Bayram tatili bu yıl hafta sonuna denk geldiği için kısa sürecek. Haliyle izin birleştirmeyenler de kısa süreli kaçamakların planını yapıyor. Birkaç günlüğüne hem yakın hem de daha önce gitmediğiniz yerlere gitmeye ne dersiniz? Üstelik önerilerim, İstanbul ve Ankara gibi şehirlere birkaç saat mesafede.

İçindekiler

Kefken, Kerpe

Kefken ve Kerpe, daha çok Kocaeli halkının yazlık yeri olarak bilinse de, doğal güzellikleriyle görülesi yerler. Dev kayalıklar, yeşille kaplı bitki örtüsü ve Karadeniz’in sakin suyu şahane bir manzara sunuyor. Kayalıkların yıllarca dalgalardan dolayı geçirdiği oluşum şahane. Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine 10 km uzaklıkta. Biraz daha ilerlerseniz Kefken’e gelirsiniz. Burası da yazlıkların yer aldığı küçük bir kasaba. Yine çok sayıda yazlık bulunan Cebeci de bu güzergahta bulunan bir başka yer. Kerpe ve Kefken’de birkaç tane otel ve pansiyon bulunuyor. Kerpe otelleri sayfasından konaklama seçeneklerine bakabilirsiniz.

Kefken

Uçak Bileti

Babakale, Assos, Kadırga 

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin tarihi ve deniziyle ünlü yerleri Babakale ve Assos daha önce gitmediyseniz mutlaka görmeniz gereken bir yer. Assos tarihi limanı ve liman çevresindeki taş butik otelleriyle ünlü. Babakale’nin ise limanı, kalesi ve tarihi camisi var. Türkiye’nin en batı noktası. Burada birkaç tane küçük otel ve pansiyonda konaklayabilirsiniz. Babakale biraz eski kalabilir ama tarihi camisi, kalesi ve denizi görülmeye değer. Kadırga Koyu ise bana göre Türkiye’nin en güzel denizine sahip. Suyun berrak rengi şahane, tek handikabı su biraz soğuk gelebilir. Assos ve çevresindeki otel seçenekleri burada.

Babakale

Dikili, Seferihisar

İzmir ve çevresinde gezilecek yer çok. Çeşme ve Alaçatı zaten en popüler yerler. Ancak daha sakin bir tatil yapmak istiyorsanız Seferihisar ilçesi tam size göre. Sakin şehirler listesine giren Seferihisar’da hayat hakikaten de yavaş akıyor. Kafa dinlemek için ideal bir yer. Kalem Adası ile ünlü bir başka yer de Dikili. Özellikle Kalem Adası’na mutlaka gidin. Tekne turları düzenleniyor. Bu ada, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak bilinir. Kısa bir Çandarlı turu da yapabilirsiniz. Konaklama konusunda küçük otel ya da pansiyonlar bulabilirsiniz. Kalem adasında ise 5 yıldızlı bir tane Oliviera Resort Oteli var.

Dikili

Kurucaşile, Amasra

Ankaralıların yazın denize girmek için favori yerlerinden biri olan Amasra çok güzel bir yer. Ancak bayramda çok kalabalık olacağını tahmin etmek güç değil. O yüzden Amasra’dan Kastamonu’ya doğru yola çıkın. Cide’ye varmadan önce Kurucaşile diye bir ilçe var. Burası denizi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin bakir kalmayı başarabilmiş nadir yerlerinden birisi. Amasra’da ise deniz, güneş, lezzetli balıklar ve enfes salatası sizleri bekliyor.

Kurucaşile

Kaleköy, Demre

Antalya ve dolaylarında gezecek yer seçeneği çok. Kaş, Kemer, Belek, Side, Alanya herkesin bildiği popüler yerler. Daha az bilindik bir yerde tatil geçirmeye ne dersiniz? Mavi tur yatlarının uğrak yeri Kaleköy’e karadan ulaşım yok. Sadece deniz yoluyla gidilebilen bir yer. Aynı zamanda 1. derece sit alanı. Yapılaşma yasak. Eski taş evlerin büyük çoğunluğu pansiyona dönüştürülmüş. Muhteşem bir manzarada tatil yapmak keyifli olacaktır. Demre otel seçenekleri için tıklayın

Kaleköy Demre

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar