Barselona yaz aylarının sıcak, kış aylarının ise ılık geçtiği tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Atlantik’ten gelen batı rüzgârları görülür. Düşük nem oranından dolayı yaz sıcakları çok rahatsız edici değildir. Kış aylarında da nazik bir soğuğu vardır. Sıcaklık mevsimlere göre değişiklik gösterse de ılıman ikliminden dolayı hemen hemen her mevsim ziyarete uygundur.

İçindekiler

Yaz

yaz

Haziran-Eylül ayları arasında ortalama hava sıcaklığı 20 ile 28 derece arasında değişir. Şu ana kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık 38,6 derecedir. Düşük nem oranı ve hafif rüzgârları ile yaz geceleri oldukça konforludur. Ağustos ayında 25 dereceye kadar çıkan deniz suyu sıcaklıkları ile Barselona, deniz tatili için de idealdir. Yaz ayları başlarında sağanak yağış nadiren olur. Ama şehirde sıcaklıkların artmasının ardından görülebilir. Eylül ayı bu sebeple nem oranı en yüksek aydır.

Sonbahar

sonbahar

Sağanak yağışların da etkisiyle yazın ardından hava sıcaklığı düşmeye, nem oranı ise artmaya başlar. Barselona’da sonbahar Ekim ayında başlar ve Kasım sonuna kadar devam eder. Ekim ayında 20 derecelere kadar gerileyen hava sıcaklığı, Kasım ayında daha da düşerek 8 ile 17 derece arasında değişiklik gösterir.

Uçak Bileti

Kış

kis

Aralık ayından Şubat sonuna kadar devam eden kış aylarında, sıcaklık 4 derecelere kadar düşebilir. Özelikle Ocak ayında makul ölçülerde de olsa kar ya da sağanak yağış görülür. Şehir her gün yaklaşık dört saat güneş ışığı alır. Güneşli hava arka arkaya birkaç gün devam ederse hava sıcaklığı hissedilecek kadar artar.

Bahar

bahar

Mart ayıyla birlikte Barselona’da bahar kendini göstermeye başlar. Gün içerisinde güneşin olduğu zaman dilimi sekiz saatin üzerine çıkar. Mart ayında artmaya başlayan sıcaklık, Nisan ayında 17, Mayıs ayında 20 derecelere kadar çıkar. Geceler ise 10 derecenin üzerinde ve serindir.

Barselona hakkında genel bilgi almak için; Barselona nasıl bir şehirdir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
140 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar