Hindistran'ın başkenti Delhi, renkli sokakları ve dünyanın belki de hiçbir yerinde görülemeyecek kadar canlı şehir yaşamıyla istisnasız herkesi şaşırtan bir yer. Özellikle Avrupa ve Amerika'nın gelişmiş şehirlerinde yaşayanlar için adeta şok edici bir etki yaratan bu kent her kim olursa olsun tüm ziyaretçilerinin hayatını baştan aşağı değiştirmeye hazır.

Delhi gezi programınızı yapmadan önce kendinize sormanız gereken iki soru var. Birincisi kalabalık, kirli sayılabilecek sokaklarda dolaşmaya ve ilginç baharatlarla hazırlanmış, kendisi de en az baharatları kadar farklı yemekleri yemeye hazır mısınız? İkinci soru ise tüm bunları yaparken sadece turist olduğunuz için normalde ödeyeceğiniz paranın en az 2-3 katını ödemek sizin için sorun yaratır mı? Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre Delhi'ye gelip gelmemeye karar verebilirsiniz. Eğer yanıtınız olumluysa, şehre doğru yola çıkmadan önce bu önerilere mutlaka göz atın.

İçindekiler

En az üç gün ayırın

Delhi, tarihi çok eskilere dayanan büyük bir kent. Bu nedenle de şehrin hakkını vererek gezmek için en azından üç gün ayırmanız yararınıza olacaktır. Tabii bu kadar zamanınız yoksa, kentin en ünlü yerlerini kapsayan, hızlandırılmış bir programı da tercih edebilirsiniz. Delhi, eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılıyor ve her iki bölgede de görülmeye değer yerler var.

Delhi Şehir2

Uçak Bileti

Tapınaklardan başlayın

Hindistan'ın mistik dünyasını en iyi yansıtan şehirlerden birisi de Delhi. Kente görmeniz gereken çok sayıda tapınak var. Bunlar arasında ilk sıralara almanız gerekenler ise neredeyse günün her saati okunan ilahileri, dağıtılan helvaları ve dünyanın her yerinden ziyaretçileriyle Gurudwara Bangla Sahib. Altın sarısı kubbesiyle ayırt edilen tapınak önünde fotoğraf çektirmek de son yıllarda şehrin klasikleri arasında yerini almış.

Kentte görebileceğiniz diğer harika yerler arasında olağanüstü mimarisiyle öne çıkan Swaminarayan Akshardham ile şehrin karmaşasından tamamen uzaklaşmanızı sağlayan benzersiz ortamıyla Lodi Bahçeleri, modern mimarisiyle diğer tapınaklardan ayrılan ve çevresinde bulunan geniş bahçesiyle sakinleşip huzur bulabileceğinşz Bahai Lotus Tapınağı var.

Delhi

Yemek turlarına çıkın

Delhi sadece tapınakları ve mistik ortamıyla ünlü bir yer değil. Burası aynı zamanda bol baharatlı ve bir o kadar lezzetli Hint yemeklerini de tadabileceğiniz bir gurme başkenti. Üstelik şehirde sadece lezzetli yemeklerin izini sürebileceğiniz turlar da düzenleniyor. Bu turlardan birine katılarak 'masala' olarak adlandırılan ve değişik baharatların karışımından oluşan çeşnilerle hazırlanmış tatları deneyebilirsiniz. Bu lezzetler arasında kesinlikle tadına bakmanız gerekenler arasında ise bir çeşit hamur olan 'çapati' ile nohutun acılı baharatlarla birlikte sunumu olarak adlandırılabilecek 'chana' var.

Delhi Yemek

 

Yerel pazarları keşfedin

Delhi'de yapılabilecek en iyi şeylerden birisi de alışveriş. Kentin neredeyse her bölgesinde kurulan renkli pazarlarda taze sebze ve meyveler, kıyafetler, hediyelik eşyalar ve daha birçok şeyi bulabilirsiniz. Üstelik bunların fiyatları da çok uygun ve dönüş yolculuğunda havalimanında son dakikada alınan hediyeliklerden daha ilgi çekici.

Delhi Pazar

Hint kınası yaptırın

Kına, kültürümüzde önemli bir yeri bulunan çok eski bir gelenek. Hindistan'da da öyle. Yerel pazarlarda neredeyse her köşe başında görebileceğiniz kına sanatçılarının geleneksel figürleri arasından seçim yaparak tatilinizi hoş bir anıyla sonlandıraiblirsiniz.

Delhi Kına

Delhili gibi gezin

Şehri gezmek ve keşfetmek için sadece birkaç gününüz veya daha kısıtlı zamanınız varsa, klasik rotaları keşfetmek sizin için akıllıca olacaktır. Ancak daha fazla zaman ayırabilirseniz, klasik rotları bitirdikten sonra, kenti bir Delhili gibi gezmek ve keşfetmek için özel olarak hazırlanan turlara katılın. Genellikle yerel rehberler tarafından hazırlanan bu turlarda klasik gezi rotalarının dışına çıkarak kentin sokaklarında kaybolabilir ve şehri doyasıya yaşayabilirsiniz. Bir diğer alternatifse, kendi rotanızı çizerek sokakları turlamak ancak burada dikkatli olmanızda yarar var çünkü Delhi her ne kadar heyecan verici ve renkli bir şehir olsa da özellikle yabancı turistler için yankesicilik gibi suç oranlarının da yüksek olduğu bir yer. Delhi'ye uygun fiyatlarla uçmak için İstanbul Delhi uçak bileti sayfamızı kullanabilirsiniz.

Delhi Şehir


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar