Kent parkı denilince akla ilk gelen isim olan Central Park, Manhattan’da bulunmaktadır. Şehrin içinde yemyeşil görüntüsüyle ünlü olan bu park içinde birçok farklı yapıyı bulundurmaktadır ve hem turistlerin hem de kentlilerin ilgi odağıdır.

Açılış

Açılış

Central Park ilk olarak 1857 yılında açılmıştır. 1975 yılına kadar bu büyük park içerisinde bir şehir maratonu da yapılıyordu.

Uçak Bileti

Şehrin yeşil yüzü

Şehrin yeşil yüzü

Şehrin ortasında büyük parklar görmeye alışkın değilseniz parkın büyüklüğü sizi şaşırtabilir. Park 3.41 kilometrekare büyüklüğünde yani 341 hektar.

Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi

Parkın içerisinde 2.6 hektar büyüklüğünde Central Park Hayvanat Bahçesi bulunmaktadır. 1860larda yapımına başlanan hayvanat bahçesi 1934’te yeniden dekore edilmiş, 1980’li yıllarda da tekrar bir dekorasyon geçirmiş ve 1988’de yeniden açılmış.

Müze

Müze

Metropolitan Museum of Art isimli sanat müzesi de parkın hemen yakınında bulunmaktadır. Antik Mısır ve Avrupalı usta sanatçıların eserleri burada sergilenmektedr.

Büyüklüğü

Büyüklüğü

Park Monako Prensliğinden daha geniştir. 16 milyon apartman dairesi yapacak büyüklüğe sahiptir. Ve Manhatton’ın %6’sını oluşturmaktadır.

Ağaç sayısı

Ağaç sayısı

Park içerisinde 26.000 civarında ağaç vardır. 9.000 civarında da bank parkta dinlenmek isteyenlerin hizmetinde.

Oyun için ideal

Oyun için ideal

Parkta 26 futbol, basketbol sahası, 30 tenis kortu, 21 oyun sahası ve yazın havuza dönüştürülen bir buz pistine sahip.

Tiyatro bile var

Tiyatro bile var

1.885 koltuk kapasiteli Delacorte Tiyatrosu, 36 köprü ve aralarında Alice Harikalar Diyarında gibi ünlü eserlerin de bulunduğu 29 heykel vardır.

Ziyaretçi

Ziyaretçi

Ortalama 30 milyon kişi tarafından her yıl ziyaret edilen Central Park yıl boyu ziyarete açıktır.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar