Dünyanın en eğlenceli festivalleri

nihanbayram

Dünya üzerinde yılın farklı zamanlarında düzenlenen çok sayıda görülmeye değer renkli festival ve karnaval var. Brezilya’dan Tayland'a, oradan Hindistan’a uzanan geniş bir coğrafyaya yayılan bu çok renkli karnaval ve festivalleri keşfetmeye hazır mısınız?

En renklisi Rio Karnavalı

En renklisi Rio Karnavalı

1823 yılından beri kutlanan Rio Karnavalı, sadece Brezilya’nın değil, dünyanın da en renkli festivali aynı zamanda. Her yıl düzenlenen karnaval süresince 2 milyondan fazla insan gece gündüz demeden geleneksel kıyafetleriyle dans ediyor. Günün ilk saatlerinden yine sabahın erken saatlerine kadar süren eğlence için yıl boyu hazırlanan dans okulları en iyi dansçılarıyla karnavalı daha da renkli hale getirmek için çalışıyorlar.

Yanan Adam Festivali

Yanan Adam Festivali

Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde düzenlenen bu ilginç festivalde dev heykeller inşa ediliyor ve sonrasında da yakılıyor. Ortaya çıkan aydınlık ve renkli görüntülere tanık olmak için her yıl binlerce insan burada toplanıyor. Festival, düzenleyen topluluk tarafından farklı düşünceleri ifade etmenin bir yolu olarak görülüyor.

Harbin Kar ve Buz Festivali

Harbin Kar ve Buz Festivali

Çin’in Harbin şehrinde düzenlenen bu festival ise buzdan yapılan heykellerin en etkileyici gösterisi olarak adlandırılıyor. Festival alanına inşa edilen ağaç, kule gibi figürler içlerine yerleştirilen ışıklarla daha da göz alıcı bir görünüm kazanıyor.

Beyaz Geceler Festivali

Beyaz Geceler Festivali

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde her yıl renkli görüntülere sahne olan bu festivalde 1 milyondan fazla insan karada, suda, havada kısaca her yerde sahnelenen konser, gösteri ve sahne performanslarının keyfini çıkarıyor.

Dünyanın en boyalı festivali Holi

Dünyanın en boyalı festivali Holi

Hindistan’da düzenlenen Holi Festivali aynı zamanda burada yaşayan Hindular tarafından kutlanan bir bayram. Genç yaşlı, zengin fakir demeden insanların sokaklarda birbirlerini boyadıkları festivalde müzisyenler tarafından çalınan müzikler sayesinde daha da eğlenceli bir ortam yaratılıyor.

Pingxi Fener Festivali

Pingxi Fener Festivali

Tayvan’ın Pingxi bölgesinde düzenlenen festivalde yakılan fenerler iyi dilekler ve güzel bir gelecek için gökyüzüne bırakılıyor. Yavaş yavaş yükselen fenerlerin oluşturduğu renkli görüntüler sadece ülkede yaşayanlar değil, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler tarafından da ilgiyle izleniyor.

1000 yıllık gelenek Venedik Festivali

1000 yıllık gelenek Venedik Festivali

Neredeyse 1000 yıldır kutlanan Geleneksel Venedik Festivali de İtalya’nın dünyaya armağanı festivallerden biri. Festival süresince şehrin sembollerinden olan Venedik maskeleriyle renkli görüntüler oluşturan katılımcılarla eğlence gündüz başlıyor ve gece geç saatlere kadar devam ediyor. 18. Yüzyıl’dan günümüze dek devam eden bu kutlamalar 40 gün boyunca görülebilir.

Golden Retriever Festivali

Golden Retriever Festivali

İskoçya’da düzenlenen bu ilginç festival, Golden Retriever cinsi köpekleri ve sahiplerini buluşturuyor. Dünyanın en sevimli evcil hayvanları arasında yer alan bu türün hareketli ve oyuna düşkün karakteri sayesinde daha da keyifli hale geliyor.

Yüzen Fenerler Festivali

Yüzen Fenerler Festivali

Tayland’da havada uçanların aksine denizde yüzen fenerlerle ünlü bu festivalde her yıl Hawaii Adalarından biri olan Honolulu’da yaşayanlar turistlerle birlikte fenerlerini kıyıdan denize bırakıyorlar. Burada amaç yine daha iyi bir gelecek ve iyi dilekler.

Monte Piana Yüksek Buluşması

Monte Piana Yüksek Buluşması

İtalya’nın Monte Piana bölgesinde düzenlenen bu festival de dünyanın en çılgın kutlamaları arasında yer alıyor. Katılımcılar yardımcı ekipmanları ve düşmeye karşı bağlanan halatlarla birlikte dağlar arasına yerleştirilen hamaklara uzanıp yerden yüzlerce metre yükseklikte dinlenmenin keyfini yaşıyorlar.

Domates Festivali

Domates Festivali

İspanya’da düzenlenen Domates Festivaline katılmanın tek bir şartı var. O da yanınıza birkaç kilo domates alarak çevrenizdeki herkese ve her şeye atmak. Katılımcıların günün sonunda atılan domateslerle kırmızıya boyandığı bu festivalin ortaya çıkışıyla ilgili çeşitli rivayetler var. İlk olarak nasıl kutlandığı belli olmasa da domatesle yıkanma garantili bu festivale katılmayı düşünüyorsanız, yanınıza fazladan birkaç kıyafet almayı ihmal etmeyin.

Maymun Ziyafeti Festivali

Maymun Ziyafeti Festivali

İlginç festivaller ve kutlamalarla adından sıkça söz ettiren Tayland’da kutlanan bir diğer enteresan festivalde de sokaklara yerleştirilen dev masalarda maymunlara sunulan yiyeceklerle anılan bir festival. Özellikle muz gibi tropikal meyveleri yiyen maymunların oluşturduğu renkli görüntüler hem yerel halk hem de yabancı turistler tarafından merakla izleniyor.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar