Korona günlerinde evde kalan çocuklarınla, eğlenip bilgi sahibi olabileceğin sanal yolculuklar yapmaya ne dersin? Uzay üssünden, dinozor fosillerine, lego dünyasından, akvaryum gezisine, saray turuna hatta eğlenceli sirk gösterisine kadar keyifli bir yolculuk seni bekliyor...

1-Anıtkabiranıtkabir

İlk olarak bu özel günü çocuklara armağan eden Atamızı ziyaret edelim. Eminim bu yılki 23 Nisan haftası için yüzbinlerce öğrenci Anıtkabir’e gitmenin hayalini kuruyordu. Okullarda birçok program yapılmıştı. Anıtkabir’e gidemesek de sanal turla bu duyguyu bir nebze olsun yaşayabiliriz. Aslanlı Yol, Tören Alanı, Basamaklar, Anıtkabir’in iç ve dış tüm alanlarını ayrıntısıyla görmek mümkün. Anıtkabir sanal turu bu linkte…

2- Kurtuluş Savaşı Müzesieskimeclis

Sanal da olsa hazır Ankara’ya gelmişken bir başka önemli müze daha var. Çocuklarla birlikte cumhuriyetin hangi aşamalardan geçerek kurulduğunu, Atatürk devrimlerinin doğuşuna tanıklık edebileceği eski Türkiye Büyük Millet Meclisi binasını da gezebilirsin. Bu müze aslında Türkiye’nin ilk çocuk dostu müzesi. Çocuklar için özel anlatımları var. Müzenin linki burada.

Uçak Bileti

3-Legolandlegoland

Legoların büyülü dünyasında yolculuk yapmayı pek çok çocuk sever. Koronavirüs nedeniyle dünyadaki pek çok yer gibi kapalı olan Legoland, sitesindeki sanal yolculukla gezilebiliyor. Hadi, legodan yapılmış her şey çocukları bekliyor.

4- Disney World - Orlanda Eğlence Bölgesidisneyland

ABD’nin Orlando şehrinde yer alan eğlence bölgesi çok zengin gezi seçenekleri sunuyor. Walt Disney World, Magic Kingdom, Epcot, Animal Kingdom, Disney MGM Stüdyoları, Universal Stüdyoları, Sea World eğlence parkları birçok yeri, sanal turla gezmek mümkün. Orlando’nun büyülü eğlence dünyasına yolculuk bu linkte. Ayrıca çocukların çılgınca eğlenebileceği Disneyland’ı güzel çekimlerle keşfedebilirsin. Bu eğlenceli yolculuktan çocuklar kadar sen de çok hoşlanacaksın.

5- National Museumnationalmuseum

Doğa ve tarih tutkunuysan, dünyanın en önemli müzesi olarak kabul edilen National Museum’u sanal alemde gezmeye ne dersin? Washington’daki bu müzede bitkiler, hayvanlar, fosiller, meteorlar ve daha pek çok şey var. Dinozor seven çocukları müthiş bir tur bekliyor. National Museum bu linkte

6-Nasa (Uzay Keşfi)nasa

Uzay ve gezegenlerle ilgili şeylere düşkünler için, NASA’nın astronotların kullandıkları uzay araçlarından yer çekimi odalarına kadar pek çok şeyi görebileceğin bir sanal turu var. NASA sanal turu burada. Bir uzay mekiğinin içini merak ediyorsan, Google'un Uluslararası Uzay İstasyonu'nu gezebileceğin sanal turunu tıklayabilirsin. Ben çok etkilendim.

7-Ulusal Parklarhavaivolkan

Amerika kıtasındaki ulusal parkların sanal turu gerçekten görülmeye değer. Alaska’daki Kenai Fyordları, Havai Volkanları, Meksika’daki Carlsbad Mağaraları, Utah’taki Bryce Kanyon, Florida’daki Dry Tortugas gerçekten müthiş çekim gücüyle şahane bir sanal tur fırsatı sunuyor. Ulusal Parklar için sanal tur bu linkte… Saatlerce sıkılmadan izleyebilirsin.

8-National Aquariumakvaryum

Çocukların en sevdiği yerlerin başında gelir akvaryumlar. Yüzlerce deniz canlısı rengarenk balıklar. ABD'nin Baltimore şehrindeki Ulusal Akvaryum'un güzel bir sanal turu var. Evde kaldıkları bu sıkıcı günlerde böylesine renkli bir dünyaya yolculuk yapmak isteyen çocuklar bu linki tıklayabilir. Yüzlerce balık çeşidi tropikal bir bahçe ve zengin akvaryum çeşitliliğini kaçırmayın.

9- Rahmi Koç Müzesikocmuzesi

Türkiye’de sanayi ve endüstri tarihine ilişkin tüm ayrıntıları bulabileceğin Rahmi Koç Müzesi güzel bir sanal gezi imkanı sunuyor. Haliç kıyısındaki bu müzede eski model arabalar, çizgi filmlerde görülen şirin bisikletler, buharlı gemi makineleri, para basma matbaasına kadar pek çok şey var. Rahmi Koç Müzesi bu linkte…

10-Miniatürkminiaturk

Çocuklara yurdumuzun önemli eserlerinin minyatür hallerini göstermeye ne dersin? Haliç kenarındaki bu şirin yerde, İstanbul'un, Anadolu'nun hatta dünyanın önemli yapılarının 1/25 oranında küçültülmüş halleri var. Saraylar, yalılar, Peri Bacaları, Pamukkale, camiler, kiliseler, sinagoglar batıdan doğuya doğru bütün ülkeyi dolaşmaya başlıyorsun. Hadi, bu güzel parkta minik bir yolculuk yapmaya…

11-Oyuncak Müzesioyuncakmuzesi

1700’li yıllardan günümüze değin oyuncaklardaki değişimi görmek isteyen çocuklar için İstanbul Erenköy’deki oyuncak müzesi eğlenceli bir yolculuk sunuyor. Üstelik bu müzeyi gezerken anne babalar daha çok şaşıracak. Buradaki oyuncaklar sizi çocukluk yıllarınıza götürebilir. Müzeye ulaşmak için tıklayabilirsin.

12- Blenheim Sarayıblenhaimsarayı

Bir İngiliz Sarayı nasıl olur diye merak ediyor musun? İngiltere’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki önemli yapısı Blenheim Sarayı’nın tüm odalarını, ayrıntılarını rahatlıkla gezebileceğin sanal turu mevcut. Birleşik Krallık Eski Başkanı Winston Churchill’in doğduğu bu ev aynı zamanda bu ülkede kraliyet ailesine ait olmayan saray unvanına sahip tek yapı. İngiliz Sarayı nasıl olur diye merak edenler, bu yapı tek tıkla karşında.

13- Zeugma Müzesi (Gaziantep)Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Çocuklarla birlikte biraz da kültür sanat gezisi yapmaya ne dersin? Gaziantep’te dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olan Zeugma’nın en önemli eseri Çingene Kız figürlü mozaiktir. Bu müzede 2000 yıllık mozaiklerin eksik parçaları lazer sistemiyle görüntülü olarak tamamlanıyor. Müzeye ziyaret için bu linki tıklayabilirsin.

14- Cirque du Soleilcirqdesoleil

Biraz da eğlenceli bir sanal tur istiyorsan şanslısın. Dünyanın en önemli şov gruplarından biri olan Cirque du Soleil, insanların evine kapandığı korona günleri için AmaLuna şovunu internet üzerinden yayınlıyor. Bu güzel şovu izlemek istersen tıkla. Şovu belli saatlerde canlı yayınlıyorlar.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN