Sosyal medya yeni iş kapıları açtı. Gezmeyi, eğlenmeyi, yemeyi, içmeyi ya da giyinmeyi sevenler, yaşadıklarını video ya da fotoğraflarla paylaşarak para kazanma yoluna gidiyorlar. Tabi bu işler öyle kolay olmuyor. Sadece paylaşım yapmak iyi bir influencer olmanızı sağlamaz. İyi bir seyahat influencerı olmak için ipuçlarına göz atmaya ne dersin?

İçindekiler

Fotoğrafçılık eğitimi al fotoinfu

Fotoğraf ya da video çekerken bazı teknik bilgileri bilmek, etkileşimi arttırmak adına çok önemli. Bakış açısı, çekim alanı, küçük detaylar renkler, hepsi like yani tıklamaları arttıracak şeyler. Eğer böyle bir ders görmediysen ya da fotoğrafçılık kulüplerinde yer almadıysan, fotoğrafla ilgili yeni bilgiler edinebileceğin, deneyim kazanabileceğin kursa gidebilirsin. Teknik bilgiler içeren kitapların yanı sıra iyi ve etkili bir bakış açısı için John Berger’in Görme Biçimleri isimli kitabını da tavsiye edebilirim.

İyi içerik oluşturfotoinflu2

Fotoğraf ya da video paylaşımlarında etkili içerikler, etkili başlıklar ve bilgi vermek takipçi sayınızı arttırır. Tek başına fotoğraf yetmeyebilir. Fotoğrafı çektiğin yer hakkında küçük de olsa bilgi vermek hatta bu bilgileri hikayelerle süslemek çok işe yarar. Dikkat çekici başlıklar özellikle Youtube aramalarında çok etkili.

Uçak Bileti

Etiketli paylaşımlar yapfotoinflu3

Paylaşımlarda konuyla ilgili etiketler koymak takipçi kazandırmak adına çok önemli. O etiketten senin paylaşımını görüp profilini inceleyen çok sayıda kişi olabilir. Ve pek tabii beğenenler seni takibe başlayabilir. Doğru ve ilgili etiketleri koymak zor değil. Türkçe ya da İngilizce veya gittiğin ülkenin dilinden etiketleri koymayı ihmal etme.

Yazım becerisi kursuna katılfotoinfl4

Tıpkı fotoğraf kursu gibi iyi bir içerik oluşturmak için nitelikli kurslara katılabilirsin. İçerik oluşturmanın püf noktaları ilgi çekici başlık oluşturma kısa ve öz kelimelerle derdini anlatma konusunda dersler alabilirsin. Bu tür kurslarda becerilerini geliştirebilirsin. Bu konuda bize üniversitede derslerde öğretilen 5N 1K kuralı çok işine yarayabilir. Örneğin bir yerle ilgili içerik yazacaksın. Ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kim sorularına yanıt aramalısın? Örneğin güzel ve küçük bir köye gittiğin. Burası bir köy mü, nerede yer alıyor, ne zaman gittin ya da ne zaman gitmeli? Neden gitmeli ve bu köyün adı. Tüm bu sorularının yanıtlarını yazının içine yedirdiğinde zaten doğru içeriği yazmış olursun. Süslü cümleler süslemek senin hayal gücüne kalmış.

Rakiplerini takip etfotoinf4

İyi bir influcer olmaya karar verdiğin andan itibaren rakiplerini takip almalısın. Ama bu takip asla kopya olmamalı sadece bu izlenimler sana neyi nasıl yapman gerektiği konusunda fikir verir. En azından benzer yerlere bile gitsen daha farklı paylaşımlar yapmanız sağlar.

Özgün olfotoinflu6

İçerik, fotoğraflar, videolar paylaşımların hepsi özgün olmalı. Kopya içerikler çok kısa sürede fark edilir. İnsanların seni izlemek için farklı şeyler yaptığını hissetmesi ve görmesi lazım. Özellikle bilgi içerikleri ve yazılardaki kopya içerik, arama motorları tarafından da düşük puan alır.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN