Yaz bitti Kuşadası da nereden çıktı demeyin. Hala izin yapabilme ihtimaliniz varsa hafta sonu ile bir iki günü birleştirebiliyorsanız, Kuşadası’na gitmenin tam zamanı. Tam zamanı çünkü artık kalabalık gitmiş olacak. Kuşadası’nın ünlü plajlarında daha sakin denize girebileceksiniz ve gerçekten de deniz suyu da, havalar da tam kıvamında. Kuşadası’nı gezmeye buraya ismini veren Güvercin Adası’ndan başlayalım.

İçindekiler

Güvercin Adası

Bizans döneminde kale olarak inşa edilen Osmanlı döneminde de korsan saldırılarına karşı kullanılan Güvercin Adası, bir mendirek ile karaya bağlanmış. Burada kafeler, çay bahçeleri var. Kuşadalılar burada kahvaltı etmeyi seviyor. Simitlerini poğaçalarını alıp kahvaltılarını ediyorlar. Burada güvercinlerin barındığı kuş evleri de var. Güvercin Adası’nın akşamları ışıklandırması da harika. Kuşadası’nın ilk yerleşim yeri Neopolis ve Sadrazam Öküz Mehmet Paşa’nın yaptırdığı Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı da gezilebilir.

Güvercin Adası

Uçak Bileti

Nerelere gidilir?

Kuşadası’nda denize girebileceğiniz çok sayıda plaj var. Kadınlar Plajı, Uzun Plaj, Sevgi Plajı, Kuştur ve Papaz Plajı gibi plajlara girebilirsiniz. Gece hayatı da zaten oldukça eğlenceli. Barlar Sokağı’nda çok sayıda bar ve canlı müzik yapan yerler var. Heavan Bar, Ex Club, Luca, Sur Cafe, Nicci Port tercih edilebilir. Kuşadası’na gelmeden tekne turu yapmadan olmaz. Tekne turlarının fiyatı genelde 35 TL. Pazarlık yapabilirsiniz. Bazıları Kuşadası Milli Parkı’ndaki Kalamaki Koyu’na da gidiyor. Kuşadası Milli Parkı’na kara yoluyla da gidebilirsiniz. Burada güzel piknik yapabileceğiniz yerler var.

Efes, Meryem Ana

Yılın neredeyse tamamında limana büyük gemiler yanaşıyor. Bu gemiler Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi’ni gezmek için burayı tercih ediyor. Öyleyse Kuşadası’na gelmişken buraları gezmeden olmaz. Efes Antik Kenti ve Meryem Ana evi için bir gününüzü ayırmanız lazım. Efes Antik Kenti Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yılında kurulmuştur. Aslında liman kenti olarak kurulmuş ancak depremler vs. bu kent artık içerilerde kalmış. Efes’in hemen üstünde Meryem Ana’nın bir dönem yaşadığı Meryem Ana Evi var. Hristiyanlar için kutsal bir yer ve burada Hacı oluyorlar. Bir başka kutsal yer Yedi Uyurlar Mağarası da gezilebilir. Efes’e hakim bir tepede çok şirin bir köy var. Adı da zaten Şirince. Burası mübadele zamanında Rumların terk ettiği bir köy. Hediyelik eşyalar ve yöreye özgü meyve şaraplarından alabilirsiniz. Anlayacağınız Kuşadası’nda deniz, tarih iç içe ve eğlenceli bir tatil yapabilirsiniz. Kuşadası otelleri sayfamıza göz gezdirip otel karşılaştırması ya da rezervasyon da yapabilirsiniz.

Efes


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar