• Anasayfa
  • Bilgi
  • Dünyanın en gelişmiş metro hattına sahip şehirler

Dünyanın en gelişmiş metro hattına sahip şehirler

nihanbayram

Özellikle büyük şehirlerde vazgeçilmez araçlardan biri olan metrolar sayesinde ulaşım çok daha rahat ve hızlı. Üstelik dünyada bazı şehirlerde metro sistemleri o kadar gelişmiş ki neredeyse kentin bir ucundan diğer ucuna kadar sadece metro kullanarak ulaşmak mümkün. Dünyanın en gelişmiş metro hattına sahip şehirleri hangileri dersiniz?

Londra

Londra

Metro ile ulaşım konusunda ilklerin şehri olarak bilinen Londra’da da metroyu kullanarak birçok yere zorlanmadan gidebilirsiniz. Toplamda 11 hat ve 300’e yakın istasyona sahip Londra metrosu Avrupa’nın diğer kentlerine kıyasla daha pahalı ancak şehirde hızlı ve rahat ulaşım için en iyi alternatif.

Uçak Bileti

Berlin

Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin’de de metro en fazla kullanılan ulaşım araçlarının başında geliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise toplamda 10 farklı hat ile çalışan metronun 140’tan fazla istasyonu ile kolayca ulaşım sağlaması. Sabahın erken saatlerinden itibaren yolcu taşıyan metro hafta sonları 24 saat hizmet veriyor.

New York

New York

Şehrin tam ortasında bulunan Manhattan Adası’ndan diğer bölgelerine dek uzanan New York metrosu ile şehirde gidemeyeceğiniz yer neredeyse yok gibi. Çok sayıda farklı hatta sahip metro ile aynı istasyondan farklı yönlere giden trenlere binerek seyahat edebilirsiniz.

Paris

Paris

Şehrin uzak sayılabilecek semtlerinden merkeze doğru devam eden metro hattı Paris’i bu konuda dünyanın en ünlü şehirlerinden biri haline getiriyor. Paris metrosu aynı zamanda dünyanın en eski metrolarından biri.

Pekin

Pekin

Çin’in başkenti Pekin’de ulaşım şehrin her geçen gün artan kalabalığı nedeniyle zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. Pekin metrosu ise kentin her bölgesine olmasa da çok sayıda yere hızlı ulaşım olanağı sağlayarak şehirde yaşayanlara ve ziyaretçilere kolaylık sağlıyor.

Tokyo

Tokyo

Dünya üzerinde en fazla nüfusa sahip şehir olarak bilinen Tokyo’da ise 300 kiloetreden uzun bir metro hattı mevcut. Şehrin bu denli uzun ve gelişmiş metro hattı sayesinde 13 hat üzerinden Tokyo’nun birçok bölgeisne yolculuk yapmak mümkün.

Moskova

Moskova

Rusya’nın başkenti Moskova’da metro istasyonlarının her biri aynı zamanda birer sanat eseri gibi. Moskova metrosunun yüzlerce istasyonu arasında yolculuk yaparak şehrin tarihi alanlarından önemli merkezlerine hemen her yeri metro ile gezebilirsiniz. Şehrin farklı renklere ayrılan metro hatlarından

Seul

Seul

Güney Kore’nin başkenti Seul’de metro ile yolculuk günlük hayatın önemli bir parçası şehirde metro istasyonlarının sayısı 300’e yaklaşıyor. Sabah 05:30’da çalışmaya başlayan metrolar gece yarısına dek yolcularını şehrin farklı noktalarına taşıyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN