Daha ucuz ve konforlu uçmanın yolları

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Uçak yolculuğu uzakları size yakınlaştıran hız ve konfor sağlayan bir yolculuk türü. Üstelik bazı ayrıntılara dikkat ederseniz otobüs yolculuğundan bile daha ucuza bilet bulmanız mümkün. 2017 yaz aylarında daha ucuza ve konforlu uçmanın yolları...

1-En uygun bilet alma zamanı

Öncelikle uçak biletinde erken satın alanların kazançlı çıktığı kesin. Ancak biletinizi çok erken de almasanız bazı püf noktalarına dikkat ederek daha uygun fiyatlı bilet bulabilirsiniz. Örneğin pazar günü öğleden sonraki uçuşlar genelde pahalı olur. Gidiş için de cuma akşamları genelde pahalıdır. Bu yüzden gidiş uçuşunu çarşamba ya da perşembe seçip, dönüşü cumartesi yapabilirsiniz.

2-Tarayıcıda gizli pencere

Uçak bileti ararken siz üst üste arama yaptığınızda uçak bileti firmaları fiyatı arttırabiliyor. Tarayıcı ekranında gizli pencere bölümünü açarak bilet araması yaparsanız daha kazançlı çıkarsınız.

3-Pazar günü uçuşlarına dikkat

Önceden satın alınan bilet fiyatları ucuz olur. Ancak seyahatinizden bir iki hafta önce de uygun fiyatı bulmanız mümkün. Sadece uçuş haftası bilet fiyatlarının yükseldiğini ve uçuş günü ise en yüksek seviyeye ulaştığını bilin. Bilet fiyatları uçuş haftası yükselir uçuş günü en yüksek seviyeye ulaşır. En uygun uçuş günleri ise salı, çarşamba gidiş, cumartesi dönüş olarak seçilebilir.

4-Kart düzenlemeleri

Yurt dışına çıkacaksanız pasaport kimlik belgesi gibi tüm evraklarınızı yanınızda hazır bulundurun. Hatta çıkış harcını bile yatırıp gidebilirsiniz. Tatil zamanları havaalanlarında ve pasaport kuyruklarında çok sıra olduğunu hatırlatalım. Bu yüzden havalimanına erken gitmenizde fayda var. Ayrıca bazı kredi kartları yurt dışı alışverişine kapalı olabiliyor. Gitmeden önce bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp kontrol etmenizde fayda var.

5-GSM paketleri

Yurt dışı için ayrıca konuşma ve internet paketlerini barındıran kampanyalara mutlaka göz atın. Özellikle yurt dışında satın aldığınız paketin içinde data kullanımı yoksa ve telefonunuzun hücresel ayarları açıksa çok ciddi bir internet faturasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yurt dışı seyahatine çıkmadan önce mutlaka bağlı bulunduğunuz operatör firmanın müşteri hizmetlerini arayın. Eğer internet dahil olan bir paket satın almadıysanız sık sık hücresel ayarlarınızı kontrol edin.

6-Bavul hazırlama teknikleri

Fazla bagaj yüzünden bazen uçak biletinden bile fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden uçağa binmeden önce bavulunuzu mutlaka tartın. Ben örneğin basit evdeki tartıya önce kendim çıkıyorum sonra bavulu kucağıma alıyorum ve böylece kilosunu hesaplamış oluyorum. Havayolları bagaj limitleri yazımızdan ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

7-Online check-in

Havalimanında fazla vakit geçirmemek için online check-in tercih edebilirsiniz. Üstelik istediğiniz koltuğu ya da yan yana gitmek istediğiniz arkadaşlarınızı seçebilirsiniz. Uçak dolu olduğunda sizi yan yana oturtamayabilirler. Hele ki el bagajınız varsa online check-in de yaptırırsanız havaalanında beklemekten kurtulursunuz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar