• Anasayfa
  • Bilgi
  • Bir içecekten fazlası çay hangi ülkede nasıl içiliyor?

Bir içecekten fazlası çay hangi ülkede nasıl içiliyor?

nihanbayram

Çay sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde bir içecekten çok daha fazlası demek. Ülkemizde günün her saati keyifle içilen bu efsanevi mucize diğer ülkelerde nasıl tüketiliyor dersiniz?

İngiltere

İngiltere

Dünyada 5 çayı kültürünün yerleşmesinde önemli bir katkısı olan İngiltere'de çay genellikle akşamüstü saatlerinde ve içine süt ilave edilerek içiliyor.

Uçak Bileti

Çin

Çin

Çin, aynı zamanda çayı dünya ile tanıştıran ülke olarak biliniyor. Bir çeşit yeşil çay olan Çin çayı da neredeyse ülkenin kendisi kadar meşhur. Çin çayının ambalajları da çok süslü. Bu nedenle genellikle hediye ediliyor.

Katar

Katar

Bu Arap ülkesinde çok sevilen bir lezzet olan safran çayda da yerini alıyor. Ülkede genellikle yemeklerden sonra içilen safranlı çay oldukça lezzetli.

Fransa

Fransa

Fransa'da da Çin kadar olmasa da çayın köklü bir geçmişi var. Ülkede çaylar genellikle farklı meyvelerle birlikte servis ediliyor.

Fas

Fas

Fas demek aynı zamanda naneli çay demek. Ülkenin adı bu lezzetle o kadar çok anılıyor ki Fas'a kadar gidip naneli çay içmeden dönmek şaşkınlıkla karşılanıyor.

Güney Afrika

Güney Afrika

Afrika'nın en güneyinde yer alan bu ülkede de çay en çok tercih edilen içeceklerden biri. Özelikle kafein içermeyen bir çay türü olan rosbos çayı Güney Afrika'nın favorisi.

Hindistan

Hindistan

Hindistan'da çay sunumu ve lezzetiyle biraz farklı. Ülkede çayı genellikle sütle ve baharatlarla karıştırarak servis ediyorlar. Bu lezzetin adı ise masala.

Türkiye

Türkiye

Ülkemizde de çay vazgeçilmez lezzetlerden biri. Hem sabah kahvaltısında hem de yemeklerden sonra gelen sıcak çayın yerini hiçbir şey tutmuyor. Bu keyfi yemyeşil çay bahçelerine karşı yaşamak isterseniz, rotanızı Rize'ye çevirmeniz yeterli.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN