Dünyadan görmeniz gereken 10 muhteşem yapı

muratekinay
Murat Ekinay
13 Ekim 2017
I
4 dk
I
436
I
Güncellenme: 10 Aralık 2019
İçindekiler

Hem ülkemizde hem de dünyanın farklı noktalarında görülmeye değer sayısız mimari eser var. Ancak bunlardan bazıları eşsiz yapıları ve kendine has özellikleriyle ayrışıyor. Mühendislik ve estetiğin muhteşem bir uyum içinde olduğu bu yerleri turlamaya ne dersiniz?

1- Empire State Binası – Amerika Birleşik Devletleri

ABD’nin New York şehrinde inşa edilen Emire State açıldığı günden bugüne hem şehrin hem de ülkenin ilk akla gelen sembollerinden. 381 metre yüksekliğe ulaşan binanın seyir terasından görünen manzara ise tam anlamıyla olağanüstü. New York’a yolu düşenlerin şehirde kaçırmaması gerekenler yazımızda!

2- Sidney Opera Evi – Avustralya

Dünyanın en meşhur opera binası hangisi diye sorulsa pek çok kişinin yanıtı Sidney Opera Evi olur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan bina 5 binin üzerinde koltuk kapasitesine sahip bina her yıl binlerce etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Sidney’le ilgili daha fazla seyahat ipucu yazımızda!

3- La Sagrada Familia – İspanya

Antoni Gaudi’nin belki de en ünlü eseri La Sagrada Familia bir türlü tamamlanamaması nedeniyle ‘Bitmeyen Kilise’ olarak adlandırılıyor. Barselona’ya gelenlerin ilk duraklarından biri olan kilisenin içini görebilmek için uzun bir kuyruk beklemeniz gerekebilir ancak dışı da en az kilisenin içi kadar etkileyici. Aynı zamanda lezzetli tapasları ile meşhur Barselona’da tadılması gerekenler ise Barselona’da ne yenir ne içilir galerimizde!

4- Tac Mahal – Hindistan

Ülkenin Agra şehrinde bulunan Tac Mahal bugün dünyanın en fazla ziyaret edilen anıt mezarlarının başında sayılıyor. Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından eşinin anısını yaşatmak için yaptırılan Tac Mahal’i görmek için gelebileceğiniz Hindistan tam bir sürprizler ülkesi! Hindistan’ın başkenti Delhi ile ilgili işinize yarayacak ipuçlarına göz atmak isterseniz tıklayın.

5- Ayasofya – Türkiye

Kilise olarak inşa edilen ve sonradan camiye çevrilen Ayasofya günümüzde İstanbul’un en fazla ziyaret edilen müzelerinden biri. Bizans ve Osmanlı mimarisinden özellikler taşıyan Ayasofya’nın yapımında o dönemde 10 binden fazla işçinin çalıştığı tahmin ediliyor. Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gibi sayısız tarihi zenginliği barındıran İstanbul’da görülmesi gerekenler ve yapılacak şeyler İstanbul şehir rehberimizde! 

6- Burç Halife – Birleşik Arap Emirlikleri

Dünyaya bir de bugüne kadar inşa edilmiş en yüksek binadan bakmaya ne dersiniz? Cevabı evet olanlar bunun için Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrindeki Burç Halife’nin terasına çıkabilirler. İçinde otel ve alışveriş merkezi gibi farklı alanlar bulunan bina bugün Dubai’ye gelenlerin önüne geçerek fotoğraf çektirdikleri başlıca sembollerden. Dünyanın en yüksek binasına çıkıp buradan manzarayı kendi gözlerinizle görmek isterseniz hemen tıklayın ve Dubai uçuşlarını karşılaştırın!

7- Eyfel Kulesi – Fransa

1889 yılında düzenlenen Dünya Fuarı’nın girişi olarak inşa ettirilen kule bugün Paris denince neredeyse herkesin aklına ilk gelen ilk yapı. 324 metre uzunluğundaki Eyfel Kulesi’nin toplam ağırlığı ise 10 bin tonun üzerinde. Her yıl Paris’e gelen milyonlarca turistin buluşma noktası olan kuleye çıkarak Paris’in manzarasını izleyebilir yakınlarında yer alan parka gelerek kuleyi ellerinin içine alarak poz veren turistlerin arasına katılabilirsiniz. Paris’e gelince mutlaka yapılması gerekenler, yeme içme önerileri ve daha fazlası Paris şehir rehberimizde. Paris’e uçuracak en uygun biletleri karşılaştırmak isterseniz de tıklayın yeter!

8- Big Ben – Birleşik Krallık

Westminster Sarayı’nın hemen yanında yükselen Big Ben aslında saat kulesinin çanının adı. Ancak zamanla bu ismin gitgide yaygınlaşmasıyla günümüzde kule için de kullanılıyor. Kulenin uzunluğu 96.3 metre ve içinde bulunan çan çaldığında sesi kilometrelerce uzaktan bile duyulabiliyor. Yakın zamanda Londra’yı görmenin hayalini kuruyorsanız, şehirle ilgili bilmeniz gerekenlere göz gezdirmek için tıklayın!

9- Kolezyum – İtalya

Roma’nın sembolik amfitiyatrosu Kolezyum’un yapımına MS 72 yılında başlandı. Önceki çağlarda gladyatör karşılaşmalarına sahne olan yapı günümüzde daha çok geçmiş zamanlarda yolculuğa çıkmak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. Romantik şehir Roma’ya geldiğinizde görmeniz gereken önemli yerleri Roma’da gezilecek yerler galerimizde turlayabilirsiniz.

10- Giza Piramitleri – Mısır

Giza Vadisi üzerinde inşa edilen ve ünümüzden neredeyse 5000 yıl öncesine tarihlenen piramitlerin gizemi bugün bile tam olarak çözülebilmiş değil. Dönemin sınırlı bilgileri ve teknolojisiyle piramitler nasıl inşa edildi, taşlar buraya kadar nasıl nasıl getirildi ve dizildi gibi pek çok soruya halen yanıt bulunamıyor. Bugüne kadar hakkında pek çok teori ortaya atılan piramitleri görmek için rotanızı Mısır’ın başkenti Kahire’ye çevirmelisiniz. Üstelik şehirde piramitlerin dışında da görülebilecek sayısız tarihi eser ve antik kalıntı var. Kahire’ye gelenlerin mutlaka görmesi gerekenler galerimizde! Bir sonraki tatilinizi Giza Piramitleri’ni görerek geçirmek isterseniz de hemen tıklayın ve Kahire’ye uçak biletlerini karşılaştırın!


muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar