Bayram tatilinde İstanbul’da ve Ankara'da kalanlar için günübirlik ya da bir iki gece konaklama yapabileceğiniz alternatif tatil rotaları hazırladık. İstanbul’a yakın bu yerlerde ne yapılır, nerede konaklanır, ne yenir, içilir diye merak ediyorsanız okumadan geçmeyin.

İçindekiler

Kerpe

İstanbul’a yakın yeşille denizin kucaklaştığı yerlerden biri Kerpe. Karadeniz’e kıyısı olan yeşillikler içinde bir yer. İzmit’i geçtikten sonra Kandıra sapağına girip sonra Kefken tabelalarını takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 1,5 ya da 2 saat süren bir yolculuk sonrası harika manzaralı küçük şirin bir bölge karşılar sizi. Buradaki balıkçılarda karnınızı doyurmanızı, vaktiniz varsa da güneşin batışını seyretmenizi tavsiye ederim.

Kerpe sahilinden biraz yukarı gittiğinizde yıllar içinde şekillenen Kartalkayaları görürsünüz. Doğa yürüyüş yapmak isteyenler için ideal bir yer.  Pembekayalar da görülmesi gereken yerlerden. Burada iki otel ve küçük pansiyonlar var. Boş yer bulursanız konaklama yapmanız da mümkün. Kerpe’ye çok yakın bir yer olan Kefken’e de gidebilirsiniz.

Uçak Bileti

Adatepe

İstanbul’a yakın doğal güzellikleri bulabileceğiniz bir diğer alternatif rotamız da Adatepe. Kaz dağlarının yamaçları  üzerine kurulu yeşillikler içindeki bu şirin kasabada butik otellerler ve pansiyona çevrilmiş taş evler bulabilirsiniz. Kısa bir yolculukla Küçükkuyu sahiline inip denize girmeniz de mümkün. Her tarafı tarih kokan bu şirin yerde çok sayıda zeytinyağı satan dükkanlar bulabilirsiniz. Aslında zeytinden yapılmış herşey demek mümkün. Zeytinyağları, sabunlar ve zeytin reçeline varıncaya kadar herşey. Hatta burada zeytinyağı kültürüne ilişkin bir müze bile var. Zeytinyağı alışverişinizi tamamlayıp köy hahvesinde çay molası verebilirsiniz.

Kaz dağlarına kadar gelmişken buralarda Küçükkuyu, Güre, Asos, Behramkale ve Babakale henüz bozulmamış şirin sahil kasabalarını mutlaka gezmenizi tavsiye ederim. Buralarda da konaklayıp Ege’nin harikala sularında serinlemeniz mümkün. Ya da Geyikli’ye kadar giderseniz kısa bir vapur yolculuğu sonrası Bozcaada’ya da uğrayabilirsiniz.

Manici Kasrı

Kazdağları yeşillikleri içindeki bu butik otel size doğal ile başbaşaka konforlu bir yaşam sunuyor. Otelin içerisinde kütüphane bile bulmanız mümkün. Manici Kasrı'nın eğlenceli su aktiviteleri ve çok keyifli geniş bir bahçesi bulunuyor. Büyük otel konseptini sevmeyenler ve kalabalıklardan kurtulmak isteyenler için ideal.

Kıyıköy

İstanbul’a yakın bir başka seyahat noktamız da Kıyıköy. Karadeniz kıyısı şirin, yeşillikler içindeki bu antik köy, Bizans’tan kalma klise ve antik tiyatroyu barındırıyor. 6. yüzyılda yapılmış kalesi  köye tam bir tarihi hava veriyor.  Bura da balık ve köfte yiyerek karnınızı doyurabilirsiniz. Denize girip, tarihe meraklıysanız antik kalıntıları gezebilirsiniz.

Kıyıköy’e yakın gidebileceğiniz yerler arasında İğneada’ya da uğramınızı da tavsiye ederim. Istranca Dağları'nın eteklerinde yeşillikler içinde bu şirin kasabada konaklayabileceğiniz çok sayıda pansiyon ve 5 yıldızlı bir otel de var. İğneada yolu üzerine Dupnisa mağarası, içinden nehir geçen 3200 metrelik galerisi, eşsiz sarkık ve dikikleriyle büyüleyici. 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz mağara, görülmeye değer. İğneada’nın merkezinde karnınızı doyurabilir, dilerseniz Bulgaristan sınırındaki Limanköy’e kadar da gidebilirsiniz.

İğneada Resort Hotel

İğneada Resort otel bu bölgenin tek beş yıldızlı oteli. İğneada merkezde 5 yıldızlı otel konforunu bulabileceğiniz bu otel deniz kenarında. Civar gezilerinizi yapıp konaklamanızı burada gerçekleştirebilirsiniz.

Ilgaz

Bayram tatilinde yakın yerlere kaçmak isteyen Ankaralıları da unutmadık. Ankara’ya 200 km, İstanbul’a 457 km uzaklıktaki bir başka seyahat noktası olarak Ilgaz’ı seçtik. Şarkılara bile konu olan bu dağda, serinlikler içinde huzurlu bir kaçamak yapabilirsiniz. Dilerseniz dağdaki otellerde konaklamanız mümkün. Yeşilin binbir çeşidini görebileceğiniz Ilgaz, doğa sporları tutkunları için de ideal. Ilgaz milli parkını gezerek şehir karmaşasından bir ya da birkaç gün de olsa kurtulmanın keyfini sürebilirsiniz.

Ilgaz’a gitmişken bir başka tarihi şehrimiz Kastamonu’ya da uğramanızı tavsiye ederim. Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı bu kentte Saat Kulesi, Kastamonu Kalesi gibi tarihi mekanlara rastlamak mümkün. Geleneksel tatlısı Çekme helva almadan da buradan ayrılmayın. Ayrıca yemyeşil Ilgaz dağlarını geçe geçe  Kastamonu’nun deniz kenarı bir başka tarihi ilçesi İnebolu’ya da gidebilirsiniz.

Ilgaz Mountain Resort

Ilgaz Dağı’nın milli parkı içinde yer alan bu tesis dört mevsim boyunca kış ve doğa etkinlikleri sunmakta. Tesiste kayak merkezi ve tenis kortunun yanısıra spor salonu ve kapalı yüzme havuzu olan bir spa merkezi var.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar