Ülkenin başkenti Varşova’ya ve diğer tarihi ketlerine en uygun uçuşlar burada!

Polonya

3- Estonya

Baltık Denizi kıyısında yer alan Estonya’nın pasaportu ile 165 ülkeye vize almadan seyahat etmek mümkün.

estonya

4- Malezya, Letonya ve Litvanya

Güneydoğu Asya’nın popüler tatil rotalarından Malezya’nın veya Litvanya ve Letonya gibi ülkelerden birinin pasaportuna sahip gezginler ise toplamda 166 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorlar.

Malezya

5- Slovenya, Lihtenştayn ve Slovakya

Avrupa’nın yüzölçümü olarak en küçük ülkelerinden olan Lihtenştayn veya Slovenya ve Slovakya gibi ülkelerin pasaportlarına sahip olanlar dünya üzerinde 167 ülkeye vizesiz girebiliyorlar.

Slovenya

6- Macaristan

Sağlık kaynağı kaplıcalarıyla ve eğlenceli partileriyle ünlü Macaristan’ın pasaportu 168 ülkeye vizesiz seyahat fırsatı sunuyor. Ülkenin başkenti Budapeşte’ye seyahat etmeyi planlayanlar için önerilerimiz ise burada!

macaristan

7- Malta

Akdeniz’de küçük bir ada ülkesi olan Malta’nın pasaportuna sahipseniz, Avrupa ve dünya genelinde 168 ülkeye vize işlemleri ile uğraşmadan seyahat edebilirsiniz. Malta’nın tarihi caddelerine uçuracak en uygun uçuşlara göz atmak için tıklayın!

Malta

8- İzlanda ve Çekya

Doğal güzellikleri ile gezginleri büyüleyen İzlanda’nın veya başkenti Prag ile her yıl çok sayıda turisti ağırlayan Çekya’nın pasaportuna sahip olanlar dünyanın 170 farklı ülkesine vize işlemleriyle zaman kaybetmeden giriş yapabilirler.

izlanda

9- Avustralya, Yeni Zelanda ve Yunanistan

Kıta ülkesi Avustralya’nın veya Yeni Zelanda ve Yunanistan’ın pasaportu ile 171 ülkeye vizesiz seyahat mümkün. 10- Kanada Son yıllarda en fazla ilgi gören ülkelerden biri de Kanada. Toronto ve Vancouver gibi şehirleriyle eğitim almak ve gezmek isteyenleri buluşturan ülkenin pasaportu 172 ülkeye vizesiz seyahat fırsatı sağlıyor.

Yeni zelanda

11- İrlanda, Portekiz, Güney Kore ve ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin veya Güney Kore, İrlanda ve Portekiz gibi ülkelerden birinin pasaportu ile toplamda 173 ülkeye direkt seyahat edilebilir.

irlanda

12- Lüksemburg, Belçika, İsviçre, İspanya, Hollanda ve Avusturya

Avrupa’nın en geçerli pasaportlarından bazılarını sunan bu ülkelere ait pasaportlarla dünyanın farklı bölgelerinden 174 ülkeye vizesiz seyahat edilebiliyor.

lüksemburg

13- Japonya, Fransa, Danimarka, İsveç, İtalya, İngiltere, Norveç, Finlandiya

Bu ülkelerden herhangi birinin pasaportuna sahip olanlar ise 175 ülkeye vizeye ihtiyaç duymadan seyahat edebilirler.

japonya

14- Singapur

Uzakdoğu’nun en heyecan verici rotalarından biri olarak kabul edilen Singapur’un pasaportuyla 176 ülkeye vizesiz giriş mümkün.

Singapur

15- Almanya

2018 yılında dünyanın en güçlü pasaportu olan Almanya pasaportu ise 178 ülkeye vizesiz seyahat fırsatı sunmasıyla bu alanda ilk sıraya yerleşiyor. Yani Almanya pasaportuna sahipseniz, vize almadan giremeyeceğiniz ülkelerin sayısı oldukça az.

Almanya

16- Türkiye

Ülkemizin pasaportuna sahip olduğunuzda toplamda 107 ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. Türk pasaportu bu alanda dünyada 50. sırada yer alıyor. Vize almadan görebileceğiniz ekonomik rotalardan bazılarına göz atmak isterseniz tıklayın. Hem vize hem de pasaportla uğraşmadan seyahat edebileceğiniz Ukrayna ile ilgili öneriler ise yazımızda!

istanbull


muratekinay
Murat Ekinay
458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar