Dünyanın önemli pek çok tarihi eserini bulabileceğiniz çok büyük bir müzedir. Roma, Mısır, Yunan kültürüne ait sayısız eserler bulunur. İngiltere’nin en büyük dünyanın da sayılı büyük müzelerinden biridir.

Gezmek için birkaç gün gerekebilir

Gezmek için birkaç gün gerekebilir

Bir günde gezmeniz zor. Bazı bölümler bazı günler kapalı olabiliyor. Tam ayrıntısıyla gezmek isterseniz 2-3 gün bile gezebilirsiniz.

Uçak Bileti

Roma, Mısır eserleri ve daha neler neler

Roma, Mısır eserleri ve daha neler neler

Müzede insanlık tarihinin çok eski dönemlerine ait çanak çömlekler, Roma dönemine ait heykeller, Mısır kültürüne ait çok sayıda eser bulunur.

1753 yılında kuruldu

1753 yılında kuruldu

British Museum doğabilimci doktor Sir Hans Sloane’nin biriktirdiği eserlerin İngiliz hükümeti tarafından satın alınmasıyla 1753 yılında kurulmuştur.

Satın alınmış eserler de var

Satın alınmış eserler de var

Dünyanın pek çok ülkesinden eserler bir şekilde çalınarak ya da satın alınarak yuvalarından alınmış ve bu müzeye getirilmiştir.

Türkiye topraklarından çok eser var

Türkiye topraklarından çok eser var

En çok tarihi eserin alındığı ülkelerin başında ise Türkiye ve Mısır gelir.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi

Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Bodrum Halikarnas Mozolesi ve Nemrut heykelleri bunlardan en önemlileridir. Hatta paha biçilmez İznik çinilerinden örnekler de bulabilirsiniz.

Giriş ücretsiz

Giriş ücretsiz

Müzeye giriş ücretsizdir. Bu da vaktiniz varsa birkaç gün gezmeniz için iyi bir fırsat oluyor. Bir de müze gezisine başlamadan önce danışma masasından müze haritası alarak gezmek en iyisi olacaktır.

Mısır’dan getirilen mumyalar

Mısır’dan getirilen mumyalar

Müzede Mısır’dan getirilen çok sayıda mumyalarda bulunuyor. İngiltere’nin sömürgelerinden topladığı yüzlerce eser de var.

Kütüphanesi de ünlü

Kütüphanesi de ünlü

Müzenin kendisi kadar kütüphanesi de ünlü. Sir Anthony Panizzi’nin planlarına göre yapılan bu kütüphanenin dev kubbesi dikkat çekici.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN