Budapeşte’ye gitmek için 7 harika neden

muratekinay

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, şehri tam ortadan bölen Tuna Nehri’nin muhteşem manzaraları ve eğlencesi hiç azalmayan geceleriyle özellikle genç gezginler arasında son derece popüler. Neden mi?

İçindekiler

1- Termal banyo keyfi

Bizdeki kaplıcaların benzeri olan termal banyolar Budapeşte’de çok meşhur. Şehrin birçok bölgesinde bulunan banyolardan birine gelebilir ve dondurucu kış soğuklarında bile dakikalar içinde ısınabilirsiniz. Kahramanlar Meydanı yakınlarında bulunan Szechenyi ise sıcak suyu ile olduğu kadar tarihi atmosferiyle şehrin en iyi termal banyolarından biri. Burada gündüzleri sıcak suyun tadını çıkarabilir, geceleri ise düzenlenen partilerde eğlenerek çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Termal banyo keyfinin adresi Budapeşte’ye en uygun uçuşlar burada!

Termal

Uçak Bileti

2- Sabahları mis gibi bagel keyfi

Bagel denince akla ilk olarak Amerika gelse de Budapeşte’de son derece lezzetli bageller bulmak mümkün. Şehir turundan önce Budapeşte Bagel’e uğramayı ve bu tadı yerinde denemeyi unutmayın.

Bagel

3- Geceleri avlu ve teraslarda eğlence

Budapeşte en az tarihi banyolarıyla ve köprüsüyle olduğu kadar yazın avlulara ve teraslara açılan gece hayatıyla da meşhur. Şehrin özellikle Andrassy Utca olarak bilinen bölgesinde bulunan kulüplerde hem eğlenirken teraslardan görünen nefes kesici Budapeşte manzarasını seyredebilirsiniz. Şehirde görülebilecek diğer önemli yerler ise galerimizde!

budapeşte

4- Serinlemek için Fröccs

Fröccs nedir diye merak edenler için bildiğimiz beyaz veya roze şarabın içine soda eklenmiş içecek olarak tarif edebiliriz. Macarlar bu içeceği çok seviyorlar. Sıcak havalarda hem serinlemek hem de farklı bir tat denemek isterseniz iyi bir seçenek.

Şarap

5- Budapeşte tarzı eğlence için Margaret Adası

Şehrin Budin ve Peşte taraflarının arasında, Tuna Nehri üzerinde yer alan ada Budapeşte’de eğlenmek için en doğru adreslerden. Özellikle yaz aylarında çok canlı bir atmosfere kavuşan adaya gündüz etrafta dolaşmak ve bir şeyler içmek için uğrayabilir, geceleri ise adada düzenlenen partilerde Budapeşte tarzı eğlencenin tadına varabilirsiniz. Bu arada, şehre geldiğinizde kalabileceğiniz uygun fiyatlı Budapeşte otellerine göz atmayı unutmayın.

margeret adası

6- Kiraly Caddesi’nde gezinti

Budapeşte’nin tarihi atmosferini yaşamak için en iyi yerlerden biri de Kiraly Caddesi ve çevresi. Eski avlulu binaların arasında gezdikten sonra bölgedeki kafe ve restoranlar arasından birine oturabilir ve etrafı seyrederek keyif yapabilirsiniz.

budapeşte

7- Serin ve tatlı bir son için Fragola

Dondurmasıyla meşhur şehirlerden Budapeşte’de leziz bir mola için şehrin aynı zamanda en iyi dondurmacılarından Fragola’ya mutlaka gelin. Çikolatalı ve meyveli gibi pek çok çeşidi bulunan dondurmaların yeşil elma aromalısı favoriler arasında!

fragola


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar