• Anasayfa
  • Bilgi
  • DiscoverEU projesi nedir, nasıl başvuru yapılır?

DiscoverEU projesi nedir, nasıl başvuru yapılır?

elifcokan
Elif Çokan Palaz
19 Eylül 2022
I
2 dk
I
0
I
Güncellenme: 19 Eylül 2022

İlk olarak 2018 yılında hayata geçen DiscoverEU projesi, son günlerde tekrar gündeme geldi. Yapılan açıklamalara ve resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye’nin de yer aldığı ülkelerden başvuru yapan 18 yaşındaki gençlere AB genelinde ücretsiz seyahat edebilecekleri tren bileti verecek. Peki Avrupa’yı gezebileceğin ücretsiz tren bileti için nereden ve ne zaman başvuru yapabilirsin? Ücretsiz AB tren bileti başvuru şartları ve DiscoverEu programının detaylarını senin için derledim.

DiscoverEU nedir?

Öncelikle proje hakkında kısaca bilgi edinmekle başlayalım. DiscoverEU projesi, gençlere Avrupa'yı trenle seyahat etme fırsatı sunan bir Avrupa Birliği girişimi. Avrupa Parlamentosu tarafından finanse edilen proje, 18 yaşındaki gençlerin bağımsızlığa adım atmalarını, sosyal beceriler geliştirmelerini ve Avrupa değerlerini benimsemelerini desteklemeyi amaçlıyor.

discoverEU nedir

DiscoverEU programı hangi ülkelerde geçerli?

DiscoverEU, Avrupa Birliği'nde veya İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye gibi Erasmus+ Programı kapsamındaki ülkelerden birinde yaşayan 18 yaşındaki gençlerin katılabileceği bir program. 

AB ücretsiz tren bileti başvurusu nasıl yapılır?

  1. DiscoverEU programına 11 Ekim 2022 saat 13:00 ile 25 Ekim 2022 saat 13:00 arasında europa.eu/youth/discovereu_tr linkinden başvuru yapabilirsin.
  2. Ücretsiz tren bileti hakkına sahip olabilmen için Avrupa Gençlik Portalı'na (European Youth Portal) başvurarak beş sınav sorusunu ve bir tamamlayıcı soruyu yanıtlaman gerekiyor.
  3. Program kapsamında yalnız seyahat edebilirsin ya da başvuru kriterlerine uygun olmaları koşuluyla en fazla 4 arkadaşını daha yanına alıp bir grup kurabilirsin.
  4. Önümüzdeki senenin ilk yarısında 18 yaşına gireceksen Mart 2023 turuna da başvuru yapabilirsin. Avrupa Gençlik Yılı çerçevesinde arttırılan bütçe sayesinde, bu yılki bu ikinci turla birlikte 2022 yılı için toplamda 70.000 seyahat kartı verilecek.

AB ücretsiz tren bileti hakkında bilinmesi gerekenler

  1. Seçildiğin takdirde, 1 Mart 2023 ile 29 Şubat 2024 tarihleri arasında en az 1 gün ve en fazla 30 gün olmak üzere seyahat edebilirsin.
  2. Genel olarak seçmeler 2 tur olarak yapılıyor. Testi başarıyla tamamlayanlara esnek ve sabit (2 ülke ya da aynı ülkede 2 şehir birden gezebileceğin bilet) olmak üzere iki farklı tren bileti seçeneği sunuluyor. Katılımcıların %95'inden fazlası esnek seçeneği, yani AB üyesi ülkelerde seyahat edebilecekleri Interrail Global Pass'ı tercih ediyor.
  3. Bilet almaya hak kazananlar ayrıca, belirli ülkelerde toplu taşıma, kültür, konaklama, yemek, spor ve diğer hizmetlerde 40.000’den fazla indirim imkânı sağlayacak olan bir indirim kartından da faydalanabilecek.
  4. Ayrıca ücretiz tren bileti alacak gençler tüm Erasmus+ ülkelerinde bir ila üç günlük heyecan verici bir kültür programından oluşan ve 2022 yazında başlatılan DiscoverEU meet-ups inisiyatifinde de yer alacak.

discovereu katılım şartları

Avrupa Komisyonu’nun İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Mariya Gabriel de konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“DiscoverEU, bu yıl ikinci kez 35.000 gence kıtada seyahat etme, yeni kültürler keşfetme ve yeni dostluklar kurma yoluyla son derece keyifli bir deneyim yaşama imkânı sunacak. Sürdürülebilir seyahat yoluyla kültürel etkileşimlerin teşvik edilmesi bugün her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Tüm adaylara başarılar diliyorum.”


elifcokan
Elif Çokan Palaz
13 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar