Dünyadan az bilinen muhteşem yerler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Dünyada üzerinde çok turist çeken popüler pek çok şehir var. Ancak gezginler, popüler yerlerin dışında alternatif az bilinen ama gittiğinize değecek yerler arar. Siz de popüler yerlerin dışında farklı bir rota oluşturmak isterseniz bu önerilerimize göz atın.

Kyoto (Japonya)

Japonya deyince akla ilk gelen şehirlerden biri değildir Kyoto ancak muhteşem bir doğal güzelliğe ve tarihi yapılar sahip bir kenttir. Uzun yıllar ülkeye başkentlik etmiş bu kentte geleneksel Japon mimarisine göre yapılmış yapılar görebilirsiniz. Felsefeci Yolu’nda yürüyüp Nijo Sarayı’nı ve Gümüş Köşkü görmeden dönmeyin. Aslında doğanın hemen her tonunu görebileceğiniz Kyoto’da gerçekten de muhteşem doğal güzellikler sizi bekliyor olacak. Kyoto için en yakın havalimanı Osaka’da bulunuyor. Osaka'ya uçak bileti satın almak için tıklayabilirsiniz

Lhasa (Çin)

Çok uzun yıllar yabancıların girişine izin verilmediği Lhasa yasaklı kent olarak da biliniyor. Burada sadece Budist rahipler yaşarmış. Hatta Tibet hükümdarı Dalay Lama da burada yaşamış. Tibet’te Hindistan sınırına yakın yüksek bir yerde konumlanmış bu şehirde muhteşem tapınaklar var. Şehirdeki evlerin çoğu taştan yapılmış ve az katlı. Tapınakların görkemliği ise görülmeye değer.

Petra (Ürdün)

MÖ Nebatiler’e başkentlik yapmış olan Petra, Romalıların fethinden sonra bir dönem eski ihtişamını sürdürse de depremler burada yerleşimi gözden düşürmüş. Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında kalan bu alandaki tapınaklar, sütunlar yapılar görülmeye değer. Kanyona gizlenmiş Petra Antik kentinde güneşin yapılara yansıması muhteşem. Daha da ilginci 2000 yıldan daha fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen böyle yapıların nasıl yapıldığına inanmak zor geliyor. Roma yolu, su kanalları, amfitiyatrosu görülmeye değer. Nebatilerin bu kayıp başkentini ne kadar anlatsak az gidip görmeniz şart. Ürdün'e uçak bileti bakmak ya da satın almak için tıklayabilirsiniz.

Haiku Merdivenleri

Cennete giden yol olarak da bilinen bu merdivenler aslında II. Dünya Savaşı’nda kentin en yüksek noktasına inşa edilen radyo antenini gerektiğinde tamir etmek için yapılmış. Tahtadan yapılan bu basamaklar günümüzde metalleriyle onarılsa da manzara hala aynı. Muhteşem yeşil bir doğa bulutlarla birleşmiş bir zirvede yürürken adeta Cennet’e yürüyormuşsunuz izlenimi veriyor. Hawaii Adası’nın Oahu adasında yer alan bu basamaklar 4000 basamaktan oluşuyor ve yaklaşık 800 metre uzunluğunda.

Bastei

Gebiet Elbe nehri kenarındaki bu kaya oluşumlarının manzarası muhteşem. Kayaların arasına yapılmış taş köprü ise görenleri kendisine hayran bırakıyor. Bu köprü her yıl artan sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. Dresden’e yakın Çek Cumhuriyeti sınırındaki bu bölgeyi Prag ya da Berlin taraflarına gidecekseniz mutlaka gezin. Çok güzel seyir terasları inşa edilmiş.

Kırlangıç Yuvası (Ukrayna)

Peri masalı şatosuna benzeyen Kırlangıç Yuvası Karadeniz kıyısında muhteşem bir yer. Ukrayna’ya bağlı özerk bir yer olar Kırım’da yer alan bu şato aslında ilk yapıldığında denizin hemen kenarında değilmiş ancak 1927 yılındaki depremden sonra şatonun ön kısmındaki kaya parçası kırılmış ve şato direkt denizin kenarına kadar gelmiş. Muhteşem bir manzaraya sahip şatoya çıkmak kolay değil. Ancak basamakları tırmandıktan sonra muhteşem bir Karadeniz manzarası sizi bekliyor. İçeresinde güzel bir restoran da bulunuyor. Üstelik Ukrayna’ya pasaportsuz ve vizesiz de gidebilirsiniz. Kırım’ın Yalta şehrinde kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz yazın denize girmeniz de mümkün. Ukrayna için uçak biletlerine göz atabilirsiniz.

Sacramento (Granada)

Kapadokya’ya benzer kaya oluşumlarından oluşan bir bölge Sacramento. Burası aynı zamanda hala yaşatılan Çingene ve flamenko kültürüyle de ünlü bir yer. Yani hem doğal ve kültürel bir zenginlik barındırıyor. Endülüs Emevilerinden kalma El Hamra sarayıyla ünlü bu şehirde Sacramento'yu mutlaka görün.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar