Dünyadan görmeniz gereken 10 muhteşem yapı

muratekinay

Hem ülkemizde hem de dünyanın farklı noktalarında görülmeye değer sayısız mimari eser var. Ancak bunlardan bazıları eşsiz yapıları ve kendine has özellikleriyle ayrışıyor. Mühendislik ve estetiğin muhteşem bir uyum içinde olduğu bu yerleri turlamaya ne dersiniz?

İçindekiler

1- Empire State Binası – Amerika Birleşik Devletleri

ABD’nin New York şehrinde inşa edilen Emire State açıldığı günden bugüne hem şehrin hem de ülkenin ilk akla gelen sembollerinden. 381 metre yüksekliğe ulaşan binanın seyir terasından görünen manzara ise tam anlamıyla olağanüstü. 1931 senesinde Amerika'nın başına gelen en büyük ekonomik krizlerden Büyük Buhran döneminde inşa edildi.Sayızı insana istihdam kapısı olarak dünyanın en önemli yapılarından biri olduğu gibi önemli bir ticaret merkezi sıfatını da kazandı. New York’a yolu düşenlerin şehirde kaçırmaması gerekenler yazımızda!

Empire State Binası

Uçak Bileti

2- Sidney Opera Evi – Avustralya

Dünyanın en meşhur opera binası hangisi diye sorulsa pek çok kişinin yanıtı Sidney Opera Evi olur. Tasarımından ve inşasından sorumlu olan mimar Jorn Utzon operanın yapımına 1959 senesinde başlasa da yapı tam anlamıyla 1973 senesinde tamamlandı. Üstelik operanın açılışını da İngiltere Kraliçesi Elizabeth bizzat kendisi yaptı. Mimar Utzon Sidney Opera Binası sayesinde Pritzker Ödülü kazandı. Tasarımının sembolik önemi de ilgi çekici. Öyle ki mavi okyanus sularının ortasından çıkan beyaz yelkenlere atfen yapıldığı biliniyor.UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan bina 5 binin üzerinde koltuk kapasitesine sahip bina her yıl binlerce etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Sidney’le ilgili daha fazla seyahat ipucu yazımızda!

Sydney opera house

3- La Sagrada Familia – İspanya

Antoni Gaudi’nin belki de en ünlü eseri La Sagrada Familia bir türlü tamamlanamaması nedeniyle ‘Bitmeyen Kilise’ olarak adlandırılıyor. Gaudi'nin tramvayın altında kalarak ölmesinin ardından kilisenin yapımı sürekli sekteye uğradı ve kilise bir türlü tamamlanamadı. Gaudi'nin özel çizimleri kaybolunca farklı mimarların ellerine teslim olan kilisenin tamamlanması 2028 senesini bulacak gibi duruyor. Barselona’ya gelenlerin ilk duraklarından biri olan kilisenin içini görebilmek için uzun bir kuyruk beklemeniz gerekebilir ancak dışı da en az kilisenin içi kadar etkileyici. Aynı zamanda lezzetli tapasları ile meşhur Barselona’da tadılması gerekenler ise Barselona’da ne yenir ne içilir galerimizde!

La Sagrada Familia

4- Tac Mahal – Hindistan

Ülkenin Agra şehrinde bulunan Tac Mahal bugün dünyanın en fazla ziyaret edilen anıt mezarlarının başında sayılıyor. Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından eşinin anısını yaşatmak için yaptırılan Tac Mahal’i görmek için gelebileceğiniz Hindistan tam bir sürprizler ülkesi! Şah Cihan eşine olan aşkını eşinin ölümünden sonra dahi yaşatmak için dünyanın en güzel anıt mezarını yaptırmak için bir yarışma düzenledi. Dünyanın dört bir yanından mimarların katıldığı yarışmay Mimar Sinan'ın çıraklarından Mehmet İsa Efendi ile İstanbullu İsmail Efendi kazandı. Hindistan'ın başkentinde yer alan Tac Mahal'in yapımı 20 sene sürdü. Hindistan’ın başkenti  Delhi ile ilgili işinize yarayacak ipuçlarına göz atmak isterseniz tıklayın.

Tac Mahal

5- Ayasofya – Türkiye

Kilise olarak inşa edilen ve sonradan camiye çevrilen Ayasofya günümüzde İstanbul’un en fazla ziyaret edilen müzelerinden biri. Bizans ve Osmanlı mimarisinden özellikler taşıyan Ayasofya’nın yapımında o dönemde 10 binden fazla işçinin çalıştığı tahmin ediliyor. Yapının temelleri dönemin Bizans İmparatoru tarafından 532 yılında atıldı ve 537 senesinde tamamlandı. Bizans döneminde patrik kilisesiyken İstanbul'un fethiyle camii kimliğine büründü. Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gibi sayısız tarihi zenginliği barındıran İstanbul’da görülmesi gerekenler ve yapılacak şeyler İstanbul şehir rehberimizde! 

Ayasofya

6- Burç Halife – Birleşik Arap Emirlikleri

Dünyaya bir de bugüne kadar inşa edilmiş en yüksek binadan bakmaya ne dersiniz? Cevabı evet olanlar bunun için Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrindeki Burç Halife’nin terasına çıkabilirler. Dünyanın en yüksek binası Burç Halife 828 metre. İçinde otel ve alışveriş merkezi gibi farklı alanlar bulunan bina bugün Dubai’ye gelenlerin önüne geçerek fotoğraf çektirdikleri başlıca sembollerden. 163 katlı binada bulunan restoranlarda Dubai panoraması eşliğinde yemek yiyebilirsin. Üstelik dünyanın en hızlı asansörü de Burç Halife'de faaliyet gösteriyor. Dünyanın en yüksek binasına çıkıp buradan manzarayı kendi gözlerinizle görmek isterseniz hemen tıklayın ve Dubai uçuşlarını karşılaştırın!

Burç Halife

7- Eyfel Kulesi – Fransa

1889 yılında düzenlenen Dünya Fuarı’nın girişi olarak inşa ettirilen kule bugün Paris denince neredeyse herkesin aklına ilk gelen ilk yapı. 324 metre uzunluğundaki Eyfel Kulesi’nin toplam ağırlığı ise 10 bin tonun üzerinde. Her yıl Paris’e gelen milyonlarca turistin buluşma noktası olan kuleye çıkarak Paris’in manzarasını izleyebilir yakınlarında yer alan parka gelerek kuleyi ellerinin içine alarak poz veren turistlerin arasına katılabilirsiniz. Paris’e gelince mutlaka yapılması gerekenler, yeme içme önerileri ve daha fazlası Paris şehir rehberimizde. Paris’e uçuracak en uygun biletleri karşılaştırmak isterseniz de tıklayın yeter!

Eyfel kulesi

8- Big Ben – Birleşik Krallık

Westminster Sarayı’nın hemen yanında yükselen Big Ben aslında saat kulesinin çanının adı. Ancak zamanla bu ismin gitgide yaygınlaşmasıyla günümüzde kule için de kullanılıyor. Kulenin uzunluğu 96.3 metre ve içinde bulunan çan çaldığında sesi kilometrelerce uzaktan bile duyulabiliyor. Kulenin sembolik önemiyse parlamenter demokrasiyi temsil etmesi olarak biliniyor. Yakın zamanda Londra’yı görmenin hayalini kuruyorsanız, şehirle ilgili bilmeniz gerekenlere göz gezdirmek için tıklayın!

Big Ben

9- Kolezyum – İtalya

Roma’nın sembolik amfitiyatrosu Kolezyum’un yapımına M.S. 72 yılında başlandı. Asıl adının Flavian Amfitiyatrosu olduğu biliniyor. Kolezyum'un bugün bulunduğu yerde İmparator Neron'un sarayı yer alıyordu. Halk sarayın masraflarına ve ihtişamına karşı ayaklanıp isyan ve savaşlar başlattı. Neron'n vefatından sonra saray yıkılıp yerine Kolezyum dikildi. Önceki çağlarda gladyatör karşılaşmalarına sahne olan yapı günümüzde daha çok geçmiş zamanlarda yolculuğa çıkmak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. Romantik şehir Roma’ya geldiğinizde görmeniz gereken önemli yerleri Roma’da gezilecek yerler galerimizde turlayabilirsiniz.

Kolezyum

10- Giza Piramitleri – Mısır

Giza Vadisi üzerinde inşa edilen ve ünümüzden neredeyse 5000 yıl öncesine tarihlenen piramitlerin gizemi bugün bile tam olarak çözülebilmiş değil. Dönemin sınırlı bilgileri ve teknolojisiyle piramitler nasıl inşa edildi, taşlar buraya kadar nasıl getirildi ve dizildi, inşaatında kaç insan çalıştı gibi pek çok soruya halen yanıt bulunamıyor. Bugüne kadar hakkında pek çok teori ortaya atılan piramitleri görmek için rotanızı Mısır’ın başkenti Kahire’ye çevirmelisiniz. Üstelik şehirde piramitlerin dışında da görülebilecek sayısız tarihi eser ve antik kalıntı var. Kahire’ye gelenlerin mutlaka görmesi gerekenler galerimizde! Bir sonraki tatilinizi Giza Piramitleri’ni görerek geçirmek isterseniz de hemen tıklayın ve Kahire’ye uçak biletlerini karşılaştırın!

Giza Piramitleri


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar