İberya’nın kuzeydoğu kıyısında yer alarak Akdeniz’de ayrıcalıklı bir konuma sahip olan Barselona, İspanya’nın hem alan hem de nüfus bakımından ikinci büyük şehridir. Barselona ayrıca İspanya’yı oluşturan 17 özerk topluluktan biri olan Katalonya’nın da başkentidir.

Şehirde başta Katalanca ve ardından İspanyolca olmak üzere iki dil kullanılır. İngilizce de oldukça yaygındır. Civardaki yerleşim yerleri ile birlikte nüfusu 4 milyona kadar çıkan Barselona’nın şehir merkezindeki nüfus yaklaşık 1,5 milyondur.

Uçak Bileti

Barselona’da ilk insan yerleşimi Neolitik çağa kadar uzanır. İlk olarak M.Ö 1. Yüzyılın sonunda Romalılar tarafından kurulan Barcino kolonisi ile şehirleşmeye başlamıştır. Birkaç bin kişiden oluşan bu koloniye ait sur kalıntıları şehirde hala görülebilir.

Yaklaşık 200 yıl kadar İslam dininin etkisi altında kalan şehir, Hristiyan işgali ardından Karolenj İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş ve bu dönemde Batı Akdeniz’in ekonomik ve politik merkezi haline gelmiştir. 15. ve 18. Yüzyıllar arasında bir düşüş dönemine giren şehir, 19 yüzyılda sanayileşme ve özellikle de tekstil endüstrisinin gelişimi ile yeniden önem kazanmaya başlamıştır.

20. yüzyılda yaygın kentsel dönüşüm başlatılan Barselona, ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin tasarladığı değişik ve dünyaca ünlü binaları ile de tanınır. Casa Mila, Park Güel ve La Sagrada Famillia kilisesi bunlar arasındadır. Gaudi’nin birçok eseri Unesco Dünya Mirası listesinde yer alır.

Katalanlar’ın İspanya’daki en çalışkan topluluklardan biri olduğu söylenir. Barselona’da tipik bir çalışma günü sabah saat 08.00 ya da 09.00’da başlar, akşam 18.00 ya da 19.00’ a kadar sürer.

Barselona, hemen hemen her bütçeye uygun konaklama, yiyecek ve içecek imkânı sunar. Örneğin toplu ulaşım bilet fiyatı 2 Euro, bir espresso 1-1,5 Euro, öğle yemeği set menü 8-15 Euro, bir sinema bileti 10 Euro, bir sandviç 3-4 Euro ve bir gazete fiyatı 1,30 Euro civarındadır.

Yaz turizmi ile de ünlü olan Barselona’nın ünlü plajlarından bazıları ise Barceloneta, Bogatell, Nova Icaria, Mar Bella, Ocata, Caldetes’tir.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
136 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar