Akdeniz’i aratmayan ince kumlu plajları, her köşesini saran doğal güzellikleri ve görülmeye değer tarihi hazineleriyle Karadeniz’in tatil cenneti olan Bartın, günübirlikte geziler ve yaz tatilleri için ideal bir adres. Karadeniz kıyısında uzanan Amasra ve Kurucaşile gibi turistik ilçeleriyle her yıl binlerce turisti misafir eden şehirde her bütçeye uygun otel bulmanız mümkün. Güzelcehisar Koyu ve dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz devasa lav sütunlarının muhteşem fotoğraflarını çekebileceğiniz Bartın’da İnkumu Plajı, Bozköy Plajı, Büyük Liman Plajı ve Amasra Plajı’nda da Karadeniz’in masmavi sularının tadını çıkarabilirsiniz.

Binlerce yıl öncesine uzanan zengin bir tarihe sahip şehirde Roma döneminden günümüze kalan Kemere Köprüsü, Amasra Kalesi, Kuş Kayası Yol Anıtı ve Güzelcehisar Kalesi gibi pek çok tarihi hazineyi de yakından görme şansı bulacaksınız. Bakacak Tepesi ve Çakraz Seyir Tepesi’nden mavi ile yeşilin bileştiği panoramik manzaraları izleyebileceğiniz Bartın gezinizde Küre Dağları’nın el değmemiş güzellikleri arasında da ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Bartın otelleri arasından seçiminizi yaparak şehri keşfedebilirsiniz.

Bartın’da mutlaka görmeniz gereken 60 yeri yazarken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama hazırladık. Hem deniz hem de doğa tutkunlarını kendine çeken Bartın’ı yazımızı okuyarak hemen keşfe çıkabilirsiniz. Eklediğimiz konum linklerinden yararlanarak programınızı detaylı bir şekilde yapabilirsiniz.

Uçak Bileti

1- Amasra

Amasra

Sadece Bartın'ın değil Karadeniz'in de en sevilen turistik ilçelerinden biri olan Amasra; Ege ve Akdeniz'i aratmayan büyüleyici plajları, kalabalıklardan uzakta denizin tadını çıkarabileceğiniz koyları ve doğa harikası şelaleleriyle çok popüler günübirlik gezi rotalarından biri. Amasra Plajı, Büyük Liman Plajı, Küçük Liman Plajı, Çakraz Plajı ve İnkumu Plajı gibi ince kumlu uzun sahilleriyle ünlü plajlarında Karadeniz'in masmavi sularının tadını çıkarabileceğiniz Amasra'da deniz manzaralı butik ve apart otellere kadar her türlü konaklama alternatifi de bulabilirsiniz.

Bartın'ın simgelerinden biri haline gelen Roma dönemi yapımı Kemere Köprüsü ile anakaraya bağlanan Boztepe Adası’nı gezerek Amasra Kalesi ve Direkli Kaya gibi çarpıcı yapıları yakından görebileceğiniz Amasra’da hem denizin hem de tarihi güzelliklerin tadını çıkararak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde sahil kenarındaki balık restoranlarında romantik akşam yemekleri tadarak yorgunluk atabileceğiniz ilçede yaz aylarında her gün düzenlenen tekne gezileri ve dalış turlarına katılarak da Karadeniz’in su altı zenginliklerin muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz. Amasra otobüs bileti alarak bu deneyime doğru yola çıkın.

Konum Linki

2- Kurucaşile

Kurucaşile

Bartın'ın Karadeniz kıyısında uzanan başka bir turistik ilçesi olan Kurucaşile, şehir merkezine sadece 1 saat uzaklıkta dinlendirici bir gezi sunuyor. Önü masmavi Karadeniz, arkası ise çam ormanları ile çevrili küçük ilçe, Karaman Plajı ve Kapısuyu Plajı gibi birbirinden güzel plajlarının yanı sıra tabiat harikası Gölderesi Şelalesi’yle de yaz aylarında insanları kendine çekiyor.

Bölgedeki önemli antik yerleşim yerlerinden biri olan Kromna Antik Kenti’nden günümüze kalan tarihi hazineleri de gezme şansı bulabileceğiniz Kurucaşile, hafif rüzgarlı ve dalgalı deniziyle uçurtma sörfü, rüzgar sörfü, yelken ve deniz paraşütü gibi onlarca su sporu yapmak için de ideal bir yer. Karadeniz manzaralı butik otellerde tatil yapabileceğiniz ilçede sahil çevresinde hizmet veren restoranlarda ise mevsimlik balıklar ve yöresel lezzetler tadarak keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

3- Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı

Her doğa ve fotoğrafçılık tutkununun keşfe çıkması gereken, ülkemizin en önemli tabiat cennetlerinden biri olan Küre Dağları Milli Parkı, büyüleyici doğa manzaraları eşliğinde unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor. Küre Dağları’nın büyük bir bölümünü kapsayan ve 2000 yılında el değmemi doğası koruma altına alınan milli park, Kastamonu ile Bartın arasında şehir merkezine yaklaşık 2 saat uzaklıkta yer alıyor. Yılın her mevsimi trekking turları, fotoğraf safarileri, dağcılık, kaya tırmanma ve kampçılık gibi aktiviteler için binlerce kişinin uğradığı Küre Dağları Milli Parkı’nı gezerken Horma Kanyonu, Valla Kanyonu ve Ilgarini Mağarası gibi ünlü tabiat harikalarını da yakından görebilirsiniz.

Zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğiyle ünlü dağın güzelliklerini iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabilir ve nadir görülen 130’a yakın kuş türüne ev sahipliği yapan milli parkta harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Çam ormanları arasında uzanan mesire alanlarında, oksijen seviyesi yüksek havada yorgunluk atmak veya kamp alanlarında çadırınızı kurarak modern dünyadan uzakta dinlendirici günler geçirmek için de Küre Dağları Milli Parkı’na gidebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Milli park içinde kalan mağaraları gezeceksen havanın sıcak olmasına ve yaz mevsimine aldanmadan mutlaka yağmurluk benzeri şeyler bulundurun. El feneri almalısınız mutlaka çünkü mağaralar genelde karanlık ve zemin kaygan.
 

4- Güzelcehisar Koyu

Güzelcehisar Koyu

Sadece Bartın'ın değil, Türkiye'nin de en özel koylarından biri olan ve çevresini saran yemyeşil güzelliklerle doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Güzelcehisar Koyu, Bartın gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Yaz aylarında kalabalıklardan uzakta denizin ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz koyu tekne gezileri veya doğa yürüyüşleriyle de keşfe çıkabilirsiniz.

Dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz 30 metre yüksekliğindeki devasa lav sütunları için de her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Güzelcehisar Koyu’nda gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Cam berraklığındaki deniziyle tüplü ve tüpsüz dalış turlarının ana merkezlerinden biri haline gelen Güzelcehisar Koyu’nda tüm gün Karadeniz’in tadını çıkardıktan sonra akşamları da büyüleyici gün batımı manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Koyun ve plajın civarında otopark imkanları biraz kısıtlı yer bulmak için sabah erken saatlerde gelmen gerekebilir. Koya inen dağ yolu üzerinde bulduğun herhangi bir yere aracını park edebilirsin.
 

5- Tavşan Adası

Tavşan Adası

Bartın’ın simgesel yapılarından biri olan Kemere Köprüsü’nün hemen karşısında çarpıcı bir manzara sunan Tavşan Adası, tekne gezilerinin değişmez adreslerinden biri. Hiçbir yapılaşma veya yerleşimin olmadığı küçük ada, sessiz ve huzurlu atmosferiyle hem yürüyüş yapmak hem de masmavi sularda doyasıya yüzmek için ideal bir yer. Bir zamanlar savunma amaçlı olarak kullanılan Tavşan Adası’nda Bizans döneminden kalan bir kalenin ve manastırın kalıntılarını da gezme şansı bulacaksınız. Kaya teraslarında güneşlenebileceğiniz ve şnorkelli dalışlar yaparak Karadeniz’in su altı zenginliklerinin fotoğraflarını çekebileceğiniz Tavşan Adası’ndan gün batımlarında Amasra’nın en güzel manzaralarını izleyebilirsiniz.

Konum Linki

6- Amasra Kalesi

Amasra Kalesi

Bartın'ın en çok ziyaret edilen tarihi hazinelerinden biri olan Amasra Kalesi, özellikle gün batımlarında görülmeye değer bir manzara sunuyor. Roma İmparatorluğu döneminde sağlam kesme taşlarla inşa edilen ve 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen etkileyici kale, Boztepe Adası’nın antik köprü ile karaya bağlanıyor. Çevresinde Sormagir Kalesi ve Zindan Kalesi gibi iki küçük kalenin de bulunduğu Amasra Kalesi, Cenevizlilerden Bizanslılar ve Osmanlılara kadar pek çok medeniyet tarafından savunma amacıyla kullanılmış.

65 metreyi bulan surları ve 8 tane burcu ile yüzlerce yıllık tarihi evleri arasında çarpıcı bir manzara sunan kalenin iç bölümlerini keşfe çıkabilir, devasa surlardan Karadeniz'in ve Amasra'nın muhteşem panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz. Amasra Kalesi'nin her köşesini süsleyen etkileyici taş oymaları, yazıtları ve kartal kabartmalarını yakından inceleyebileceğiniz gezinizde tarihte keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kaleyi çıkan yol yokuşlu ve engebeli olduğu için rahat kıyafet ve outdoor spor ayakkabı giymeni öneririm.
 

7- Çakraz

Çakraz

Bartın'ın Amasra ilçesine bağlı olan ve Karadeniz kıyısında uzanan küçük bir tatil beldesi olan Çakraz, Karadeniz'in en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Çakraz Plajı ile her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Cam berraklığındaki denizinin yanı sıra el değmemiş doğal güzellikleriyle hem günübirlik gezi hem de tatil yapmak için en ideal adreslerden biri olan Çakraz'da Roma döneminde kalan lahitler ve anıtsal yapıları da inceleyebilirsiniz.

Yılın her mevsimi düzenlenen rehberli doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri, fotoğraf safarileri ve tekne turlarının ana merkezlerinden biri olan huzurlu beldesinde her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonları bulmanız mümkün. Bartın merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Çakraz'a minibüslerle her saat kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Otelde kalacak ya da bir yerlerde yemek yiyeceksen nakit bulundur derim çünkü Çakraz’da atm yok. Bazı işletmelerde kart geçmediği için tedbirli olmanda fayda var. Ayrıca gece hayatına dair beklentin düşük olsun çünkü gece 00.00’den sonra hayat duruyor.
 

8- Mugada Sahili

Bartın'da Karadeniz'in mavisi ile yemyeşil çam ormanlarının birleştiği büyüleyici bir atmosferde akşam yürüyüşlerine çıkmak için Mugada beldesinin sahiline de gidebilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta, Güzelcehisar Koyu’nun hemen yanı başında uzanan ve çevresindeki bakir güzelliklerden dolayı sit alanı olarak koruma altına alınmış Mugada sahilinde ince kumlara havlunuzu sererek güneşlenebilir, çam ormanları arasında gizlenen mesire alanlarında piknik yapabilir veya çadırınızı kurarak kamp yapabilirsiniz. Balık restoranları, kafeler gibi olanaklar bulabileceğiniz ve kıyısına bağlanmış renkli balıkçı teknelerinin gün batımlarında tablo güzelliğinde fotoğraflarını çekebileceğiniz Mugada sahilinde el yapımı hediyelik eşyalar da satın alabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Duş ve tuvalet ücretli. Soyunma kabini mevcut değil. Civarda ihtiyaçlarını karışlayabileceğin bir tesis ya da market bulunmadığı için son derece tedarikli gitmeni öneririm.
 

9- Ağlayan Ağaç

Turistik ilçe Amasra’nın en çok fotoğrafı çekilen simgelerinden biri olan Ağlayan Ağaç, yerden ve havadan aldığı nemden dolayı ağlıyormuş gibi görünen asırlık bir selvi ağacı. Büyüleyici güzelliğinden dolayı anıt olarak koruma altına alınan ilginç ağaç, küçük Tavşan Adası’nın hemen karşısında sunduğu büyüleyici manzarasıyla yerli ve yabancı turistleri kendine çekiyor. Çevresinde kahvenizi yudumlayarak büyüleyici Karadeniz manzaralarının tadını çıkarabilecek çay bahçeleri, yürüyüş yolları ve tarihi evlerin sıralandığı Ağlayan Ağaç’ın en güzel fotoğraflarını ise gün batımı saatlerinde çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Tepelik alanda biraz yokuş ve bayır bir yoldan çıkman gerekeceği için rahat bir giysi ve ayakkabı giymeni tasviye ederim. Bebek arabasıyla seyahat eden çocuklu aileler zorlanabilir.
 

10- Kemere Köprüsü

Kemere Köprüsü

Tarih, kültür ve mimari meraklılarının mutlaka görmesini önerdiğimiz Bartın'ın tarihi hazinelerinden biri de Boztepe Adası ile Amasra’yı birbirine bağlayan bir antik Roma dönemi köprüsü olan Kemere Köprüsü. Sağlam mimarisi ile yüzlerce yıldır ayakta kalmayı başaran ve Cenevizliler, Bizanslılar, Osmanlılar döneminde de kullanılan devasa köprü, kesme taş mimarisinin yanı sıra altı bölümlerini süsleyen çakıl taşlarıyla da kartpostalları süsleyen bir güzelliğe sahip. 2006 yılında aslına uygun olarak restore edilen etkileyici Kemere Köprüsü, Amasra'nın büyüleyici manzarası tamamlayan en etkileyici şaheser yapılardan biri olarak görülmeye değer.

Konum Linki

Yazar Notu: Köprünün bulunduğu bölge kış ve sonbahar aylarında fazla esintili olduğu için sıkı giyinmeli ve mümkünse yaz ve ilkbahar mevsimini tercih etmeni öneririm.
 

11- Bartın Ulus

Bartın'ın sadece 38 kilometre uzaklıktaki küçük Ulus ilçesi, doğal güzellikleri ve tarihi hazineleri için sıkça ziyaret ediliyor. İlçe, her doğa tutkununun görmesi gereken, serin havasıyla yaz aylarının değişmez gezi alanlarından biri olan Uluyayla ve ilçe merkezine sadece 17 kilometre uzaklıkta yer alan bir doğa harikası Ulukaya Şelalesi için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Onlarca metre yüksekliği bulan devasa kaya duvarlarıyla dikkat çeken Çağlayan Vadi ve deniz seviyesinden 1400 metre yükseklikte oksijen seviyesi yüksek havasıyla ünlü Gezen Yaylası'nı da keşfe çıkabileceğiniz Ulus’ta Bartın ile Safranbolu arasında uzanan etkileyici ağaçlı tünelde de keyifli yürüyüşler yapmayı unutmayın.

Konum Linki

12- Bakacak Tepesi

Bakacak Tepesi

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız hem Karadeniz’in hem de tarihi konaklarla süslü Amasra’nın panoramik manzaralarını izleyerek harika fotoğraflar çekmek için Bakacak Tepesi’ne mutlaka uğramalısınız. Sıcak yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan yemyeşil tepe, Fatih Sultan Mehmet'in dünyanın göz bebeği dediği görülmeye değer yerlerden biri.

Seyir teraslarından kilometrelerce uzanan büyüleyici Karadeniz ve doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz, çevresindeki kır bahçelerinde çayınızı yudumlayarak tertemiz havanın tadını çıkarabileceğiniz Bakacak Tepesi’nde Boztepe Adası, Amasra Kalesi ve limanda sıralanan rengarenk balıkçı sandallarını izleyebilir, doğa yürüyüşlerine çıkarak el değmemiş güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

13- Ulukaya Şelalesi

Ulukaya Şelalesi

Çevresi birbirinden güzel doğa harikalarıyla sarılı olan Bartın'da el değmemiş güzellikler içinde zaman geçirmek ve muhteşem fotoğraflar çekmek için Ulukaya Şelalesi’ne de gitmeyi unutmayın. Küre Dağları eteklerinde yer alan ve sarp kayalar arasından 10 metre yükseklikten dökülen bembeyaz sularıyla tablo güzelliğinde bir manzara sunan şelale, 40 metre çapındaki buz gibi sularla dolu kaya göletiyle sıcak yaz günlerinde serinlemek için de en ideal adreslerden biri. Çevresindeki ahşap seyir teraslarından panoramik fotoğraflarını çekebileceğiniz ve tertemiz dağ havasında piknik yapabileceğiniz Ulukaya Şelalesi’nde yılın her mevsimi sarıdan yeşile doğanın her tonunu görebilirsiniz.

Konum Linki

14- Bartın Çayı

Barın gezinizde doğanın içinde dinlendirici zaman geçirmek ve bakir doğal güzellikler arasında yürüyüşlere çıkmak çekmek için Bartın Çayı’na da mutlaka uğramalısınız. Antik dönemlerden beri güzelliğiyle dikkat çeken ve Ilgaz Dağları'ndan doğarak kilometrelerce ilerleyen Bartın Çayı’nın çevirisi kır bahçeleri, alabalık çiftlikleri ve mesire alanlarıyla çevrili. Gür çam ormanları arasında ilerleyen iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabileceğiniz, seyir teraslarından Amazon Ormanları’nı andıran büyüleyici doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz Bartın Çayı’nda yaz aylarında sandallarla gezilere çıkabilir veya balık avlama turlarına katılarak da yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

15- Güzelcehisar Lav Sütunları

Güzelcehisar Lav Sütunları

Bartın'ın tüm dünyadan insanları kendine çeken en ünlü tabiat harikalarından biri olan Güzelcehisar Lav Sütunları, Güzelcehisar Koyu’nun en çok ziyaret edilen bölümünü oluşturuyor. 8 milyon yıllık olduğu tahmin edilen, dünyada sadece Amerika, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da benzerleri bulunan devasa lav sütunlar, Karadeniz’in masmavi suları karşısında görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Bartın’da düzenlenen doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık gezileri ve tekne turlarının değişmez adreslerinden biri haline gelen Güzelcehisar Lav Sütunları, her yıl 40.000’den fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Çevresindeki seyir teraslarından özellikle gün doğumu ve gün batımlarında en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz, 100 metre yüksekliğindeki ilginç şekilleriyle ziyaretçilerini büyüleyen lav sütunlarının çevresindeki turkuaz denizde de tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak büyüleyici su altı zenginliklerine şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Zonguldak yolundan geleceksen Çaycuma-Bartın istikametini kullan derim. Zamandan ve yakıttan tasarruf sağlayabilirsin çünkü. Ayrıca civarda kamp yerleri olsa da market gibi işletme olmadığı için ihtiyaçlarını yanında götürmeni tavsiye ederim.
 

16- Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı

Bartın'ın turistik cenneti Amasra'da 17. yüzyıldan beri ticaretin kalbinin attığı yer olan Çekiciler Çarşısı, güzel bir tatil alışverişi yapmak için ilk gitmeniz gereken yerler arasında. Yüzlerce yıldır ahşap el işçiliğinin yaygın olarak yapıldığı Bartın’da birbirinden güzel ahşap ürünler, bakırlar, yöresel giysiler, baharatlar ve el emeği göz nuru hediyelikler bulabileceğiniz atölyeleriyle çok ilgi gören Çekiciler Çarşısı’na hem alışveriş yapabilir hem de tarihi evler arasında uzanan çarşı boyunca yürüyüşlere çıkarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

17- Uluyayla

Yayla turizmi açısından gelişmiş şehirlerimizden biri olan Bartın'da en çok ziyaret edilen yaylalardan biri şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Ulus ilçesi sınırlarında yer alan Uluyayla. En sıcak yaz aylarında bile serin kalan tertemiz havası, dağ eteklerini süsleyen yayla çiçekleri ve bulutlar arasında uzanan çam ormanlarıyla modern dünyadan uzakta unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz Uluyayla, hem fotoğrafçılar hem de doğa tutkunları için ideal bir gezi alanı.

Sarıçam, meşe ve gürgen ağaçları arasında uzanan yürüyüş parkurlarıyla Bartın'ın en sevilen trekking parkurlarından biri haline gelen ve yemyeşil dağ eteklerinde inşa edilmiş iki katlı ahşap yayla evleriyle kartpostal güzelliğinde fotoğraflar sunan Uluyayla’yı yaz aylarında düzenlenen rehberli yayla turlarıyla da keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kamp için gideceksen resmi kamp alanı olmadığı için ateş yakmak yasak ve geceleri çok soğuk oluyor. O nedenle kalın bir uyku tulumu bile yetersiz gelebilir. Tedarikli gitmende fayda var.
 

18- İnkumu Plajı

İnkumu Plajı

Her köşesi birbirinden güzel koylar ve plajlarla çevrili olan Bartın'da Karadeniz'in serin sularının tadını çıkarmak için 3 kilometre uzunluğundaki altın kumlu sahiliyle ünlü olan İnkumu Plajı’na da kesinlikle uğramalısınız. Bartın merkezine sadece 10 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alan ve yaz aylarında yabancı turistlerin yanı sıra çevre şehirlerden gelen denizin tadını çıkarmak isteyen günübirlik tatilcilerle de dolan plaj, ince kumları ve çevresini saran yemyeşil ormanlarla büyülü bir atmosfere sahip.

Balık sürülerini bile görebileceğiniz kristal berraklığındaki sularda tüm gün doyasıya yüzebileceğiniz ve şnorkelli dalışlar yapabileceğiniz İnkumu Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz işletmelerden kafeler, restoranlar, eğlence merkezleri ve otellere kadar zengin turizm olanakları da bulabilirsiniz. Çabuk derinleştiği için çocuklu aileler ve acemi yüzücülerin dikkatli olmasını önerdiğimiz İnkumu Plajı’na her saat bulabileceğiniz minibüslerle Bartın’dan kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

19- Direkli Kaya

Direkli Kaya

Bartın'ın en çok ziyaret edilen turistik ilçesi olan Amasra’nın simgesel yapılarından biri de Karadeniz’in içine doğru uzanan bir kaya üstünde, 7 metre yüksekliğiyle çarpıcı bir manzara sunan Direkli Kaya. Çevresini saran kayalar üzerinden denize girmek için de sıkça ziyaret edilen ve Cenevizliler döneminde deniz yolunu gözetleme amacıyla kesme taşlarla inşa edilen antik yapı, özellikle gün doğumu ve gün batımında sunduğu çarpıcı manzarasıyla ilçenin en çok fotoğraflanan anıtsal yapılarından biri konumunda.

Konum Linki

20- Amasra Müzesi

Amasra Müzesi

Bartın'ın binlerce yıllık tarihi hazinelerini ve kültürel zenginliğini görmek için geniş koleksiyonlarıyla 1982 yılından beri hizmet veren ve yılda 50.000’den fazla kişi tarafından ziyaret edilen Amasra Müzesi'ne uğrayabilirsiniz. 1884 yılında denizcilik okulu olan inşa edilen taş mimarili etkileyici binasıyla da dikkat çeken müzede Helenistik dönemden Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine kadar pek çok farklı medeniyetlerden kalan binlerce cam, altın, bronz ve gümüş ojenin yanı sıra süs eşyaları, heykeller ve tarihi silahlar da sergileniyor.

Arkeoloji salonunun yanı sıra Roma dönemine ait devasa heykeller, mezar stelleri, sütunlar ve taş eserleri inceleyebileceğiniz bahçesini de gezebileceğiniz Amasra Müzesi’nin etnografya salonunda sergilenen Osmanlı dönemine ait paha biçilmez antikalar, günlük eşyalar, silahlar, yöresel giysiler ve el sanatı eserleri de ziyaretçilerin çok ilgisini çekiyor. Her tarih ve kültür meraklısının uğraması gereken Amasra Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:30 ile 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor ve ilçe merkezinde Fikret Uysal Sokak üzerinde güzel bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

21- Ilgarini Mağarası

Küre Dağları Milli Parkı'nda gezerken dünyanın en büyük 4. mağarası olan Ilgarini Mağarası’nı da mutlaka keşfe çıkmalısınız. Tüm dünyadan mağaracılık ve doğa tutkunlarını kendine çeken, 858 metre uzunluğa ve 250 metre derinliğe sahip olan devasa mağara, Bartın'da düzenlenen doğa yürüyüşlerinin de sevilen adreslerinden biri konumunda. Her yıl 2000’den fazla kişi tarafından ziyaret edilen Ilgarini Mağarası’nda Roma ve Bizans dönemlerinden kalan antik mezarlar, devasa sarkıtlar, dikitler ve damlataş havuzları arasında harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Tarih öncesi dönemlerde yerleşim yeri olarak da kullanıldığı tahmin edilen Ilgarini Mağarası, Türkiye'nin keşfedilmeyi bekleyen gizli doğa harikalarından biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Mağaraya rehber eşliğinde gitmeni öneririm çünkü mağaraya çıkan yol çok dik kayalık. Bölgeyi iyi tanıyan bir rehberle daha rahat ulaşabilirsin, ayrıca mutlaka sağlam outdoor ayakkabılar giymelisin.
 

22- Kuş Kayası Yol Anıtı

Kuş Kayası Yol Anıtı

Bartın ile Amasra arasında uzanan antik yol üzerinde yer alan etkileyici Kuş Kayası Yol Anıtı, benzersiz tasarımıyla görenleri büyülüyor. Karadeniz bölgesinde uzun süre hüküm süren Roma İmparatorluğu döneminde M.S. 1. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen devasa anıt, Türkiye'deki en kendine özgü Roma dönemi anıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

Devasa bir kayanın üstüne oyulmuş Roma kartalı figürleri, yazıtlar ve insan tasvirleriyle görülmeye değer bir manzara sunan, 160 merdiven çıkılarak ulaşılabilen Kuş Kayası Yol Anıtı; her tarih, kültür ve arkeoloji meraklısının yakından görmesi gereken antik şaheserlerden biri. Özellikle gün batımında sunduğu çarpıcı manzarasıyla fotoğrafçılık gezileri ve doğa yürüyüşlerinin de değişmez adreslerinden biri haline gelen devasa anıta minibüslerle de kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: 160 basamaklı dik bir merdiveni tırmanarak anıta ulaşılıyor o nedenle yanına su almalı ve rahat ayakkabı ve kıyafetler tercih etmelisin.
 

23- Kapısuyu Plajı

Kapısuyu Plajı

Bartın'ın Kuruçeşme ilçesine bağlı Kapısuyu Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Kapısuyu Plajı’nda kalabalıklardan uzak denizin ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Arkası sık gür çam ormanları, önü ise mavinin her tonunu görebileceğiniz Karadeniz ile çevrili olan etkileyici plaj, Bartın'da denize girebileceğiniz en özel noktalardan biri. Çevresinde donanımlı kamp alanları ve taze deniz ürünleri tadabileceğiniz küçük balık restoranları gibi olanaklar da bulabileceğiniz Kapısuyu Plajı’nın ince kumlu sahilinde havuzu sererek tüm gün güneşin tadını çıkarabilir ve şnorkelli dalışlar yaparak eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

24- Balamba Tabiat Parkı

13 hektardan daha büyük yeşil alanı, el değmemiş büyüleyici güzellikleri ve zengin turizm olanaklarıyla Bartın'da doğanın tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en özel noktalardan biri de şehir merkezine sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alan Balamba Tabiat Parkı. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında sarıdan yeşile doğanın her tonunu görebileceğiniz tabiat parkı, iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarıyla tertemiz havada spor yapmak için de sıkça ziyaret ediliyor.

Organik ürünlerle kahvaltılar sunan kır restoranları, yaz aylarında etkinliklerin düzenlendiği 150 kişilik açık hava tiyatrosu, çocuk oyun alanları, mesire alanları, paintball sahası, yağmur barınakları, tenis kortu ve spor sahaları gibi olanakları da Balamba Tabiat Parkı’nda bulabilirsiniz. Gürgen, meşe ve fıstık çamı ormanları arasında tertemiz havada yenilenebileceğiniz, sessiz ortamında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Balamba Tabiat Parkı’nı hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

25- Bozköy Plajı

Bozköy Plajı

Bartın’ın en sevilen plajlarından biri de altın kulu sahilin ve masmavi denizin tadını çıkarmak için sıkça ziyaret edilen Bozköy Plajı. Çevresinde hiçbir beton yapının bulunmadı ve huzurlu atmosferini korumayı başaran tertemiz plajın mavinin her tonunu görebileceğiniz denizine kendinizi bırakarak doyasıya yüzebilir, plajın çevresini saran çam ormanları arasında piknik veya kamp yaparak unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz. Uzun sahiliyle büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde yürüyüşlere çıkmak için de tercih edilen Bozköy Plajı’na Bartın’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

26- Bartın Orta Camii

İbrahim Paşa Camii olarak da bilinen ve Bartın merkezinde güzel bir konumda bulunan Orta Camii, bir asırdan fazla zamandır hizmet vermeye devam eden etkileyici bir yapı. Bosna valisi olan İbrahim Paşa tarafından 1901 yılında yaptırılan ve ismini de buradan alan tarihi cami, klasik Osmanlı mimarisini yansıtan tasarımıyla kara planlı, tek kubbeli ve tek minareli olarak tasarlanmış. Uzun tarihinde birkaç kez onarım gören ve iç mekanlarını süsleyen bitki desenleriyle de ilgi çeken Bartın Orta Camii’ni ziyaret ettikten sonra caminin çevresinde sıralanan el sanatı atölyelerini de gezerek güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

27- Amasra Limanı

Amasra Limanı

Bartın'ın en turistik ve hareketli ilçesi olan Amasra'da akşam yürüyüşlerine çıkmak ve çarpıcı Karadeniz manzaraları izlemek için ilçenin küçük limanına da mutlaka uğramalısınız. Çevresi Büyük Liman Plajı, Küçük Liman Plajı ve Kemere Köprüsü gibi turistik noktalarla çevrili olan Amasra Limanı’nda sahil kafeleri ve restoranlarda keyifli bir mola verebilir, kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında her gün düzenlenen tekne gezilerine katılarak büyüleyici Karadeniz koylarını keşfe de çıkabileceğiniz limanda rengarenk balıkçı sandallarının tablo güzelliğinde fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Konum Linki

28- Karaman Koyu

Karaman Koyu

Kuruçeşme ilçesine bağlı Karaman Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan yemyeşil Karaman Koyu, Bartın'da düzenlenen tekne gezileri ve doğa yürüyüşleriyle yakından görebileceğiniz en özel noktalardan biri. El değmemiş bakir güzelliğini ve doğal atmosferini günümüze kadar korumayı başaran huzurlu koyda balık sürülerini bile görebileceğiniz kristal berraklığındaki sularda keyifle yüzebilir, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak Karadeniz’in benzersiz su altı zenginliklerini yakından görebilirsiniz. Tüm gün denizin ve doğanın tadını çıkardıktan sonra Karaman Köyü’ne de uğrayarak geleneksel Karadeniz lezzetleri tadarak yorgunluk atmayı ve organik ürünler almayı da unutmayın.

Konum Linki

29- Çakraz Plajı

Çakraz Plajı

Bartın’da denizin tadını çıkarabileceğiniz en popüler plajlardan biri de Bartın merkezine sadece 16 kilometre uzaklıkta yer alan Çakraz Plajı. 1968 yılında yaşanan depremde üç bölüme ayrılan büyüleyici plaj, dalgalı denizi ve rüzgarlı havasıyla deniz paraşütü, uçurtma sörfü, yelken, kano gibi su sporları yapmak için de Bartın’da en çok tercih edilen plajlardan biri. Çevresi su sporları merkezileri, balık restoranları, kafeler ve her bütçeye uygun otellerle çevrili olan, Ege ve Akdeniz’i aratmayan ince kumlu sahiliyle çocuklu ailelerin de keyifli zaman geçirebileceği Çakraz Plajı’nda eğlenceli bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

30- Gergece Şelalesi

Gergece Şelalesi

Pek çok tabiat harikası şelaleyi yakından görme fırsatı bulabileceğinizi Bartın gezinizde, şehir merkezine yaklaşık olarak 26 kilometre uzaklıktaki Gergece Şelalesi’ne de mutlaka uğramalısınız. Doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerinin en popüler mola noktalarından biri olan şelalede endemik bitki türleri arasında onlarca metre yükseklikten dökülen bembeyaz suların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Geniş kaya göletinde çocukların da keyifle eğlenceli zaman geçirebileceği Gergece Şelalesi’nin çevresindeki gür çam ormanları arasında tertemiz havada yürüyüşler yapabilir, doğal seyir teraslarından manzarayı izleyebilir ve şehrin kalabalığından uzakta huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

31- Amasra Boztepe Adası

Amasra Boztepe Adası

Muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz başka bir sevilen gezi alan da Amasra'ya tarihi bir Roma köprüsüyle bağlanan Boztepe Adası. Ağlayan Ağaç ve Amasra Deniz Feneri gibi çok ziyaret edilen turistik noktalara ev sahipliği yapan küçük ada; yüzlerce yıllık tarihi konakları, sessiz ve huzurlu atmosferiyle tadını çıkarmanız gereken yerlerden. Kayalık alanlarında ve plajlarında Karadeniz'in temiz sularının tadını çıkarabileceğiniz, gün doğumu ve gün batımlarında kartpostal güzelliğinde fotoğraflar çekebileceğiniz Boztepe Adası; zengin deniz ürünü seçenekleri sunan balık restoranları, kafeleri, butik otelleri ve hediyelik eşya dükkanlarıyla da günün her saati oldukça hareketli.

Konum Linki

32- Galla Pazarı

Türkiye’nin en ünlü üretici pazarlarından biri olan ve yaklaşık 250 yıldır kurulan Galla Pazarı, onlarca çeşit organik ürünüyle Bartın gezilerinde uğramanız gereken yerler arasında. Amasra merkezinde haftanın 7 günü boyunca kurulan ve çevre köylerde yetiştirilen organik sebze meyvelerin yanı sıra yöresel lezzetler, el yapımı ahşap süslemeler, el emeği göz nuru hediyelik ürünler de satın alabileceğiniz Galla Pazarı, asırlardır olduğu gibi günümüzde de oldukça hareketli. Pazarın çevresinde geleneksel Karadeniz yemekleri tadabileceğiniz restoranlar da bulabilir ve renkli Galla Pazarı’nı gezerken muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

33- Gezen Yaylası

Yemyeşil yaylalar bakımından adeta bir cennet olan Bartın'da Ulus ilçesine bağlı Kumluca beldesi sınırlarında yer alan Gezen Yaylası’nı da hem doğa yürüyüşleri hem de rehberli yayla turlarıyla keşfedebilirsiniz. Deniz seviyesinden 1400 metre yükseklikte yer alan ve en sıcak yaz günlerinde bile senin kalan havasıyla dikkat çeken Gezen Yaylası, bölgenin diğer ünlü yaylası olan Ardıç Yaylası’na da sadece 8 kilometre uzaklıkta. Ahşap ayla evleri arasında tertemiz havada yürüyüşlere çıkabileceğiniz veya mesire alanlarında çocuklarınızla keyifli zaman geçirebileceğiniz Gezen Yaylası'nda yaz aylarında düzenlenen şenliklere katılarak da eğlenebilir, organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve yöresel lezzetler tadarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

34- Horma Kanyonu

Horma Kanyonu

Küre Dağları Milli Parkı gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Horma Kanyonu, Bartın ile Kastamonu arasında büyüleyici manzaralar eşliğinde uzanıyor ve unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor. Akarsular, yağmurlar ve rüzgarların binlerce yıl boyunca aşındırmasıyla oluşan devasa kanyon, hem el değmemiş doğal güzellikleri hem de benzersiz manzaralarıyla her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

İrili ufaklı şelaleler arasından ilerleyen trekking parkurlarında keşfe çıkabileceğiniz, 1100 metre yüksekliği bulan seyir teraslarından muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Horma Kanyonu’nu Küre Dağları Milli Parkı’nda yılın her mevsimi düzenlenen rehberli doğa yürüyüşleriyle de yakından görebilirsiniz. Yaz ve bahar aylarında sarıdan yeşile doğanın her tonuna, kış aylarında ise büyüleyici kar manzaralarına şahit olabileceğiniz kanyon; kaya tırmanma, kampçılık ve dağcılık gibi etkinliklerin de ana merkezlerinden biri konumunda.

Konum Linki

35- Büyük Liman Plajı

Büyük Liman Plajı

Bartın'da denize girmek için en çok tercih edilen yerlerden biri olan ve yaz aylarında hem aileler hem de çocuklarla dolan Büyük Liman Plajı’na kesinlikle uğramalısınız. Turizm olanakları bakımından oldukça gelişen plajda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz turistik tesislerden yelken, deniz paraşütü, uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü gibi su sporlarına kadar zengin olanaklar bulabilirsiniz. Karadeniz manzaraları eşliğinde hizmet veren her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarıyla tatil yapmak için de tercih edilen Büyük Liman Plajı’nda tüm gün ince kumlu sahilin ve masmavi denizin tadını çıkardıktan sonra akşamları da çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde yürüyüşler yapabilirsiniz.

Konum Linki

36- Şadırvan Camii

Tarih ve kültür meraklılarının keyifle ziyaret edebileceği başka bir etkileyici bir yapı da 1903 ile 1905 yılları arasında inşa edilen Şadırvan Camii. Etkileyici minaresi 1913 yılında eklenen, düz kesme taşlı tasarımı ve 40 penceresi ile güzel bir manzara sunan tarihi caminin bitki motifleri ve geometrik desenlerle süslü iç mekanlarını da gezebilirsiniz. Hemen karşısındaki tarihi çeşmesiyle dikkat çeken ve günümüzde de hizmet vermeye devam eden Şadırvan Camii’ne Bartın merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ve huzurlu bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

37- Bartın Kent Müzesi

Uzun tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanan Bartın'ın 4000 yıllık tarihini ve kültürünü anlamak için zengin koleksiyonlarıyla ilgi gören Bartın Kent Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bartın'ın mutfak kültüründen doğal güzelliklerine, tarihi hazinelerinden sanat, kültür ve edebiyat dünyasına kadar pek çok farklı özelliğini yansıtan sergileriyle ünlü müzede binlerce paha biçilmez eser sergileniyor.

Yöresel giysiler giymiş balmumu heykeller, geleneksel şark köşeleri, antikalarla süslü odalar, Bartın'ın tarihi fotoğrafları ve yüzlerce yıllık el sanatı ürünlerini inceleme şansı bulabileceğiniz Bartın Kent Müzesi, Hükümet Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor ve pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:30 ile 18:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

38- Ardıç Yaylası

Bartın’da düzenlenen yayla turlarının ve doğa yürüyüşlerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Ardıç Yaylası, Ulus ilçesine sadece 33 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ev sahipliği yaptığı ardıç kuşlarından ismini alan ve kış aylarından ilkbahar aylarına kadar kar altında kalan yemyeşil yayla, bahar ile yaz aylarında ise oksijen seviyesi yüksek serin havasıyla çok sevilen bir gezi alanına dönüşüyor. Çam ağaçları altında uzanan iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, kır bahçeleri ve lokantalar gibi olanaklar bulabileceğiniz Ardıç Yaylası'nda Karadeniz ormanlarının harika fotoğraflarından çekerek unutulmaz bir yaz günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

39- Gölderesi Şelalesi

Bartın'ın doğal güzellikleri ve plajlarıyla ünlü Kurucaşile ilçesine sadece 22 kilometre uzaklıkta yer alan tabiat harikası Gölderesi Şelalesi, yılın her mevsimi katılabileceğiniz fotoğrafçılık gezileri ve trekking turlarının değişmez adreslerinden biri konumunda. Karadeniz'in en güzel şelalelerinden biri olarak gösterilen, çevresini saran endemik bitki türleri ve zengin bitki çeşitliliği ile doğa tutkunlarını büyüleyen Gölderesi Şelalesi’nin geniş kaya göletinde de buz gibi suların tadını çıkarabilirsiniz. Çevresi saran doğal seyir teraslarından harika fotoğraflarını çekebileceğiniz ve huzurlu atmosferinde piknik yaparak dinlenebileceğiniz Gölderesi Şelalesi, sıcak yaz günleri için en ideal kaçış noktalarından biri.

Konum Linki

40- Amasra Plajı

Amasra Plajı

Bartın'da yerli ve yabancı turistlerin denizin tadını çıkarmak için ilk gittiği yerlerden biri de yeşil ve mavinin bütünleştiği Amasra Plajı. İlçe merkezinin kuzey bölümünde yer alan ve altın renkli kumlarla süslü sahiliyle ilgi gören plajın çevresinde her bütçeye uygun butik ve apart oteller bulmanız da mümkün. Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler, kafeler restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarıyla çevrili olan bir Amasra Plajı’nda Amasra Kalesi ve tarihi köprü manzaraları eşliğinde denizin tadını çıkarabilir, akşamları ise serin Karadeniz havasında yürüyüşlere çıkarak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Konum Linki

41- Delikli Şili

Amasra'ya sadece 15 kilometre uzaklıkta demir atlar ülkesi olarak bilinen Paflagonya bölgesinde yer alan bir doğa harikası olan Delikli Şili, benzersiz manzarasıyla antik dönemlerden beri ilgi çeken yerlerden biri. Karadeniz’e uzanan küçük bir yarımadada sert dalgaların kayaları oymasıyla oluşan Delikli Şili, her fotoğrafçılık ve deniz tutkununun göresi gereken benzersiz bir manzara sunuyor.

Kalabalıklardan uzakta masmavi denizin tadını çıkarmak veya dalışlar yapmak için her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilen etkileyici kayanın özellikle gün doğumu ve gün batımlarında çarpıcı fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yaz aylarında her gün düzenlenen tekne turlarının da değişmez mola noktalarından biri haline gelen ve antik çağlardan beri pek çok efsaneye konu olan Delikli Şili’yi doğa yürüyüşleriyle de yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

42- Gazhane Kültür Parkı

Bartın Çayı kenarında uzanan ve şehrin en popüler rekreasyon alanı olan Gazhane Kültür Parkı, 11.000 metrekarelik geniş bir yeşil alan üzerinde hizmet veriyor. Çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, süs havuzları ve spor alanları ile çevrili olan parkta organik ürünlerle kahvaltılar yapabileceğiniz kır bahçeleri de çok ilgi görüyor. Özellikle yaz ayları akşamları yerli ve yabancı turistlerle dolan, yıl boyu pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğin gerçekleştirildiği Gazhane Kültür Parkı’nda keyifli bir yürüyüş yapmayı unutmayın.

Konum Linki

43- Amasra Fatih Camii

Amasra Fatih Cami

M.S. 9. yüzyılda Amasra Kalesi içinde klasik bir Bizans kilisesi olarak inşa edilen ve 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet'in bölgeyi geçirmesinden sonra camiye çevrilen Fatih Camii, benzersiz mimarisiyle görülmeye değer Bartın şaheserlerinden biri. Etkileyici bir kilise ve cami birleşimini size sunacak olan, kesme taşlarla inşa edilmiş tarihi cami, yuvarlak tasarımlı Bizans kilisesi tasarımına eklenen minaresinin yanı sıra bitki motifleriyle süslü iç dekorasyonlarıyla da tarih ve kültür meraklılarını büyülüyor. Uzun tarihinde birkaç kez onarım gören ve günümüzde de hizmet vermeye devam eden Fatih Camii’ni Amasra’yı gezerken ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

44- Hatipler Plajı

Hatipler Plajı

 Mugada Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve çölü andıran ince kumlu sahilini saran yemyeşil doğal güzelliklerle bölgenin gizli cennetlerinden biri olan Hatipler Plajı’nı da Bartın gezinizde mutlaka keşfetmelisiniz. Şehir merkezine yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta olan ve yıl boyu sessiz atmosferini korumayı başaran plaj, kamp ve piknik yapmak için en ideal yerlerden biri.

Cam berraklığındaki sulara kendiniz bırakabileceğiniz, tüm gün dalışlar yaparak balık sürüleriyle birlikte yüzebileceğiniz plaj, yaz aylarında oldukça kalabalık olan Bartın plajlardan uzakta yılın yorgunluğunu atmak için tercih edebileceğiniz en güzel plajlardan biri. Hatipler Plajı’nda denizin tadını çıkardıktan sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Mugada sahiline uğrayarak balık restoranlarında taze deniz ürünleri de tadabilirsiniz.

Konum Linki

45- Amasra Feneri

Amasra Feneri

Karadeniz’in en eski deniz fenerlerinden biri olmasıyla ünlü olan Amasra Feneri, gün doğumu ve gün batımlarında sunduğu büyüleyici mağazalarla kartpostalları süslüyor. Boztepe Adası’nın en çok ziyaret edilen simgesel yapılarından olan ve sarp kayalar üzerinde 77 metre yükseklikte görülmeye değer bir manzara sunan Amasra Feneri, 1863 yılından beri hizmet vermeye devam ediyor. Amasra’yı gezen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerlerden biri olan tarihi feneri Bartın gezinizde yakından görerek muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

46- Ahatlar Tabiat Parkı

Birbirinden güzel doğa koruma alanlarıyla çevrili Bartın'da hem kendi başınıza hem de rehberli doğa gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz başka bir özel yer de şehir merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta yer alan Ahatlar Tabiat Parkı. 9 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan tabiat parkı; donanımlı kamp alanları, bungalov evleri ve çam ağaçları arasında sıralanan kır bahçeleriyle turizm olanakları açısından oldukça gelişmiş durumda. 2020 yılında yeniden düzenlenen Ahatlar Tabiat Parkı’nda meşe, gürgen ve çam ormanları arasında uzanan yürüyüş parkurlarında tertemiz havada spor yapabilir, Karadeniz manzaralı mesire alanlarında çocuklarınızla piknik yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

47- Yardibi Plajı

Yardibi Plajı

Bartın'ın en sevilen kamp alanlarına ev sahipliği yapan Yardibi Plajı, Kurucaşile ilçesinde şehir merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alıyor. El değmemiş doğal güzellikler içerisinde uzanan kamp alanlarıyla dünyanın her yerinden gelen kamçıları misafir eden plaj, sessiz ve huzurlu atmosferde masmavi Karadeniz sularının tadını çıkarmak için de girebileceğiniz en özel noktalardan. Yıl boyu düzenlenen rehberlik doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerinin de rotalarından biri olan, uzun sahilinde yürüyüşler yaparak gün batımlarında romantik fotoğraflar çekebileceğiniz Yardibi Plajı’na her saat bulabileceğiniz Kurucaşile minibüsleriyle rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

48- Cenova Şatosu

Bartın gezilerinde tarih ve kültür meraklılarının ilk uğradığı yerlerden biri de Amasra Kalesi içerisinde yer alan ilginç Cenova Şatosu. Cenovalı bir aile tarafından inşa ettirilen ve ismini de buradan alan etkileyici şato, düz kesme taş ve moloz taşlarla inşa edilmiş sağlam mimarisiyle günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış. 1261 ile 1460 yılları arasında Amasra'da hüküm süren Cenovalılardan günümüze kalan önemli yapılardan biri olan Cenova Şatosu’nun birbirinden güzel taş oymaları ile kabartmalarını yakından inceleyebilir, şatoyu gezdikten sonra surlardan Amasra ve Karadeniz’in panoramik fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

49- Kızılkum Plajı

Kızılkum Plajı

Bartın merkezine sadece 25 kilometre uzaklıkta yer alan ve 3 kilometrelik sahiliyle bölgenin en uzun plajlarından biri olan Kızılkum Plajı, ismini de kızıl renkli ince kumlarından alıyor. Karadeniz'in en güzel plajlarından biri olan ve en kalabalık yaz aylarında bile huzurlu atmosferini korumayı başaran Kızılkum Plajı’nda çölü andıran kızıl kumlara havuzu sererek güneşlenebilir, plajın çevresini saran çam ormanları arasındaki kamp ve karavan alanlarında keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Ücretsiz sahil kamplarıyla da ilgi gören Kızılkum Plajı’nın kristal berraklığındaki sularında tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabilir, kilometrelerce uzanan sahilde akşam yürüyüşlerine çıkarak güzel bir akşam yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

50- Çağlayan Piknik Alanı

Bartın merkezinde sadece 20 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla kolayca ulaşarak doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğiniz Çağlayan Piknik Alanı, özellikle yaz ayları hafta sonları ailelerle doluyor. Yemyeşil doğal güzellikler içinde uzanan piknik alanları, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla bölgenin sevilen rekreasyon alanlarından biri olan Çağlayan, hafta sonu spor yapmak için de sıkça ziyaret ediliyor. Sevimli kazlar ve ördeklerin yüzdüğü göleti, organik ürünlerle kahvaltılar sunan kır bahçeleriyle de ilgi gören Çağlayan Piknik Alanı’na çocuklarınızla dinlendirici bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

51- Gürcüoluk Mağarası

Büyüleyici güzelliğinden dolayı 2013 yılında tabiat parkı ilan edilen Gürcüoluk Mağarası, 2,5 metre yükseklik ve 7 metre derinliğe sahip bölümleriyle keşfedilmeye değer yerlerden biri. İçerisindeki binlerce yılda oluşmuş devasa sarkıtlar, dikitler ve damlataş havuzlarıyla çarpıcı manzaralar sunan Gürcüoluk Mağarası'nı gezdikten sonra 49 hektarlık büyük bir alanı kapsayan Gürcüoluk Tabiat Parkı'nın el değmemiş doğal güzelliklerinin de tadını çıkarabilirsiniz. Yıl boyu trekking, kaya tırmanma, fotoğrafçılık gezileri ve mağaracılık turlarıyla binlerce insanı kendine çeken tabiat parkının gürgen, kayın ve kestane ağaçları arasında ruhunuzu dinlendirebilir, büyüleyici orman güllerinin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

52- Güzelcehisar Kalesi

Bartın'ın günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış en güzel tarihi hazinelerden biri de Güzelcehisar Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan devasa Güzelcehisar Kalesi. Bölgenin en eski antik yerleşimlerinden Kromna Antik Kenti'nin gözetleme ve savunma kalesi olarak inşa edilen devasa yapı, Cenevizliler döneminden Karadeniz'de kalan en etkileyici eserlerden biri olarak gösteriliyor Güzelcehisar Koyu’nun büyüleyici manzaraları eşliğinde keşfe çıkabileceğiniz ve devasa sularından fotoğraflarını çekebileceğiniz Güzelcehisar Kalesi’nin iç bölümlerinde de tarihte bir yolculuğa çıkacaksınız.

Konum Linki

53- Aya Nikolas Kilisesi

Bir zamanlar Rumlar ile Türklerin bir arada yaşadığı Bartın'da Rum ustalarının inşa ettiği etkileyici yapılardan biri olan Aya Nikolas Kilisesi’ne de uğrayabilirsiniz. 19. yüzyılda inşa edilen ve günümüzde büyük bölümü harabe haline tarihi kilisenin bazı bölümleri, 1994 yılında aslına uygun olarak restore edilerek kültür evi olarak hizmet vermeye başladı. Çarpıcı taş mimarisi ve kendine özgü atmosferiyle dikkat çeken Aya Nikola Kilisesi’nde yıl boyu düzenlenen kültürel etkinliklere de katılabilirsiniz.

Konum Linki

54- Çakraz Seyir Tepesi

Çakraz Seyir Tepesi

Karadeniz ile yemyeşil çam ormanlarının birleştiği büyüleyici manzaraları görmek için Amasra merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan Çakraz Seyir Tepesi'ne de gidebilirsiniz. El değmemiş doğal güzelliklerle sarılı yemyeşil tepe; panoramik manzaralar eşliğinde hizmet veren kır bahçeleri ve mesire alanlarıyla özellikle yaz aylarında çok ilgi görüyor. Yöresel ürünlerle kahvaltılar ve yemekler tadabileceğiniz, büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde romantik fotoğraflar çekebileceğiniz Çakraz Seyir Tepesi, rehberli trekking turlarının da değişmez mola noktalarından biri konumunda.

Konum Linki

55- Akkonak Plajı

Akkonak Plajı

Bartın, Karadeniz kıyısında uzanan birbirinden güzel plajlarıyla bölgenin tatil cennetlerinden biri ve sıcak yaz aylarında serin suların tadını çıkarabileceğiniz başka bir sessiz Bartın plajı da Akkonak Plajı. Bölgedeki ender çakıl taşlı sahillerden birine sahip olan plaj, çevresindeki donanımlı kamp alanlarıyla da insanları kendine çekiyor. Keyifli günübirlik geziler yapabileceğiniz Akkonak Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve çevresini saran yemyeşil kayalarla sert dalgalardan korunan Akkonak Plajı, havuzu andıran sakin sularıyla çocuklu aileler için de keyifli ve güvenli bir deniz günü sunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Plaj taş ve çakıl zeminli olduğu için deniz ayakkabısı bulundurun derim. Tepelik bir alandan denize inmeniz gerekecek ve çok taşlık bir yol olduğu için yaşlılar ve çocuklu aileler için sorun yaratabilir.
 

56- Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzesi

Bartın'ın binlerce yıllık kültürel yapısını incelemek için şehrin eski belediye başkanlarından Kemal Samancıoğlu’nun doğup büyüdüğü tarihi konağın restore edilmesiyle hizmete başlayan Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzesi'ne de uğrayabilirsiniz. Hem taş ve ahşap mimarili büyüleyici mimarisi hem de zengin koleksiyonlarıyla dikkat çeken müzede Bartınlı önemli ailelerin bağışladığı 700'den fazla etnografik eser ve antika sergileniyor. Şark köşeleri, geleneksel oturma odaları, el yapımı sanat eserleri ve balmumu heykeller arasında keyifli bir gün geçirebileceğiniz müzeyi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

57- Amasra Edhem Ağa Konağı

Birbirinden güzel pek çok tarihi konağı ev sahipliği yapan Bartın’da yakından görme şansı bulabileceğiniz en etkileyici konaklardan biri de Amasra Edhem Ağa Konağı. Bölgenin ilk Müslüman zenginlerinden biri olan Edhem Ağa tarafından yaptırılan ve Amasra'da küçük liman bölgesinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan tarihi konak, çevresindeki yüzlerce yıllık çınar ağaçları arasında tablo güzelliğinde bir manzaraya sahip. 1968 yılında yaşanan depremde hasar gören ve aslına uygun olarak restore edilen Amasra Edhem Ağa Konağı’nın sanat eserini andıran el yapımı ahşap süslemelerini ve benzersiz mimarisini inceleyebilir, bu etkileyici yapının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

58- Küçük Liman Plajı

Küçük Liman Plajı

Bartın’ın huzurlu tatil cenneti Amasra'da denizin tadını çıkarabileceğiniz özel noktalardan biri de antik liman bölgesinde yer alan Küçük Liman Plajı. Soğuk sularıyla sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden olan küçük plajda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler de bulabilirsiniz. Boztepe Adası’nın büyüleyici manzaraları eşliğinde tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz Küçük Liman Plajı’nın çevresinde ise romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz restoranlar ve kahvenizi yudumlayarak gün batımı manzaralarını tadını çıkarabileceğiniz kafeler hizmet veriyor.

Konum Linki

59- Göçkün Plajı

Göçkün Plajı

Amasra ilçesine bağlı Göçkündemirci Köyü’nün sessiz plajı, çevirisini saran etkileyici kaya oluşumları ve altın kumlu sahiliyle gözlerden uzakta Karadeniz’in tadını çıkarmak için gidebileceğiniz özel noktalardan biri. Bartın'a 37 kilometre, Amasra’ya ise yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan plajın çevresinde hiçbir yapılaşma ve tesis bulunmuyor. Bakir doğal güzelliklerini günümüze kadar korumayı başaran Gökçün Plajı’nda kamp yapabilir veya akvaryumu andıran berrak sularda şnorkelli dalışlar yaparak harika su altı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

60- Amasra Küçük Kilise

Amasra Kalesi'nin iç bölümünde Bizans döneminde inşa edilen ve 15. yüzyılda Osmanlıların bölgeyi ele geçirmesinden sonra mescide dönüştürülen Amasra Küçük Kilise, çarpıcı mimarisiyle yerli ve yabancı turistlerin sık uğradığı yerler arasında. Kesme taşlarla inşa edilen ve günümüzde de tarihi atmosferini korumayı başaran kilise, 2002 yılında aslına uygun olarak restore edildikten sonra kültür ve sanat evi olarak hizmet vermeye başladı. Yıl boyu pek çok etkinliğin düzenlendiği Amasra Küçük Kilise’de siz de otantik atmosferde ilginizi çeken etkinliklere katılarak güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Bartın gezilecek yerler yazımız sona erdi. Dilerseiniz Kastamonu'da gezilecek yerler içeriğimizi de keşfedebilirsiniz. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
167 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar