Dünya üzerinde ziyaret edemeyeceğiniz 10 yer

nihanbayram

Dünyamız görülmeye ve keşfedilmeye değer muhteşem yerler ve yapılarla dolu olsa da bazı yerler var ki ziyaretçiler tarafından girilmesi kesinlikle yasaklanmış durumda. Sadece belirli kişilerin özel izinlerle girebileceği bu yerler nereler dersiniz?

Lascaux Mağaraları

Lascaux Mağaraları

Güney Fransa’da bulunan mağaralarda tarihi çok eskilere dek uzanan çizimler bulunuyor. Genellikle hayvan figürlerine ait çizimlerin bulunduğu bu yerle ilgili en ilginç detaylardan biri de mağaraların çevrede dolaşan çocuklar tarafından keşfedilmiş olması.

Uçak Bileti

Queimada Grande Adası

Queimada Grande Adası

Üzerinde bulunan binlerce engerek yılanı nedeniyle ‘’yılan adası’’ olarak da bilinen bu ada, Brezilya’nın Sao Paulo şehri yakınlarında yer alıyor. Adaya girişin yasaklanmasının nedeni ise son derece açık. Hayatınızı tehlikeye atmak istemiyorsanız buradan kesinlikle uzak durmalısınız.

Kraliçe 2. Elizabet’in Odası

Kraliçe 2. Elizabet’in Odası

Birleşik Krallık başkenti Londra’da bulunan Buckingham Sarayı’nda yer alan oda özel muhafızlar tarafından korunuyor odanın bulunduğu alana ziyaretçilerin girmesine kesinlikle izin verilmiyor. Bununla birlikte sarayın diğer bölümlerinde yer alan bazı odalar müze olarak kullanıldığı için buraları rahatlıkla gezebilirsiniz.

Kuzey Sentinel Adası

Kuzey Sentinel Adası

Hindistan toprakları açıklarında yer alan bu adayı da ziyaret etmeyi bırakın yakınlarına yaklaşmak bile yasak. Bu yasağın nedeni ise adada son derece ilkel kabilelerden birinin yaşıyor olması ve adaya yaklaşanların kabile üyeleri tarafından ödürülmesi.

Pine Gap

Pine Gap

Üzerinde bilimsel araştırmaların yapıldığı tahmin edilen bu bölge kıta ülkesi Avustralya’da yer alıyor. Bölgeye giriş yasak olduğu gibi üzerinden uçuşa da izin verilmiyor.

Kapalı Maraş

Kapalı Maraş

Kıbrıs’ı ziyaret edenlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri olan Maraş ve çevresi de uzun süredir ziyarete kapalı. Bölgede yer alan oteller ve havalimanı gibi yerlerin görüntüsü bugün hayat normal akışında devam ederken her şey bir anda durmuş izlenimi veriyor.

Vatikan Gizli Arşivleri

Vatikan Gizli Arşivleri

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Vatikan sadece dünyanın en eski ülkelerinden biri değil, aynı zamanda gizemi uzun süredir çözülemeyen sırların da merkezi olarak biliniyor. Vatikan’da bulunan arşivlere alması oldukça zor da olsa özel bir izinle girebilirsiniz. Ancak belirli bir tarih öncesine ait belgeleri görmeniz olanaksız.

Bohemian Groove

Bohemian Groove

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan bu yer ise diğerlerinden biraz daha farklı. Çünkü buraya sadece ülkenin en zengin bazı üyelerinin girişine izin veriliyor. Ormanlık bir arazide yer alan bu gizli alanda neler olduğuna dair bir bilgi ise yok.

Büro 39

Büro 39

Dünyanın en kapalı ülkelerinden biri olan Kuzey Kore’de bulunan Büro 39 ise hem devletin önemli yönetim merkezlerinden biri hem de ziyaretçilere kapatılan alanlar arasında. Buraya girmenin veya yaklaşmanın cezası oldukça ağır.

Tohum Ambarı

Tohum Ambarı

Norveç’te bulunan bu ambarda dünya üzerinde yetişen hemen hemen tüm bitki türlerine ait tohum örneklerine rastlamak mümkün. Dünyada yaşanabilecek herhangi bir felakete karşın türlerin korunması amacıyla tasarlanan bu yer aynı zamanda bir çeşit yaşam deposu görevi görüyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN