Dünya üzerinde yılın farklı zamanlarında düzenlenen çok sayıda görülmeye değer renkli festival ve karnaval var. Brezilya’dan Tayland'a, oradan Hindistan’a uzanan geniş bir coğrafyaya yayılan bu çok renkli karnaval ve festivalleri keşfetmeye hazır mısınız? 

1. Rio Karnavalı

En renklisi Rio Karnavalı

1823 yılından beri kutlanan Rio Karnavalı, sadece Brezilya’nın değil, dünyanın da en renkli festivali aynı zamanda. Her yıl düzenlenen karnaval süresince 2 milyondan fazla insan gece gündüz demeden geleneksel kıyafetleriyle dans ediyor. Günün ilk saatlerinden yine sabahın erken saatlerine kadar süren eğlence için yıl boyu hazırlanan dans okulları en iyi dansçılarıyla karnavalı daha da renkli hale getirmek için çalışıyorlar.Karnaval bizim ülkemizde soğuk hava hüküm sürerken Güney Yarım Kürede Şubat-Mart arasında yapılıyor. İliklerinize kadar ısınacağınız karnavalda samba yarışmasına katılmayacaksanız bilet almanız gerekmiyor.

2024 Rio Karnavalı tarihleri

 • Rio Karnavalı 9-14 Şubat 2024 tarihleri arasında düzenlenecek.

Konum Linki

Uçak Bileti

2. Burning Man 

Yanan Adam Festivali

Dünyaca ünlü festivallerin en üst sıralarında yer alan Burning Man Amerika’nın Nevada Eyaletinde yer alan Black Rock Çölünde yapılıyor. Ağustos-Eylül arasında yapılan festival tam 9 gün sürüyor ve festivalin son gününde ahşaptan bir kuklanın yakılması ile festival sona eriyor. Festival ünlülerden dolayı her yıl İnstagramda başrolde oluyor. Instagram post ve storylerni süsleyen festivalde en ilginç kostümü giymek önemli. Bu festivale katılmayı düşünüyorsanız çölden dolayı gece ve gündüz sıcaklık farkı çok oluyor. Kıyafetleri ona göre seçmenizi öneriyoruz.

2024 Burning Man tarihleri

 • Burning Man 25 Ağustos 2024'te başlayıp ve 2 Eylül 2024 tarihinde sona erecek.

Konum Linki

3. Harbin Kar ve Buz Festivali

Harbin Kar ve Buz Festivali

Çin’in Harbin şehrinde düzenlenen bu festival ise buzdan yapılan heykellerin en etkileyici gösterisi olarak adlandırılıyor. Festival alanına inşa edilen ağaç, kule gibi figürler içlerine yerleştirilen ışıklarla daha da göz alıcı bir görünüm kazanıyor.Dünyanın en büyük kış festivallerinden biri olarak kabul edilen ‘’Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali’’ 2007 yılında, 40 farklı ülkeden 600 heykeltraşın ortaklaşa yaptığı ‘’Romantic Feelings’’ isimli heykel sayesinde festival adını Guinness Rekorlar kitabına yazdırdı.

2024 Harbin Buz ve Kar Festivali tarihleri

 • Her yıl 5 Ocak-25 Şubat arasında düzenleniyor. 

Konum Linki

4. Beyaz Geceler Festivali

Beyaz Geceler Festivali

Festivalin bu adı almasının sebebi haziran ve temmuz aylarının ortalarında, günlerin giderek uzamaya başlaması ve karanlıkta kalınan birkaç saatten sonra güneşin gece saat 2’de yeniden doğmasından alıyor.Rusya’nın St. Petersburg şehrinde her yıl renkli görüntülere sahne olan bu festivalde 1 milyondan fazla insan karada, suda, havada kısaca her yerde sahnelenen konser, gösteri ve sahne performanslarının keyfini çıkarıyor.Festivale katılmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak etkinliklere katılmak için bilet satın almanız gerekiyor.

2024 Beyaz Geceler Festivali tarihleri

 • Her yıl 24 Mayıs-17 Temmuz tarihleri arasında düzenleniyor. 

Konum Linki

5. Holi

Dünyanın en boyalı festivali Holi

Hindistan’da düzenlenen Holi Festivali aynı zamanda burada yaşayan Hindular tarafından kutlanan bir bayram. Genç yaşlı, zengin fakir demeden insanların sokaklarda birbirlerini boyadıkları festivalde müzisyenler tarafından çalınan müzikler sayesinde daha da eğlenceli bir ortam yaratılıyor.Bayram mart ayında baharın gelişini kutlamak için yapılıyor ve festivale gelen herkesin eşit olduğu kabul ediliyor.Festivalde kullanılan boyalar kolayca çıkıyor ve zararsız olan boyalar kullanılıyor. Renkler ise kırımızı masumiyeti, yeşil enerjiyi, mavi sakinlik ve mavi boya ise dindarlığı temsil ediyor.

2024 Holi Festivali tarihleri

 • Holi Festivali 25 Mart 2024 yılında yapılıyor. 

Konum Linki

6. Pingxi Fener Festivali

Pingxi Fener Festivali

Tayvan’ın Pingxi bölgesinde düzenlenen festivalde yakılan fenerler iyi dilekler ve güzel bir gelecek için gökyüzüne bırakılıyor. Yavaş yavaş yükselen fenerlerin oluşturduğu renkli görüntüler sadece ülkede yaşayanlar değil, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler tarafından da ilgiyle izleniyor.

2024 Pingxi Festivali tarihleri

 • Pingxi Festivali 24 Şubat 2024 yılında yapılıyor. 

Konum Linki

7. Venedik Festivali

1000 yıllık gelenek Venedik Festivali

Neredeyse 1000 yıldır kutlanan Geleneksel Venedik Festivali de İtalya’nın dünyaya armağanı festivallerden biri. Festival süresince şehrin sembollerinden olan Venedik maskeleriyle renkli görüntüler oluşturan katılımcılarla eğlence gündüz başlıyor ve gece geç saatlere kadar devam ediyor. 18. Yüzyıl’dan günümüze dek devam eden bu kutlamalar 40 gün boyunca görülebilir.Karnaval her sene Hristiyan’ların dini takvimine göre belirleniyor. 

2024 Venedik Festivali tarihleri

 • Venedik Festivali 27 Ocak-13 Şubat 2024 yılında yapılıyor. 

Konum Linki

Yazar Notu: Karnavala gitmeden önce carnevale.venezia.it web sitesini tıklayarak, karnaval programından istediğiniz yarışmaya veya gösteriye bilet alabilirsiniz.

8. Golden Retriever Festivali

Golden Retriever Festivali

İskoçya’da düzenlenen bu ilginç festival, Golden Retriever cinsi köpekleri ve sahiplerini buluşturuyor. Dünyanın en sevimli evcil hayvanları arasında yer alan bu türün hareketli ve oyuna düşkün karakteri sayesinde daha da keyifli hale geliyor.

2024 Golden Retriever Festivali tarihleri

 • Golden Retriever festivali her yıl 3 Şubat tarihinde yapılıyor. 

Konum Linki

9. Yüzen Fenerler Festivali

Yüzen Fenerler Festivali

Tayland’da havada uçanların aksine denizde yüzen fenerlerle ünlü bu festivalde her yıl Hawaii Adalarından biri olan Honolulu’da yaşayanlar turistlerle birlikte fenerlerini kıyıdan denize bırakıyorlar. Burada amaç yine daha iyi bir gelecek ve iyi dilekler.

2024 Golden Retriever Festivali tarihleri

 • Loy Krathong Festivali 28 Kasım 2023'te düzenlenecek. 2024 yılında ise festivalin tarihi 16 Kasım.

Konum Linki

10. Monte Piana Yüksek Buluşması

Monte Piana Yüksek Buluşması

İtalya’nın Monte Piana bölgesinde düzenlenen bu festival de dünyanın en çılgın kutlamaları arasında yer alıyor. Katılımcılar yardımcı ekipmanları ve düşmeye karşı bağlanan halatlarla birlikte dağlar arasına yerleştirilen hamaklara uzanıp yerden yüzlerce metre yükseklikte dinlenmenin keyfini yaşıyorlar.

2024 Monte Piana Festivali tarihleri

 • 14 Aralık 2023-29 Şubat 2024 tarihlerinde düzenleniyor.

Konum Linki

11. Domates Festivali

Domates Festivali

İspanya’da düzenlenen Domates Festivaline katılmanın tek bir şartı var. O da yanınıza birkaç kilo domates alarak çevrenizdeki herkese ve her şeye atmak. Katılımcıların günün sonunda atılan domateslerle kırmızıya boyandığı bu festivalin ortaya çıkışıyla ilgili çeşitli rivayetler var. İlk olarak nasıl kutlandığı belli olmasa da domatesle yıkanma garantili bu festivale katılmayı düşünüyorsanız, yanınıza fazladan birkaç kıyafet almayı ihmal etmeyin.Festival her yıl ağustos ayının son çarşambası düzenleniyor. Festival dans gösterileri, konserler, çeşitli eğlenceler ve geçit törenlerine de ev sahipliği yapıyor. Festivale katılmayı düşünüyorsanız yanınıza gözlük ve eldiven almalısınız.

2024 Monte Piana Festivali tarihleri

 • Her yıl ağustos ayının son çarşambası düzenleniyor.

Konum Linki

12. Maymun Ziyafeti Festivali

Maymun Ziyafeti Festivali

İlginç festivaller ve kutlamalarla adından sıkça söz ettiren Tayland’da kutlanan bir diğer enteresan festivalde de sokaklara yerleştirilen dev masalarda maymunlara sunulan yiyeceklerle anılan bir festival. Özellikle muz gibi tropikal meyveleri yiyen maymunların oluşturduğu renkli görüntüler hem yerel halk hem de yabancı turistler tarafından merakla izleniyor.

Konum Linki

13. Coachella

coachella

Nisan ayında Amerika’nın California eyaletinin Coachella Vadisinde düzenlenen festival sizleri müziğe doyuracak nitelkite. Açık havada yapılan festivalde Kaliforniya’da olduğunuzu hissedeceğinize inanıyoruz. Festivalin ünlü olmasının sebeplerinden biri de Coachella Festivaline ünlülerin akın etmesi. Bu akıma Türkiye’deki ünlülerinde katıldığını söyleyebiliriz. Hatta dünyada bazı markalar festival için özel koleksiyonlar bile çıkarıyor. Toplada 6 gün süren festivalde dünyaca ünlü sanatçıları dinleme fırsatı bulabilir, çılgınlar gibi eğlenebilirsiniz

Konum Linki

Yazar Notu: 2024 biletlerinin resmi sitesinde satışa çıktığını buradan duyurmuş olalım.

Uçak Bileti


ipekincir
İpek İncir
488 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN